REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rejstřík článků


S

I když byste to možná nečekali, tak pro banánové listy najdete v kuchyni velké využití. Můžete v nich vařit jídlo – používají se často u pokrmů z rýží, které dodají příjemné aroma, ale kreativitě se meze nekladou.

Nová generace chladniček Family Hub disponuje umělou inteligencí, která výrazně zjednoduší nákupy! Společnost Samsung představila nejnovější verzi chladničky Family Hub. Nabízí nové inteligentní funkce, které dovedou výrazně zjednodušit a zautomatizovat nakupování potravin a další každodenní činnosti a dokonale se přizpůsobí uživatelům. Díky chladničce Family Hub ve verzi pro rok 2020 si rodiny budou moci snáze vychutnat společné chvíle strávené v chytré domácnosti plné propojených přístrojů. Termín uvedení ani cena této nové verze Family Hub pro český trh ještě nejsou stanoveny.

Existuje jediný měsíc v roce, kdy jsou jednotlivé týdny o něco více speciální než ostatní. Máme samozřejmě na mysli prosinec a jeho adventní týdny. Zatímco svíčky na adventním věnci plápolají, v domácnosti se už objevují první náznaky, že Vánoce jsou skutečně za dveřmi. Světýlka, jehličí, hvězdičky, jmelí a další výzdoba, která se nám líbí nejvíce. Zkuste se během letošního adventu zaměřit na výzdobu oken a soutěžte s Klasáčkem o hodnotné ceny až do 9. ledna 2022.

A máme tu další recept, tentokráte ze země Beneluxu, se sídlem Evropské unie – Belgie. S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Společně vyrazíme na ochutnávku do deseti zemí a připravíme si tradiční jídla z kvalitních evropských surovin tak, jak je vařily nejen naše babičky, ale i babičky v Itálii, Belgii, Francii, Maďarsku, Maltě, Švédsku, Řecku, Irsku a Portugalsku.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáváme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Tento recept pochází z Francie, která je považována za královnu všech kuchyní. Tak neváhejte a upečte si doma tuto dobrotu. Podle tohoto videa to bude úplná hračka. Původní název receptu: Tomates farcies.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Ze severu na jih, ze západu na východ. Společně vyrazíme na ochutnávku do deseti zemí a připravíme si tradiční jídla z kvalitních evropských surovin tak, jak je vařily nejen naše babičky, ale i babičky v Itálii, Belgii, Francii, Maďarsku, Maltě, Švédsku, Řecku, Irsku a Portugalsku. Tentokráte tu máme recept ze slunné Itálie na skvělé Lasagne…

V originále se tento recept jmenuje: Irgad bil kapuati. Video recept na v troubě upečenou rybu zabalenou v alobalu, servírovanou, v tomto případě, s tradiční maltskou zeleninovou přílohu kapunati. Recept z projektu “Zrozeno v EU” Malta, oficiálně Maltská republika, je vyspělá, hustě obydlená ostrovní země ve Středozemním moři. Jde mimochodem o nejmenší členskou zemi Evropské unie.

Video recept z projektu “Zrozeno v EU”. S naší evropskou kuchařkou se tentokráte vydáme na studený sever – do Švédska. Köttbullar med potatismos, tedy masové koule s omáčkou asi znáte díky obchodnímu domu Ikea. Můžete si je ale připravit i doma.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáváme aktuálně tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Tento video recept je ale od nás z Česka! Recept na pstruh po mlynářsku zná asi každý, ale již málo koho napadne ho podávat s pohankovým rizotem. Tuto kombinaci musíte rozhodně vyzkoušet!

Video recept z irské kuchařky. S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Tento recept nás zavede na ostrov, tentokrát na severozápadě Evropy – do Irska.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáváme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Tento recept má původ, jak již jeho název napovídá, v maďarské kuchyni. Uvařte si doma pravý maďarský perkelt a servírujte ho například s tarhoní.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Tímto video receptem se podíváme do země nacházející se na Pyrenejském poloostrově – do Portugalska.

Video recept z řecké kuchyně. S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Tímto receptem se vydáváme do tepla k moři – navštívíme Řecko. Připravte si na pánvi a pak v troubě tradiční špízy z jehněčího masa servírované s pita chlebem a řeckými tzatziki.

Nacházející podzim neznamená čas sklizně pouze na polích či sadech, ale také na vinicích. Plné ruce práce mají i ti vinaři, kteří o vinnou révu pečují podle zásad ekologického zemědělství. Po vinobraní ze zralých kuliček hroznů následně vyrábějí bio víno. V čem spočívají jeho benefity a proč byste i při výběru lahve měli myslet především na kvalitu?

Rady a tipy, jak si připravit chutné sádlo.

Salak je až 5 m vysoká palma. Plody vyrůstají hustě nahloučené v klasech po 15 až 40 kusech. Nezralé plody mají kyselou svíravou chuť a nakládají se nejčastěji jako zelenina, zralé se najčastěji používají do moučníků.

(Locika salátová) Jednoletá listová zelenina. Chladuvzdorná až mrazuvzdorná. Zejména vnější listy jsou bohaté na beta karoteny.

Jednoletá listová zelenina s málo výživnou hodnotou. Obsahuje menší množství uhlovodíků a kalorií, draslík.

V sobotu 1. prosince proběhl v Mratíně dvanáctý ročník Mistrovství ČR v přípravě bramborového salátu Vitana Majonéza Cup 2018 za účasti 18 kuchařských týmů.

Při přípravě sladkokyselého nálevu na saláty raději používáme místo octa citrónovou šťávu. Lze i do osolené vody dát trošku octa a doplnit citrónovou šťávou.

Připravte si doma celý nedělní oběd v jednom multifunkčním zařízení Salente Ario. Petr Stupka vám ukáže, jak na to. Video z YOU TUBE z kanálu ReceptyOnLine.cz.

Petr Stupka tentokrát připravuje skvělý bezlepkový pohankový koláč v multifunkčním zařízení Salente Ario. Video recept z YOU TUBE z kanálu ReceptyOnLine.cz.

Multifunkční elektrický hrnec Salente Ario ztělesňuje moderní vaření pro 21. století. V hrnci uvaříte své oblíbené pokrmy zdravě, snadno a rychle. Elektrické hrnce nabízí jednoduchý a zdravý způsob přípravy pokrmů. Díky svým automatickým funkcím navíc v kuchyni dokážou ušetřit čas i práci. Multifunkční elektrický hrnec s horkovzdušnou troubou Salente Ario zastoupí hned 11 zařízení. Můžete být použit jako horkovzdušná trouba na pečení, tlakový hrnec, pomalý hrnec, rýžovar, jogurtovač, vařič vajíček, ohřívač jídla, pánev na smažení nebo restování, napařovací hrnec, sterilizátor nebo hrnec na přípravu dušeného masa. Trouba využívá oběhu vzduchu v nádobě, není třeba přidávat litry oleje ani při smažení lupínků či hranolků.

Recept Petra Stupky na výtečný maďarský sedlácký guláš. Petr vaří guláš v multifunkčním hrnci Salente Cuco. Video recept z YOU TUBE z kanálu Receptyonline.cz.

Multifunkční elektrický hrnec Salente Cuco ztělesňuje moderní vaření pro 21. století. V hrnci uvaříte své oblíbené pokrmy zdravě, snadno a rychle. Elektrické hrnce nabízí jednoduchý a zdravý způsob přípravy pokrmů. Díky svým automatickým funkcím navíc v kuchyni dokážou ušetřit čas i práci. Multifunkční hrnec Salente Cuco využijete jako tlakový, pomalý, napařovací, ale i jako rýžovar, jogurtovač, sterilizátor, skvěle v něm připravíte vajíčka na různý způsob, umožňuje smažení nebo restování. Jste-li příznivci zdravého vaření, jistě se Vám bude zamlouvat program vaření v páře. Páru využijete i pro sterilizaci např. kojeneckých lahví či lahví na zavařování.

Vakuové baličky zažívají v tuto dobu boom. Salente Vacuo nabízí, vedle standardního vybavení všech běžných vakuovaček, i marinovací box v základním příslušenství, který zrychlí díky podtlaku marinování a to vše při nadstandardně velkém výkonu kompresoru 12 l/min při 800 mbar. Výhodou je zásobník na vakuovací sáčky uvnitř přístroje a ruční pumpa pro použití marinovacího boxu bez samotné vakuovačky.

Salmonela patří v současné době mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění z potravin (alimentární nákazy).

Pěstována jako vytrvalá zelenina pro listy, poupata a úbory fialových květů a jako jednoletka pro jedlé válcovité kořeny. Je mrazuvdorná. Obsahuje inulin, který se při uskladnění přeměňuje ve fruktóze; malá množství vitamínů a minerálních látek.

Nedostatek zaměstnanců nutí řetězce investovat do samoobslužných pokladen. Objevují se tak i v místech, kde by je člověk neočekával, například v síti Coop nebo obchodech Terno. Samoobslužnými pokladnami projde v současnosti přibližně třetina všech nákupů, supermarkety přesto tvrdí, že zůstanou pouhým doplňkem.

Chcete se podívat, jak vypadala venkovská prodejna Jednota před 40 lety? Pak si zajeďte do městského muzea ve Svratce na Vysočině. Uvidíte nejen, jak býval obchod v 70. letech minulého století zařízen, ale i jaké zboží tehdy leželo na pultech. A hlavně kolik stálo!

Dort z toustového chleba, pomazánkového másla, šunky, sýra a dalších dobrot. Seskládejte si jednoduchý slaný dort podle tohoto videa.

Na Antilách se prodávají na trzích vedle zeleniny, masa a ryb i sušená sarančata.

Stejně jako představitelé čeledi sleďovitých ryb, jako je sardinka obecná nebo šprot obecný, tak i zástupci čeledi sardelovitých ryb mají značný hospodářský význam. Nejznámějším představitelem tého čeledi je právě Sardel obecná. Od čeledi ryb sleďovitých se čeleď sardelovitých liší nápadně většími ústy a zaobleným břichem bez kýlu.

Mnoho druhů této ostře chutnající ryby s tučným masem žije v Atlanském oceánu a ve Středozemním moři; liší se svojí velikostí. Na jednu porci počítáme 3-4 větší rybky. Sardinky jsou k dostání po celý rok, prodávají se čerstvé nebo konzervované v oliji, či v rajské omáčce. Čerstvé sardinky se smaží, pečou nebo grilují.

Je to bylina, kterou používáme sušenou i čerstvou. Saturejková nať je příjemně aromatická a štiplavá. Užívá se do tučnějších a nadýmavých pokrmů v bulharské, románské, ruské a germánské kuchyni.

Přijde chlap domů úplně zřízenej, a ke všemu nemá jedno oko a jednu ruku. Manželka totálně zděšená se ptá co zase dělal. „No, já jsem se s chlapama v hospodě vsadil o oko, že mi neutrhnou ruku.”  

Na podzim usušené plody šípků se dají využít nejen jako základní surovina pro výrobu čaje, vhodné jsou i do omáček, džemů a sirupů.

Lipový květ je po staletí lidovým lékem proti řadě nemocí, dalo by se tedy říci, že lípa je léčivou dřevinou. Lípy rozkvétají většinou koncem června, kvetou do poloviny července, záleží ovšem na poloze a také počasí. Lipové květy se trhají s přilehlými jazykovitými, blanitými listeny v době, kdy je již polovina kvítků v květenství rozvitá. Nemusíme čekat na to, až se rozvinou všechny květy, protože se může stát, že ten správný čas promeškáme a květy začnou opadávat a tvořit se plody…

Populární hollywoodský herec a představitel Jamese Bondamá rád kropmě jiného steaky…

Jsou to bobule keře, který není příbuzný pepřovníku. Mají výraznouchuť. Tento pepř se prodává celý nebo i mletý. Nejlépe chutnají pražené kuličky fagary.

Sedlčanský HermelínPraha, 10. dubna 2014 – Vítejte v grilovací sezóně 2014! Připravili jsme pro Vás spolu se šéfkuchařem Vladislavem Stuparičem sérii originálních a snadných receptů na grilování Sedlčanského Hermelínu, s nimiž oslníte na každé grilovací párty. Recepty jsou koncipovány ve stylu „Vše v jednom“, takže stačí ingredience zabalit společně s Hermelínem do alobalu, dát na gril a za 15 minut máte hotovo.

Ledové čaje nejrůznějších příchutí se v  posledních letech těší stále větší oblibě po celém světě. Patříte také mezi hrdé fanoušky tohoto jedinečného osvěžení s neodolatelnou chutí? Potom je právě teď ideální čas dozvědět se o něm pár zajímavostí, kterými budete moci ohromovat své okolí.

Květy sedmikrásek obsahují především saponiny, hořčiny, třísloviny, sliz, organické kyseliny, flavonoidy, minerální látky, vitamín C, v malém množství i silici a inulin. Výluh ze sedmikrásek působí protizánětlivě a hojivě, osvědčil se při zánětech močových cest a při zánětu ledvin. Používáme také při kašli, zahlenění dýchacích cest a revmatismu. Často se používá při nedostatku vápníku v těle, protože dokáže tento prvek na sebe vázat.

Žije v podhorských potocích a říčkách v povodí Dunaje, v ČR v Bečvě. Je to kriticky ohrožený druh. Je celoročně chráněn!

Žije skrytě v pomalu tekoucích i ve stojatých vodách s písčitým dnem, někdy i v rybnících. Je bez hospodářského významu. Jako mizející ryba je sekavec i na seznamu ohrožených druhů živočichů. Podle vyhlášky 395/1992 Sb. je řazen do kategorie “silně ohrožený”.

Dvě bývalé spolužačky se sejdou v restauraci a povídají si: „A co ty vlastně teď děláš?” „Já jsem sekretářka.” „A co to obnáší?” „No, ráno uvařím řediteli kávu, napíšu dopis nebo co mi nadiktuje, pak si pohrajeme, jdeme na oběd, pak mu něco napíšu, pohrajeme si a je večeře, a tak dále…” „A co děláš ty?” „Já dělám taky šlapku, akorát toho psaní nemám tolik.”

Semena celeru jsou vlastně hořké plody celeru.

Kristína Nemčková o sobě říká, že vaření, skvělé jídlo a vymýšlení receptů miluje od dětství. Možná právě proto se stala vítězkou soutěže MasterChef Česko. Kromě nové kuchařky #UPGRADE se teď její fanoušci a milovníci dobrého jídla mohou těšit na sendvič, který Kristína připravila pro zákazníky OMV VIVA společně se šéfkuchařem Emanuele Ridim.

Nejistota, panující kolem šíření koronaviru v Česku, vyvolává již několik týdnů obavy v běžné populaci. O to větší vahou dopadá také na seniory, kteří se z preventivních důvodů stále častěji dostávají do domácí izolace. Právě oni a jejich bližní stále častěji vyhledávají nakupování potravin online a jejich počet na Košíku za posledních pár dnů výrazně vzrostl. Klub Plná péče, který provozuje online supermarket Košík.cz ve spolupráci s Kontem Bariéry, pro ně proto do nabídky zařadil nové dotované produkty. Zároveň proškolil své telefonisty, s jejichž prostřednictvím objednávají, aby pomohli tlumit případnou paniku a dokázali seniory odkázat na potřebné informace.

Žije ve Středozemním a Jaderském moři a ve východoasijkých pobřežních vodách mírného pásma. Připravuje se jako příbuzný hlavonožec oliheň, ale sépie není třeba naklepávat. Malé sépie (do 20 cm) se celé smaží v oleji nebo se plní a krátce vaří. Z větších sépií se konzumují jen chapadla, blanšírují se, zbaví kůže a dusí.

Již několik desítek let používají trempové nebo rybáři tzv. “Setonův hrnec”. Údajně byl tento způsob přípravy jídel převzatý od indiánských kmenů.

Kdo někdy navštívil vyhlášený Music club N11 nedaleko Národního divadla v samém srdci Prahy, našel přesně to, co hledal – posezení v soukromí, skvělou hudbu, tanec na otevřeném parketu, ale i báječné drinky. Tato kritéria byla rozhodující i pro značku ABSOLUT, která hledala ten nejvhodnější podnik pro stylovou proměnu …

… je součástí sladkého i slaného pečiva. Jako pražený se uplatňuje např. jako posyp na saláty, omelety, maso, tvarohové pokrmy i obložené chlebíčky …

PR - Bohemia olejVýživoví specialisté se shodují na tom, že je pro lidské tělo prospěšná konzumace ořechů a semen. I přesto si je většina lidí dopřeje jen výjimečně. Dobrou cestou, jak zvýšit přísun blahodárných nenasycených mastných kyselin z těchto plodů, je používání extra panenských olejů. Při lisování ze semen za studena zůstanou v oleji všechny zdravé látky. Proto jsou tyto oleje vhodné i jako součást zdravotních diet, například žlučníkové. Některé extra panenské oleje jsou vhodné pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Právě ty jsou podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR už několik let nejčastějším důvodem úmrtí Čechů.

Čirok je právem přezdíván pšenicí celiaků. I přesto, že se jedná o obilninu, neobsahuje totiž lepek. To je ale jen jedno z mnoha čirokových pozitiv. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není divu. U nás se prozatím příliš nerozšířil, a je to škoda. Až si přečtete, co všechno čirok obsahuje a jak působí na naše tělo, budete po něm pátrat. Tím jsme si jistí.

PR - Legendární rum z NikaraguiFlor de Caña je jeden z nejslavnějších karibských rumů, jež do svého sortimentu zařadila společnost Premier Wines & Spirits. Tradiční značku z Nikaragui vyrábí rodina Pellas již po pět generací. „Nabídka na trhu s rumy je poměrně široká. Flor de Caña je ale unikátní jak způsobem výroby, tak i svou dlouholetou tradicí. Flor de Caña pro nás znamená posílení našeho portfolia o výjimečný rum skvělé kvality,“ upozorňuje Petr Vopálenský, brand ambassador pro Flor de Caña v České republice ze společnosti Premier Wines & Spirits.

Sezona grilování je v plném proudu. Vůně pečeného masa se line ze zahrádek, balkónů či teras. Hostitelé se předhánějí, čím své hosty překvapí. Už dávno nejde jen o steaky a klobásy. Stále častěji se tak nad uhlíky pečou ryby. Máte-li je rádi, pak pro vás máme tipy, které byste letos určitě měli ochutnat!

Tykev je vděčná zelenina, ze které se dá připravit spousta chutných pokrmů. A když víte, jak ji uskladnit na delší dobu, můžete z ní těžit nejen v zimě, ale dokonce i na jaře. Máme pro vás tipy, jak je skladovat – a to jak v rodinném domě, tak i v městském bytě. A abyste byli na nadcházející chladnější období připraveni, zkuste recept na dýňovou polévku s chilli a domácím chlebem, která perfektně zahřeje i během deštivých dní.

Teplé letní počasí se konečně dostavilo a přímo vybízí k příjemnému strávení odpoledne nebo večera v parku či na zahradě. A jak lépe si vychutnat tuto krásnou roční dobu než lahodným jídlem z grilu? Užijte si grilovačku za doprovodu značky Spak a oslavte 30 let působení této společnosti v ČR.

Sezóna hřibovitých hub začala, včera 8.5. 2023, náš redaktor D.M. našel první hřiby kováře! Smrže v některých regionech pomalu končí a objevují se právě první hřibovité houby, například klouzci, kozáci a také hřiby kováře…

Zapomeňte na chvíli na dušenou mrkev, kapustu i zelí a přivítejte ve své kuchyni první úrodu. Jaro už se hlásí a s ním i hit poslední sezóny – medvědí česnek. Přinášíme tipy, proč by vám v kuchyni rozhodně neměl chybět, v čem tkví jeho oblíbenost i proč se mu přezdívá „medvědí“.

Roste jen pár týdnů v roce a letos jsme se ho díky teplému počasí dočkali opravdu brzy. Medvědí česnek, jarní bylinka s jemnou česnekovou chutí potěší nejen naše smysly, ale i naše tělo. A jeho čas přichází právě teď. Zelený zázrak, který skvěle chutná. To je medvědí česnek. Dnes už ho není třeba představovat, mezi „trendy jarními pochutinami“ se drží již několik let. Známý nám ale je už celá staletí, až tisíce let.

Konec srpna vždy znamená jediné – sezóna rajčat se bude blížit do finále. Pokud toužíte po tom, abyste si jejich výtečnou chuť ponechali i o něco déle, můžete se pokusit o výrobu domácího kečupu, pesta nebo oblíbených sušených rajčat. Přinášíme tipy na recepty, které budete milovat. Dbejte ale na to, abyste pro své dobroty vybírali kvalitní suroviny.

Také patříte mezi milovníky drobných kuliček, které sluníčko každoročně během léta zbarví do červené, černé nebo bílé barvy? Ano, řeč je o rybízu, jehož hlavní sezóna právě vrcholí! Nezahálejte s přípravou a vyzkoušejte sladké i slané recepty, které okouzlí celou rodinu.

Sluníčko konečně dopeklo zeleninu a vy si lámete hlavu nad tím, jak zpracovat bohatou a čerstvou úrodu? Nebo si zkrátka jen chcete užít sezónní suroviny v období jejich přirozené zralosti naplno? Schovejte si kousek léta do sklenice – pusťte se do zavařování! Uvidíte, že takto zpracované dobroty vám během chladnějších měsíců přijdou vhod a pochutná si na nich celá rodina.

Podzim je tady a s ním i sezóna jehněčího a zvěřiny. Pokud se vám naskytne příležitost připravit si k obědu zvěřinu či jehněčí maso, neváhejte. A že vám jehněčí nevoní? Chyba! Pokud budete mít kvalitní maso a zvolíte správný způsob přípravy a vhodné ingredience, vykouzlíte lahodný pokrm. Lamart k přípravě chutných jídel nabízí celou řadu nádobí, se kterým bude výsledek podzimního vaření stoprocentní. Litinový pekáč a pekáč s varnou poklicí perfektně poslouží k pečení i dušení.

„Dal bych si něco zajímavého, osvěžujícího, povzbuzujícího…“ Taky tak mluvíte se svým oblíbeným kavárníkem nebo barmanem? Dáme vám jeden tip. Schweppes Tonic & Coffee je nejspíš přesně to, co hledáte, a snadno si ho namícháte i doma.

Fregola je název pravděpodobně nejroztomilejší těstoviny na světě. Malé kuličky z tvrdé semoliny dohromady tvoří pokrm se strukturou spíše podobný cous cousu nebo rýži. Jsou tedy ideálním parťákem pro spoustu omáček, které se s nimi krásně smísí, a to obzvlášť pokud zvolíte ty řezané na bronzových formách, které mají drsnější povrch, na němž omáčka ještě lépe drží. Vyzkoušejte náš recept s hráškem, který je předzvěstí blížícího se jara nebo verzi s omáčku z pečených paprik a chorizem. Oba recepty obsahují bohatou chuť uzenin i šťavnatost zeleniny, takže ve vašich ústech, a snad i na duši, navodí pocit harmonie.

Nepůvodní druh, dovezen v roce 1970, je chován podobně jako maréna v chladnějších kaprovitých rybnících, vysazen i do některých údolních nádrží. Kříženci s marénou jsou plodní. Je to cenná hospodářská ryba. Průměrná váha lovených ryb je 0,3 až 0,5 kg.

Nepůvodní druh, poprvé dovozen k nám dovezen v roce 1882. Je chován v chladnějších kaprovitých rybnících, byl úspěšně vysazen i do některých údolních nádržích. Hospodářsky velmi cenný druh. Kříží se se síhem peledí. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,3 až 0,5 kg.

31. prosince, poslední den roku, je sv. Silvestra. Kněz, který přežil pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána, se stal r. 311 papežem. Podle legendy pokřtil císaře Diokleciána a jeho ženu sv. Helenu. Zemřel roku 335. Je jedním z prvních uctívaných světců, jehož kult se rozšířil do celé Evropy.

31. prosince, poslední den roku, je sv. Silvestra. Kněz, který přežil pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána, se stal r. 311 papežem. Podle legendy pokřtil císaře Diokleciána a jeho ženu sv. Helenu. Zemřel roku 335. Je jedním z prvních uctívaných světců, jehož kult se rozšířil do celé Evropy.

Hubnutí, dieta, silvestrovské oslavy. Dalo by se tvrdit, že to nejde dohromady. Ale opak je pravdou. Naštěstí už jsou tu možnosti, jak si bujarý večírek užít, pochutnat si a přitom si nemuset dělat starosti o přibývající kila nebo potravinové alergie. Vyzkoušejte recepty na nízkokalorické silvestrovské pochoutky od KetoMix a DailyMix.

Někdy to chce jen dobrý nápad, jindy se prostě inspirujeme u sousedů a známých, ale cíl je jasný, překvapit a potěšit své hosty například na silvestrovské nebo narozeninové párty. Zde je video z YouTube, návod na roztomilé jedlé postavičky z oliv a kuliček mozzarelly.

Poslední den v roce provázejí oslavy ve velkém stylu, přičemž se nešetří na chutných pokrmech. Preference zdravého stravování jde stranou s cílem vychutnat si poslední chvilky v roce plnými doušky a se vším, co k tomu patří. Přinášíme vám tipy chutných receptů, díky kterým bude dodržování novoročních předsevzetí hned následující den o něco méně bolestivý. Užijte si silvestrovskou párty chutně a bez výčitek.

Masové nebo sýrové fondue jsou vždycky dobrý nápad všude tam, kde je parta prima lidí, kamarádů nebo dobrých přátel. Právě na Silvestra je dost času a správná atmosféra právě na tento druh přípravy pokrmů přímo na stole.

PR - Bacardi a MartiniOslavy nového roku se kvapem blíží a my vám přinášíme několik tipů, na exkluzivní drink, který si s jistotou uděláte i sami doma. Nemusíte utrácet horentní sumy za drinky v baru a stresovat se, že se do baru na Silvestra ani nedostanete. Udělejte si party s přáteli a udělejte jim nejlepší drink, na který dlouho nezapomenou.

Poslední den v roce by měl být dnem nejveselejším. K pocitu dobré pohody patří společnost sympatických lidí, dobré sousto a sklenka s trochou alkoholu.

Menu – předem domluvený jídelní lístek …

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Poslední den v roce musí být výjimečný, také tabule by měla být slavnostní. Tady máte příklad, jak by mělo silvestrovské menu vypadat, ovšem je to jen inspirace a vy si udělejte své menu podle svých představ!

Další příklady vkusně seskládaného silvestrovského menu, které ctí chuťové kombinace a soulad jídel a nápojů.

Další příklad vkusně seskládaného menu vhodného právě na Silvestra. Inspirujte se. Vše můžete změnit podle svých chutí a preferencí, jen si dejte pozor na volbu vhodného pití k jednotlivým chodům.

Vstup do nového roku slaví každý po svém, někdo si s dětmi zapálí prskavky, jiní dělají ohňostroje, ale na čem se shodnou určitě všichni je to, že s prázdným žaludkem by to nebylo ono. Přípravy na silvestrovské pohoštění začínají už od rána, kdy se připravují chlebíčky, obložené mísy, jednohubky a stále častěji se nakládá i maso. Důležité je vybírat hlavně kvalitní suroviny a dát na chutě celé rodiny. Pomocníkem s touto nelehkou volbou vám bude Drůbežářský závod Klatovy, který jistě potěší svými produkty dospělé i nejmenší.

S koncem roku se pojí nejen bujaré oslavy a večírky, ale také plné stoly zajímavých a netradičních pokrmů. Čas, který nejčastěji trávíme s přáteli a rodinou, si chceme užít a k tomu samozřejmě patří i něco speciálního. A právě proto jsme se rozhodli připravit několik receptů, které jistě oceníte nejen vy, ale také vaši hosté. Během nákupu jednotlivých surovin doporučujeme sledovat označení Regionální potravina na jednotlivých obalech. Přítomnost tohoto loga vám dává jistotu, že se jedná o kvalitní produkty, které navíc pocházejí přímo z vašeho kraje, blízkého okolí nebo sousedství. Přejeme vám šťastný nový rok.

Letošní oslava Silvestra připadá na všední den. Po práci vám tedy mnoho času na pohoštění pro přátele nezbyde. Příprava tedy musí být rychlá a ideálně ještě originální a dobrá. To vše splňují naše tři silvestrovské recepty. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

V květnu se začíná objevovat na živých i mrtvých kmenech stromů sírovec žlutooranžový – Leatiporus sulphureus (starší české názvy rovněž – chorošovec sírový, choroš sírový). Je to jednoletá, dřevokazná houba z čeledi chorošovitých (Polyporacea). Jde o kosmopolitní druh, což znamená, že roste na celém světě. Sírovec nejčastěji v kuchyni upravujeme povařením v osolené vodě, vodu můžeme i ochutit, například Podravkou, ovšem ideální je vývar z kostí. Nejčastější úprava sírovce je připravit ho jako klasický řízek. Jeho dužnina se nakrájí na 1 cm silné plátky a obalí v trojobalu, chutí pak připomíná kuřecí maso, proto ten nadpis!

Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus), je jednoletá dřevokazná houba z čeledi chorošovitých (Polyporaceae), jde o kosmopolitní druh, což znamená, že je rozšířený po celém světě.

Klasický bílý cukr je stálicí české kuchyně, snahy o jeho nahrazení zdravější alternativou ale neutuchají. Mnozí vkládali naději do umělých sladidel, které časem vytlačila stévie se svou typicky lékořicovou chutí. Ta ale nemusí být každému příjemná. Trend návratu k přírodě ukazuje, že nejlepší je využívat přirozené formy slazení, například rozmanité sirupy.

Nejedlá hoba rostoucí celoročne převážně na dubech.

Nejedlý druh houby, v kuchyni nemá žádné uplatnění.

U nás nepůvodní druh, poprvé dovezen v roce 1883. Žije v některých potocích a řekách pstruhového pásma, přizpůsobil se podmínkám i v některých údolních nádržích. Chován též průmyslově. Hospodářsky i sportovně cenný druh. Průměrná váha lovených ryb je 0,2 až 0,3 kg.

Teprve až rozříznete dozlatova upečenou skládanou velkou bulku, zjistíte, co vše se v ní skrývá, například mnoha dobrotama naditý camembert!

Stolní dekorace, ubrousek složený do tvaru připomínající zajíce. Skvělá ozdoba vhodná jako součást velikonočního menu.

Rady a tipy, jak zacházet s potravinami. Tentokrát se dozvíte, jak skladovat rýži.

Do koštovačky prostě nos nestrčíte! Koštovačka je taková ta protivně úzká minisklínka, ze které se ochutnávalo víno ve sklepích a sklípcích Moravy a na různých ochutnávkách v dobách minulého režimu. Sklínku si pak tajně nebo přiznaně odváželi návštěvníci v kapse jako suvenýr domů. A všichni si připadali jako odborníci, ale nic z té sklínky necítili. Nebylo ani příliš co, víno tehdy moc nevonělo. Buket odvály brutální selské technologie, které při vysokých „burčákových“, tedy neřízených, teplotách kvašení dovolily těm nejrafinovanějším, ale také bohužel nejtěkavějším vonným látkám utéci z rodícího se vína do nenávratna.

Léto je tu a s ním i horké dny. Připravte sobě a vašim blízkým příjemné osvěžení lahodící nejen oku, ale i chuťovým pohárkům. Povzneste vaše limonády, kávu i drinky na vyšší úroveň díky originálním ledovým kostkám a užijte si léto plné jedinečného osvěžení s celou rodinou a přáteli.

Sezóna rebarbory je v plném proudu a jelikož není nikterak dlouhá, určitě stojí za to ji využít naplno. I když se jedná o zeleninu, v kuchyni se využívá zpravidla nasladko – nejčastěji ji znáte v podobě koláče. Vyzkoušejte ale i méně obvyklé recepty a připravte si tentokrát třeba rebarborové chutney nebo lahodný sirup!

Skopové maso je světle (cihlově) červené (u méně hodnotného až hnědočervené), pevné, jemně a krátce vláknité, slabě aromatické, charakteristické (čpavkové) vůně a nasládlé chuti. Náleží mezi nejšťavnatější masa jatečných zvířat.

Proč obyvatelé dvou odlehlých vesnic v horách na řeckém ostrově Kréta žijí dlouho a těší se dobrému zdraví? Mají zdravé srdce, přestože jejich strava je bohatá na tuky. Britští vědci u nich odhalili vzácnou genetickou variaci, která chrání srdce před nemocemi a prodlužuje život. Podobná variace však byla zjištěna i v Itálii, napsal italský deník Corriere della Sera.

… dává se nejen do svařeného vína nebo punče, ale také do sladkých pokrmů, čokolády, cukrovinek a pečiva. Slouží k okořenění ovocných kompotů …

Kůra stromu rostoucího v indickém Ásámu. Má podobnou chuť jako pravá skořice.

Skotsko – nejlepší malá země na světě. Tento slogan vás uvítá na letišti v Edinburghu a nelze jinak než s ním souhlasit. Skotsko je obdarované nádhernou přírodou, skvělými lidmi a nekompromisně nejlepší whisky. Určitě je to krajina, kam se alespoň jednou za život musíte jet podívat a rozhodně byste při této návštěvě neměli minout palírnu pravé skotské. Nahlédněte s námi za zdi léty prozkoušené destilerie Cardhu, kde se v šesti kotlích pálí whisky také pro Johnnieho Walkera.

Když se řekne pizza, mnohým z nás se pravděpodobně vybaví vůně čerstvě upečeného křupavého těsta, lahodná rajčatová omáčka a bohatá vrstva rozpuštěného sýra. Tento kulinářský skvost, který se zrodil v Itálii, si získal srdce gurmánů po celém světě. A co když vám řekneme, že tajemství dokonalé domácí pizzy není jen v Itálii, ale i ve vašich rukou a ve správné volbě ingrediencí?

Skvrny od bonbonů, medu apod. je třeba ihned vyprat v teplé vodě nebo čistit saponátovým roztokem …

Cukráři z hypermarketů Globus si pro malé i velké připravili chuťově vytříbenou novinku – točenou zmrzlinu. A dali si záležet, vložili do ní své srdce a vyrábí ji tak, jak jim je to v Globusu vlastní – z kvalitních surovin a poctivou prací!

Mezinárodní den žen se blíží a vy nevíte, čím svou ženu, přítelkyni nebo třeba maminku potěšit? Klasickým karafiátem jistě nic nezkazíte, ale nějaká sladká pochoutka také neurazí. Zkuste ovocný dezert z ricotty, nepečený makový cheesecake nebo jednoduché muffiny. Poradíme vám, jak na to.

S druhou květnovou nedělí každoročně vyvstává otázka, čím našim drahým maminkám vykouzlit úsměv na tváři. Pro ty, kdo ještě nemají vymyšlenou pozornost, přinášíme tip na sladký sušenkový dort ve tvaru M, k jehož přípravě vám stačí jen pár ingrediencí a odhodlání péct s láskou. Přidáte-li na ozdobu bonbony Haribo Berries a pár jedlých třešňových květů, úspěch je zaručen.

Léty osvědčené tradiční recepty na cukroví jsou bezesporu výtečné, avšak ne vždy jdou ruku v ruce s různými alternativními způsoby stravování či naší snahou upravit si jídelníček tak, aby nám bylo co nejlépe. Možná proto vás tento rok osloví ‚cukRAWví‘. Za vyzkoušení určitě stojí!

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.

Advent je čas, kdy navštěvujeme své blízké. Je to také doba hojnosti a plných stolů. Proto je občas těžké překvapit své hosty něčím novým. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte tematický recept, perfektní pro toto období. Upečte a nazdobte vánoční stromečky, ozdobte jimi svou sváteční tabuli a překvapte své blízké originálním dezertem.

Den svatého Valentýna je považován za oslavu lásky a jak je známo, ta prochází hlavně žaludkem. Ukažte svým blízkým, že vám na nich záleží. Stačí k tomu drobnost, třeba vlastnoručně vyrobený lahodný vrstvený dezert ve skleničce. Nadýchaný piškotový dortík prokládaný svěžím mascarpone krémem a marinovanými jablky vyvolá v ústech explozi ovocných chutí, kterou umocňují ruku v ruce kráčející HARIBO medvídci Bärchen-Pärchen ve sladkokyselých kombinacích citron a třešně, rybíz a borůvky a pomeranč s jablkem.

Hledáte něco sladkého, co potěší vaše chuťové pohárky a zároveň prospěje vašemu zdraví? Pak už nehledejte nic jiného než med! Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje tělo i duši.

Chystáte se se svou polovičkou oslavit únorový svátek zamilovaných? K tomu, abyste si společný čas užili opravdu stylově, nepotřebujete drahé dárky, ani extra velká gesta. Říká se přece, že láska prochází žaludkem, a toho je potřeba se držet! Nemusíte nutně vsázet na klasickou večeři. Co si tentokrát dopřát sladký večer s dezerty a k tomu vhodně vybraná vína?

Vedle jablek, hrušek nebo třeba hroznového vína má každý z nás s koncem léta neodmyslitelně spjaté také šťavnaté švestky. Vždyť kdo by této pochoutce odolal? Pakliže už vás nudí klasické recepty v podobě koláčů, povidel nebo kynutých knedlíků, zkuste si tentokrát vychutnat švestky v trochu netradičnějších receptech!

Zajímáte se o svoji ekologickou stopu? Vadí vám zamořování naší planety spoustou mnohdy zbytečných plastů? Pak právě pro vás jsou ekologická brčka We-Straw. Brčko se jinak nazývá slámka, což vychází z jeho původní podoby. Brčka se vyráběla z dlouhých stébel slámy a na tento postup se rozhodli navázat i ve We-Straw. Pro starší generaci tak může jít o nostalgický návrat ke slámkám, které si pamatují ze svého dětství. Zásadní je ovšem to, že se jedná o udržitelný materiál, který nezatěžuje naši planetu tak jako jiné alternativy.

Ahoj všem začínajícím kuchařinkám, kuchařům i gastronomickým expertům :) V dnešním videu Vám ukážu, jak dělám výbornou slanou roládu, která je extra jednoduchá! Mrkněte se na můj videorecept a určitě vyzkoušejte, jsem si jistá, že si pošmáknete :) Video recept z YouTube z kanálu: Em Srdíčková.

Z těsta vyválené bramborové placky, zamotané do tvaru koblihů, plněné rajčaty, mozzarellou, ricottou a lístky bazalky, ozdobené plátky slaniny, nakonec usmažené v oleji pěkně dozlatova.

Slaninu uchováváme vždy zavěšenou, aby nám nezplesnivěla. Používáme ji při špikování různých druhů masa, zvěřiny, paštik, ale i nakrájenou na kostičky a rozškvařenou do různých omáček.

Slávky žijí na celém světě na mořských březích a v ústí řek, jednotlivé druhy jsou obvykle specifikované pro určitou oblast, ale slávka jedlá se vyskytuje podél celého atlanského pobřeží Ameriky i Evropy a pěstuje se zde i uměle. Slávky se obvykle prodávají čerstvé v lasturách, mohou se pojídat syrové, dušené, nebo jsou například součástí salátů, polévek a paštik. Slávky mají jemné, lahodné maso. Před tepelnou úpravou musejí být pevně uzavřené. Ty které se neuzavřou, i když na ně poklepete nožem, je třeby vyhodit! Vařením se otevřou. Ty které se neotevřeli je třeba také vyhodit.

Jižní Tyrolsko je rájem pro všechny milovníky jídla. Ty nejkvalitnější suroviny ze statků ležících na úbočích Alp či v malebných údolích dávají vzniknout delikatesám, kterým se odolává jen těžko. V zimě fantastická dušená masa a hutné polévky na zahřátí, na jaře úžasné čerstvé kozí i ovčí sýry, v létě pak knedlíky s houbami nebo originální saláty s všemožnými květy a bylinkami a na podzim pak kaštanové speciality a hlavně spousta vína. A většina originálních produktů Jižního Tyrolska má také svůj festival!

Recepty logicky poskládané do slavnostního velikonočního jídelního lístku. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Připravte pro své nejbližší nezapomenutelné vánoční či silvestrovské pohoštění s výjimečně kvalitními tatarkami a majonézou Spak Master. Důraz je bez kompromisů kladen na tu nejvyšší kvalitu. Tato kolekce chlazených výrobků je přirozeně bez antioxidantů, škrobu, barviv a přidaných aromat. To se dotýká i vajec, která pocházejí z volných chovů. Využijte opravdu poctivých surovin pro přípravu vašich receptů.

Každý někdy jistě ochutnal slanečka, matjesy, zavináče, či uzenáče, všechny tyto rybí lahůdky, ale i další rybí pochutiny, se nejčastěji vyrábí ze sledě obecného – Clupea harengus, lidově též herynek. Jde o nejhojnější rybu žijící na naší planetě! Sleď obecný není velká ryba. Loví se kusy nejčastěji o váze 300-400 g dlouhé kolem 30 cm. Největší ulovený a přitom zdokumentovaný sleď měl váhu 1050 g, bohužel délku ryby zdroj neuvedl.

Malá tučná ryba velká 18 až 40 cm žijící v Atlanském a Tichém oceánu. Prodává se čerstvá celá, nebo jako filé, může se péci, smažit, zapékat, grilovat, plnit nebo krájet do salátů. Prodává se i v konzervách. Maso sleďů má vyšší obsah tuků, proto je vhodné i k uzení a marinování. Na trhu se sledi prodávají pod obchodním názvem matesy, uzenáče, zavináče, pečenáče nebo také slančci. Nejchutnější jsou ryby chycené v létě! Tato malá tučná ryba s měkkým, lahodným masem s jemnou strukturou obashuje mnoho vitamínů (A, B1, B2, D). Obvykle se prodává celá, výborně chutná grilovaná nebo uzená či smažená. Nejznámější jsou sledi – zavináči ve sladkokyselém nálevu.

Přijde slepice do restaurace, zavolá si vrchního a objedná si: „Přineste mi kalíšek na vejce, lžičku a trochu soli. Zbytek si obstarám sama!“  

Pokuty za téměř 24 milionů korun rozdělila loni prodejcům Česká obchodní inspekce (ČOI) za to, že nedodržovali slevy uvedené v letácích a na regálech. Nejvyšší pokutu dostal Penny Market.

Stromy a keře vysoké až 5 m. Dlouhověkké, některé samosprašné. Majím plody velké 2 cm, které obsahují některé vitamíny.

Dlouhověký, opadavý strom vysoký 6 m. Obvykle ne samosprašný. Plody má vejčité, veliké 3-6 cm, nejrůznější barvy. Obsahují hořčík, železo a také vitamin A.

Polovina srpna je doba, kdy začíná ze zahrad, sadů sklizeň plodů z rodu Prunus – slivoní. Patří sem švestky, slívy, blumy, mirabelky, ryngle a jejich poddruhy a odrůdy. Celý rod má 430 druhů, pro zajímavost sem patří i exotické mango. Všechny druhy slivoní pocházejí z Předního východu a z jihoevropských zemí, brzy však zdomácněly i ve střední Evropě a staly se oblíbené u početných zahrádkářů, sadařů, pěstitelů ovoce. Klasická slivoň švestka nebo také švestka domácí se už moc u nás nevyskytuje, zdecimovala je virová choroba šárka a byla nahrazena odolnějšími odrůdami z Balkánu. Nejznámější je Čačanská lepotica, středně raná odrůda ze Srbska velmi odolná právě proti šárce.

Přesto, že mají slizáci lupeny, řadí se stavbou plodnice k hřibovitým houbám.

Dobře poznatelná houba. Je skvělá v sladkokyselém nálevu!

Jedlý druh houby, který ale raději nesbíráme, ale chráníme!

Atlas hub - houby lupenatéRoste nepříliš hojně pod modříny a to od června do října. Jedlý druh houby horší kvality, hodí se spíše do směsí.

Jedlá houba. Starší český název uváděný v atlasech je slizečka slizská.

I když je tato houba jedlá, měla by se pro svoji vzácnost chránit a ne sbírat.

Při čtení tohoto videjka se možná vy starší vrátíte zpět do doby, kdy jsme jako děti trávili čas venku v přírodě, bez mobilů a jiných vymožeností a neseděli jsme pořád doma u počítačů … Vy mladší pak možná zjistíte, že i když naše povědomí o ekologii nebylo tak veliké jako dnes, přesto jsme žili ekologicky a hlavně zdravěji! Doporučuji si pustit i přesto, že to není ryze o potravinách a jídle.

Slovenské ministerstvo zemědělství už podruhé otestovalo rozdíly v kvalitě potravin. Druhý test prokázal u téměř poloviny zkoumaných potravinářských výrobků výraznější rozdíly v kvalitě produktů prodávaných pod stejným názvem a stejnou značkou na Slovensku a v Rakousku, další malé rozdíly byly zjištěny u další třetiny výrobků.

V překladu znamená pomalé jídlo. Toto hnutí založené v 80 letech v Itálii má ve svém znamení šneka.

Výborná houba houbaři často opomíjena. Jen pozor za záměnu s některým jedovatým pavučincem!

Chcete se během okamžiku přenést na žhavé Kubánské pláže? Zažít jedinečnou atmosféru horkých letních nocí, kdy vůně Karibiku sálá z každé chvíle a ostré chilli přímo vybízí ke smyslným představám? S trochou fantazie můžete tento exotický výlet podniknout přímo z Vaší kuchyně či oblíbeného baru. Vychutnejte si některý z prémiových koktejlů namíchaných ze slavného kubánského rumu Havana Club Añejo 7 Años.

Ať už jste milovníky masa či upřednostňujete zeleninu, nechte se oslnit zeleninovou přílohou z prvotřídních paprik a lilků – Ajvarem od Podravky. Ozvláštní každý recept svou zeleninovou jedinečností a obohatí jej o nezaměnitelnou chuť jihu.

Nepůvodní druh. Žije v pomalu tekoucích vodách, v tůních, odvodňovacích kanálech. Je bez hospodářského významu. U nás se vyskytuje jen zřídka. Do Česka zavlečena s plůdkem kapra v roce 1929.

Hojně rozšířený druh mírně tekoucích a stojatých vod. Bez hospodářského významu. Potrava pro dravé druhy, nástraha při lovu dravců.

Nejen péče o zahradu, ale také práce v kuchyni s sebou přináší množství odpadu, kterého se ale lehce zbavíte tím, že ho pomocí kompostování přeměníte na kvalitní hnojivo. Není to žádná věda, většinu práce za vás totiž odvede příroda. Jen si musíte dát pozor, jaký odpad do kompostu dáváte a který tam naopak nepatří.

„Dá se tu slušně najíst?”, ptá se pán číšníka. ,,No to bych vám radil”, odpoví číšník „jinak vás vyhodíme.”

Nejedlá houba rostoucí od května do září na rozkládajících se zbytcích trav, kompostu, extramentech, vzácně i na rozloženém dřevě.

Nejedlá houba, velmi podobná slzečníku žloutkovému (Bolbitius vittelinus). Měkteří odborníci oba druhy nerozlišují B. titubans považují jen za formu slzečníku žloutkového.

Nejedlá houba rostoucí od července do října na jednotlivě, nebo v malých skupinkách v listnatých a smíšených lesích kolem pařezů a kmenů na ponořeném dřevě hlavně buků a dubů.

Nejedlá houba rostoucí hojně v jehličnatých lesích pod borovicemi a smrky, méně často pod listnáči.

Nejedlá houba rostoucí od srpna do listopadu v listnatých i jehličnatých lesích, nejvíce však pod buky a břízami.

Nejedlá, dosti vzácně rosoucí houba a to pod listnáči i jehličnany.

Roste hojně v listnatých lesích, nejvíce pod duby a buky. Slizivka ředkvičková je nejedlá houba.

Nejedlá houba rostoucí místy hojně v jehličnatých lesích, ale i bučinách na prosvětlených travnatých a vápenitých půdách.

Smažený sýr neboli smažák patří u Čechů mezi nejoblíbenější bezmasé pokrmy už desetiletí a v různých variantách se s ním setkáte jak v hospodách či restauracích, tak i asijských bistrech. S obalovaným eidamem nebo hermelínem se potkáte často, ale co takové blaťácké zlato, tvarůžky nebo čedar? Tyto a další méně známé podoby obalovaného smaženého sýra můžete ochutnat v posledním dubnovém týdnu ve Vinohradském Parlamentu.

Skvělá variace na smažené kuřecí řízky. Krusta v tomto receptu je umíchaná z parmazánu, chlebové strouhanky, nastrouhané citronové kůry, pepře a soli. Okořeněné kuřecí maso se ještě před obalením máčí ve smetaně smíchané s chilli. Výsledek je úžasný!

Smažení potravin vyžaduje nemalou pozornost, zručnost a péči. Aby se smažení zdařilo, musí být tuk rozpálený, ale ne přepálený, aby se pokrm nespálil a uvnitř nebyl syrový.

Bylinky, koření a kořenící směsiZnáte směs koření chakalaka? ne? Nevadí! Přečtěte si o něm v tomto článku.

Mazat se s mazancem? Proč ne, když máte dost času. Se směsí od Labety je to ale taková hračka, že si tuhle sladkou dobrotu upečete i několikrát za rok, nejen na Vánoce. Navíc se jedná o bezlepkový produkt, takže ho můžete bez obav nabídnout i jakékoli návštěvě. Do těsta už stačí jen přidat mléko, máslo a žloutky. Dle chuti doplníte do těsta rozinky, kandované ovoce, ořechy nebo mandle. Pečení si pak můžete usnadnit v domácí elektrické pekárně. A je raz dva napečeno. Mazanec od Labety si zamilujete vy i celá vaše rodina stejně jako ten od babičky.

Kyselá smetana se ráda sráží, když ji lijeme do omáčky. Tomu zabráníme, když dříve do ní, studené, zakverláme kávovou lžičku hladké mouky, pak přilijeme sběračku omáčky. V jídle ji už nevaříme …

Je tomu již 212 let, co se objevila první definice o míchaném nápoji neboli koktejlu. Bylo to ve Spojených státech, které jsou pokládány za kolébku míchaných drinků. Do dějin tohoto barmanského umění jsme se však zapsali i my. Světový den koktejlů, jež je ustanoven na 13. května, totiž prosadil český barman a publicista Alexander Mikšovic.

Smil je stálezelený polokeř, citlivý vůči mrazu. Dorůstá do výšky 60 cm. Chutí připomíná kari koření.

Nejedlá houba rostoucí od července do listopadu na odumřelých kmenech listnáčů nejvíce buků a javorů.

Bujará oslava Silvestra se protáhla a vy máte hlavu jako střep a žaludek na vodě? Ať už čtete tyto řádky jen tak nebo potřebujete rychlou pomoc, věřte, že nejjednodušší bude, když něco opět vypijete. Dostatek tekutin je totiž základ. Zkuste si připravit životabudič v podobě smoothie.

Smoothies si získaly velkou oblibu jako rychlý a pohodlný způsob, jak rušného života vnést výživový punc. Díky nekonečnému množství kombinací jsou všestrannou a chutnou volbou pro snídani, svačinu nebo i doplnění energie po tréninku. Pokud hledáte jednoduchost bez kompromisů v chuti, pětisložkové smoothies jsou tou správnou volbou. V tomto článku prozkoumáme svět pětisložkových smoothies a nabídneme vám snadno připravitelné recepty, které potěší vaše chuťové pohárky a dodá potřebné živiny vašemu tělu.

Zní to možná pro nás Čechy šíleně, ale například v severských zemích smrčiny běžně používají ke kulinářské přípravě. Pokrmy z jehličí mají svou osobitou vůni a chuť … a jsou také zdravé!

Jarní houba rostoucí v dubnu a květnu. Je jedlá, vynikající na veškeré způsoby zpracování v kuchyni.

Nově popsaný druh smrže, hojně rostoucí na záhonech s mulčovací kůrou a štěpkou, vyskytující se v Severní Americe a Evropě (Clowez 2012). Dříve se na podobných stanovištích rostoucí druh smrže nazýval v atlasech jako smrž pražský – Morchella pragensis.

Chutná houba se širokým využitím v kuchyni.

Smrž patří mezi delikatesy! Roste v listnatých lesích, na jejich okrajích, v hájích, parcích, sadech podél břehů potoků nejčastěji pod jasany, osikami, topoly, jabloněmi, třešněmi a lískami.

Je to jedn z menších smržů. Nalezneme ho poměrně vzácně v listnatých, tak smíšených lesích, ale i na zahradách, v parcích a na rumištích …

Tuto houbu poměrně často najdeme na stanovištích silně ovlivněných člověkem.

Mohutný smrž, který vytváří až 30 cm vysoké plodnice, roste poměrně vzácně na stinných místech především v listnatých lesích.

Patří mezi nejvyhledávanější a nejcennější smrže …

Zdravě, chutně a především snadno a rychle. To je devízou kuchařky, kterou vydávají tři studenti. Jíme zdravě s Fitrecepty vznikl původně jako online projekt, po velikém ohlasu vzniká i první tištěná kuchařka, která nabízí 120 prověřených receptů. Od 10. června je najdete na pultech knihkupectví za 349 korun.

Módní návrhář a nadšený amatérský kuchař Pavel Berky připravil ve 12. díle soutěže MasterChef Česko nejchutnější snídani ze všech a vysloužil si tak uvedení svého sendviče v Bageterii Boulevard v rámci limitované edice Specialité Du Chef. Aby si skvělou chuť jídla, které uchvátilo porotu, mohl vychutnat každý, tak je tento sendvič v Bageterii Boulevard dostupný nejen během snídaní, ale i po celý den.

Pět pracovních dní v týdnu, 5 inspirací pro milovníky kaší. Protože není nic lepšího než začít hektické ráno zdravou bombou, která vám dá energii do celého dne.

PR - Bohemia olejPraha, 21. dubna 2015 – Jedlé oleje si v českých kuchyních vydobyly své pevné místo. Podle údajů Českého statistického úřadu jsou dokonce používanější než jiné rostlinné a živočišné tuky. Zatímco v roce 1950 byl poměr využívání surovin v kuchyni zhruba stejný, o 60 let později už jedlé oleje používáme třikrát častěji než sádlo a máslo. Českým kuchyním vládne řepkový a olivový olej. Průzkum italské potravinářské společnosti ale ukázal, že většina spotřebitelů neví, jak je v kuchyni správně využívat. V následujícím textu poradíme, jak v kuchyni využívat hroznový, hořčičný nebo makový olej a jak díky extra panenským olejům vytvořit zdánlivě nepředstavitelné chuťové kombinace.

Jednoletá chladuvzdorná rostlina pěstovaná pro klíčky a semena. Je bohatá na draslík, vlákniny, bílkoviny, vitamíny B, E a železo. Klíčky mají vysoký obsah vitamínu C.

Co má společného sója a vibrátor? – Obojí jsou náhražky masa.

Chceme-li si vyudit maso rychle, bez zdržování pracným a zdlouhavým solením pomocí láku, je vhodné použít metodu nasolení masa rychlosolí, která se dá koupit pod názvem „Praganda“. Je v prodeji v drogeriích.

Zajímavý nápad, jak zajistit, aby se dírky v solničce neucpávaly.

Tato dravá ryba často zvaná pouze „Barakuda“ patří do čeledi: Soltýnovití. Setkámese se s ní v pobřežních vodách západní Indie a Brazílie (až po Bermudy). Tvar těla jí vynesl mezi rybáři jméno „mořská štika“.

Vánoce už pomalu klepou na dveře a každá správná hospodyňka přemýšlí, čím vyšperkuje letošní štědrovečerní večeři. Nevíte si rady, jaký nápoj podávat k tradiční rybí polévce, ke smaženému kaprovi se salátem či k domácímu cukroví? David Král, trojnásobný mistr České republiky v sommelierství poradí, jak jídlo s vínem kombinovat, aby vaše sváteční tabule získala ten správný šmrnc.

Svaz pekařů a cukrářů v ČR uspořádal soutěž pro všechny sedmáky, osmáky a deváťáky ZŠ. Úkol zní jasně: upéct vánočku a pochlubit se s ní světu. Můžete se zapojit až do 18. prosince. Nepromarněte šanci vyhrát poukaz na nákup sportovního vybavení! Všichni žáci 7.–9. tříd základních škol, zbystřete! Staňte se na chvilku pekařem a k tomu získejte možnost vyhrát parádní cenu! Zapojte se do soutěže pořádané Svazem pekařů a cukrářů v ČR, jejíž zadání se točí, jak jinak, kolem pečení.

Přemýšleli jste někdy, co byste udělali s časem, během kterého  vyndáte zboží z košíku na podkladní pás a následně ho v časovém presu házeli znovu do košíku nebo do své nákupní tašky? Cokoli, protože tento čas vám ušetří služba Scan&Go, kterou nabízí pouze hypermarkety Globus. Scan&Go je forma samoobslužného nakupování, kdy stačí vybrané zboží naskenovat a vložit rovnou do své nákupní tašky. Po celou dobu nákupu máte navíc přehled o celkové hodnotě nákupu i aktuální ceně vybraného produktu. Služba je intuitivní, nemusí se jí bát starší lidé ani ti, co techniku příliš neovládají. Zapojte se do soutěže o poukázky na nákup do hypermarketu […]

Soutěž Svačina roku Rio Mare vstupuje do 7. ročníku s rekordní účastí škol i studentů. I letos mladí kuchaři soutěží o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Novinkou soutěže je rozšíření hlavních surovin o Rio Mare makrely a sardinky. Soutěž pořádá výhradní distributor značky Rio Mare na českém trhu společnost Bolton Czechia. Mediálním partnerem soutěže jsou regionální noviny Deník.

Do 5. ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare se přihlásilo rekordních 38 škol. Letos bude poprvé udělena „Rio Mare cena veřejnosti“. Odbornou porotu vedle Vladimíra Picky a Jiřího Krále doplní kulinář Petr Stupka. Finále bude moderovat Markéta Hrubešová. Soutěž pořádá výhradní distributor značky Rio Mare na českém trhu společnost Bolton Czechia.

Praha, 5. prosince 2019 – Vítězkou 7. ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare se stala Natálie Svobodová z Hotelové školy a Obchodní akademie Havířov. Za první místo si mladá kuchařka odnesla cenu v hodnotě 7 000 Kč. Ve velkém finále se 4. prosince v gastronomickém studiu Chefparade+ proti sobě postavilo 15 nejlepších mladých kuchařů z celé České republiky, kteří soutěžili o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Budoucí kuchaři měli za úkol připravit moderní a zdravou svačinu. Hlavní surovinou pro případu soutěžních receptů byly rybí produkty značky Rio Mare.

Váhala - logoTisková zpáva: Hustopeče nad Bečvou dne 13.8.2013 – Firma VÁHALA slaví v letošním roce 80. let od svého založení v roce 1933 a proto přichystala pro návštěvníky firemních stránek www.vahala.cz soutěž, která trvá symbolických 80 dní. Ti nejlepší mohou každý den od 13.8. – 31.10.2013 vyhrát balení šťavnatých Špekáčků extra vázaných, hrníčky a prostírky.

„Nesmím se jmenovat mléko, ale vy mi tak říkat můžete.“ Jemná voňavá vanilka, kořeněný kardamom nebo kakaová chuť karobu. Ať už si vyberete z pestré škály chutí ml*k Soyka kteroukoli, vždy se vám do ruky dostane kvalitní výrobek v BIO kvalitě.

Společnost Spak představuje několik dalších novinek bio výrobků, které doplňují již zavedené produkty Bio ketchup Spak a Bio BBQ omáčky Spak. Rozšířením nabídky bio výrobků odpovídá společnost Spak na zvýšený zájem zákazníků o prémiové produkty včetně důrazu na jasný původ. Vysoká kvalita je pro Spak hlavní prioritou i u jejích standardních produktů. Bio řada navíc nabízí za dostupnou cenu ty výrobky, které obsahují suroviny pouze z kontrolované ekologické produkce.

Roste celoročně velice hojně na nejrůznějších listnáčích. Nejedlá houba.

Říká se, že pivo dělá hezká těla. To ovšem nemusí být nadsázka. Jeho střídmá konzumace může posloužit nejen našemu vzhledu, ale také fungování organismu. V čem nám tedy může pivo prospívat?

Tento typ zácpy je vzácnější a je pro něj charakteristická zvýšená dráždivost střeva (u prosté zácpy je dráždivost střeva snížena).

Ovocné jogurty, všichni jsme je již někdy ochutnali, ať už jako dopolední svačinku, přísadu do dezertu nebo třeba v létě zmrzlé na domácí zmrzlinu. Jogurty s ovocnou složkou si vydobyly v našich ledničkách stálé místo a prodeje ukazují že jsme si nejvíce oblíbili ty jahodové. Jak se ale šťavnatá složka do kelímku dostane? Někdy trvá až půl roku vybrat ten správný, dobře vyzrálý druh ovoce. Díky šetrnému zpracování si ovocný komponent v sobě zanechá většinu vitamínů. Objevte s námi proces výběru těch nejsladších plodů, které příjemně vyváží nakyslou chuť jogurtu a potěší mlsné jazýčky.

Potřebujete připravit cukroví bez lepku. Buď všechno nebo jen pár druhů. Důvody mohou být různé: zjištěná celiakie v rodině, intolerance lepku nebo jen bezlepková návštěva. Tak pojďme na to, Vánoce klepou na dveře, čas na experimenty není. Specialistka na zdravé stravování, Ing. Kamila Metzová, pro vás sepsala tipy z praxe, které vám usnadní cestu.

Vánoční svátky jsou za rohem, oslavy konce roku jakbysmet a blíží se tak období chlebíčků a jednohubek. Právě proto jsme pro Vás s českou značkou Živina připravili 2 speciální recepty na netradiční jednohubky a 1 recept na obložený chléb, kterými na silvestrovských oslavách rozhodně zaujmete. Recepty jsou jednoduché, rychlé a zvládne je opravdu každý. Navíc zaručeně nabourají stereotyp salátů a šunkových chlebíčků. Autorem receptů je kuchař Ondřej Dufek, který prošel kuchyněmi Gordona Ramsayho, byl šéfkuchař karlínské Esky a vařil v michelinských restauracích ve Skandinávii. Nyní spolupracuje právě s přerovskou Živinou.

„Pane vrchní, ten řízek byl vynikající, řekněte prosím panu vedoucímu, že jsem spokojen.” „Ne tak nahlas, omylem jsem Vám přinesl jeho porci!”

Tvůrce pokladních systémů pro gastronomii Storyous a jednička na trhu s lihovinami STOCK Plzeň-Božkov spouští společnou platformu pro pomoc českým restauratérům – zachrangastro.cz. Webová platforma přináší majitelům restaurací aktuální a relevantní informace, právní rady i tipy odborníků, jak se současné situaci přizpůsobit a udržet svůj podnik na scéně s co nejmenšími ztrátami. Pod označením #zachrangastro šíří Storyous výzvu k záchraně tuzemských podniků od vyhlášení výjimečného stavu a webová platforma je tak rozšířením iniciativy, které má za cíl poskytnout podnikům mnohem komplexnější pomoc.

PR - Slunečno.czAktuální předpověď počasí pro více než 10 500 měst a obcí v České republice, zpravodajství nebo zajímavé články – to je web slunečno.cz. Stránky poskytují vlastní meteorologickou předpověď počasí pro jednotlivá města a obce a také předpovědi pro více než tři tisíce rybníků. Na stránkách najdete kromě spolehlivých předpovědí pro ČR i předpovědi pro vybrané evropské metropole a nebo informace o aktuálním počasí po celém světě z pravidelných hlášení na letištích. Jako doplňkové služby pro uživatele nabízí web živé zobrazení reálného počasí přes webkamery a také fotogalerii na téma přírody, vytvořenou z příspěvků uživatelů. Nechybí ani denní zpravodajství o vývoji počasí ve světě dodávané ČTK, dále populárně-naučné meteorologické články vytvořené redakcí „slunečna“ či aplikace „Počasí na webové stránky,“ umožňující individuální nastavení designu. A to není zdaleka všechno. Pravidelnou předpověď počasí si můžete nechat zasílat i na váš e-mail.

Tato dieta se drží 13 dní, 14 den se jí vše a mění se metabolismus. Další dva roky se netloustne!

Někdo se snaží pouze zdravě jíst, ale jsou mezi námi i tací, pro nichž se pohyb stal nedílnou součástí života. Při dodržování vyváženého jídelníčku si můžete vzít k ruce kvalitní celozrnné mouky, protože vám dodají stopové prvky i cennou vlákninu. Jak ale správně jíst při sportu? Kdy využít jednoduché a kdy komplexní sacharidy a v jakém časovém rozpětí jíst před aktivitou i po ní? Odpovídá nutriční specialistka Mgr. Gabriela Mádrová.

Máte ve své spíži zásoby ze zimy a rádi byste uvolnili místo na přicházející, čerstvou jarní úrodu? Přinášíme tipy, jak zužitkovat mrkev a petržel, ze kterých si snadno připravíte výtečné pomazánky. Nalaďte se pomalu na blížící se jaro a dejte přednost odlehčenému jídelníčku.

Chřest je nejlepší vařený nebo dušený, politý rozpuštěným máslem. Dnes si povíme, jak chřest správně uvařit …

Věděli jste, že želatinové medvídky konzumují až dvě třetiny Čechů? Barevné želé s šesti ovocnými příchutěmi je oblíbenou cukrovinkou, na které si pochutnáváme už 95 let. Gumoví medvídci slaví 15. července svůj mezinárodní den a k jeho příležitosti proběhla anketa agentury NMS Market Research pro společnost HARIBO. Z odpovědí vyplývá, že preference příchutí medvídků se odlišují podle krajů i věku. Obecně však mají Češi jasno – jahodoví medvídci vedou.

Voňavé, křehké a lahodné. Grilované maso je zkrátka něco, bez čeho si letní posezení na zahrádce jen těžko dokážeme představit. A i když se mnozí mohou domnívat, že se jedná o velmi jednoduchou disciplínu, je vhodné dodržet alespoň základní pravidla, díky nimž bude váš steak chutnat jako od profesionálního kuchaře. Připravte se na letní sezónu poctivě a nachystejte si maso, po kterém se jen zapráší!

PR - Rady a tipy profesionálůValentýn už je sice za námi, ale láska k pečení a zdobení dortů, muffinů nebo cupcakes zůstává! Pro všechny milovníky sladkého připravil Chefshop 20% slevu na veškerý sortiment Cake Boss, odborníka na pečení.

Akce platí pouze od 23. února do 1. března 2016, tak neváhejte!

Nápad, jak upravit starou vánočku, aby zase chutnala.

Ankety jsou nyní na webu ReceptyOnLine.cz v novém kabátě, přehlednější a hlavně dostupné i po ukončení jejich platnosti!

Stařík prosil své zákazníky, aby mu chycené hlodavce donesli, protože ho jejich maso udržuje svěžím.

AktuálněLidé po celé republice vracejí kontaminovaná vejce. Mohla by obsahovat bakterie způsobující salmonelózu. Veterináři zakázali prodej tří a půl milionu vajec z Polska. V Česku putovala do Kauflandu, Tesca, Aholdu a jedné zpracovatelské firmy.

Z krápníkové jeskyně do umělého mozku. Zažijte gastronomické dobrodružství, které překračuje hranice minulosti a vstupuje do zářivého světa budoucnosti. Restaurace Triton vás zve na vzrušující cestu časem a v rámci jarního menu představuje první pokrm v Praze vytvořený s pomocí umělé inteligence.

Tato směs je podobná grilovacímu koření, je pikantní.

… naše babičky znaly tajemství, jak připravit chutné kompoty bez použití cukru. Na dno sklenic daly na špičku nože sůl (slaný nálev totiž dovede „vytáhnout“ z ovoce sladkost), naplnily je očištěným ovocem, zalily převařenou vodou (ovoce musí být potopené), uzavřely víčkem a pak sterilovaly …

Naše babičky znaly tajemství, jak připravit chutné kompoty bez použití cukru. Na dno sklenic daly na špičku nože sůl (slaný nálev totiž dovede „vytáhnout“ z ovoce sladkost), naplnily je očištěným ovocem, zalily převařenou vodou (ovoce musí být potopené), uzavřely víčkem a pak sterilovaly …

Víte, jak se zavařuje v páře, či v mikrovlnné troubě? To asi ano, ale víte, že potraviny můžeme také sterilovat mimo obal … no, tak to jsem vás asi dostal! Klikněte zde a přečtěte si článek inspirovaný zkušenostmi našich babiček a prababiček, které měly zavařování v malíčku.

… jednotlivé druhy ovoce se značně liší obsahem pektinů, které způsobují rosolovatění. Proto do ovoce bohatého na pektiny přidáváme méně želírovacích přípravků, popř. je můžeme i vynechat (pak je však doba varu delší, protože uvolněnou šťávu musíme nechat částečně odpařit), a naopak ovoce chudé na pektiny více „zahušťujeme“ želírovacími přípravky …

Kompoty ze švestek, slív, rynglí či blum jsou oblíbené jako příloha k pokrmům ale především se využívají při pečení na koláče, do bublanin, nákypů, švestky pak také do plněných knedlíků. Na jejich sterilaci vybíráme zralé plody, ty by neměly být příliš tvrdé, zralé plody by se měly poddávat jemnému stisku prstů, u takových plodů se pecka dobře odděluje od dužniny. Slupka by měla být čistá, bez očividného poškození, strupovitosti.

Stévie je víceletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Dorůstá výšky nad půl metru. Lístky má drobné, vstřícné a kopinaté, květy bílé barvy, které vytváří koncové okolíky nakvétají po celé léto.

„Pane vrchní před týdnem jsme tady u vás jedli, přesně tam u toho stolu u okna a měli jsme porci, která byla alespoň trojnásobná než je tohle!” „Kde že jste seděli, u okna? No to jste měli výstavní kousek!”

Každý člověk má jiné chutě. Tím spíš, když se jedná o cizince, který vyrostl v úplně jiné kultuře než my. Věděli jste, že v České republice žije na čtvrt milionů cizinců? A i ti budou slavit Vánoce a usednou ke štědrovečerní tabuli. Dají si jídlo, na které jsou zvyklí ze svého domova nebo budou následovat náš „kaprosalátový“ zvyk? Ať už se rozhodnou tak či tak, v obchodech najdou vše, na co si pomyslí.

Strašek kudlankový je korýš rozšířený od severu Britských ostrovů až po jih Angoly. Hojně je loven také ve Středozemním moři a vůbec nejčastějším jeho domovištěm je Jaderské moře. Skvěle chutná grilovaný, hodí se i do polévek.

Rady a tipy profesionálůNa letošní léto se většina z nás jistě těšila a již dlouho dopředu si připravovala plány na dovolenou doma nebo v zahraničí. Každé roční období, tedy i doba dovolených, přináší do našeho denního života změny, které nacházejí svůj odraz i ve stravování. Připomeňme si tedy zdravotní rizika, s kterými se právě v létě můžeme setkat.

Atlas hub - houby lupenatéJedlý druh houby rostoucí od srpna do října poměrně vzácně v listnatých lesích pod duby, ale také i ve smrčinách. Starší český název strmělka šedoplstnatá.

Je to jedna z mála jedlých a dobře poznatelných strmělek.

Nejedlý druh houby rostoucí poměrně hojně od září až do listopadu.

Jedlá houby horší kvality, hodí se jen do směsí spolu s dalšími houbami.

I když je tato houba jedlá, je podřadnější kvality, využíváme ji především do směsí v menším množství a to i díky její specifické vůni.

Jedovatý druh houby rostoucí hojně od srpna až do listopadu.

Toto je velmi kontraverzní houba. Někdo ji miluje a považuje ji za skvělou houbu, jiný strmělku mlženku nemá rád a řadí ji mezi houby nejedlé a některým lidem opravdu může způsobit i větší zdravotní potíže.

Hojně rostoucí jedlá houba od června do října, podřadnější kvality.

Od září do listopadu nepříliš hojně rostoucí nejedlá houba.

Roste nehojně v trávě na otevřených trávnicích, pastvinách, polích, podél cest ale i v řidších lesích. Je jedovatá!

Atlas hub - houby lupenatéRoste hojně od srpna do prosince, ve skupinách v listnatých i jehličnatých lesích na stanovištích bohatých na dusík. Nejedlá houba, v kuchyni zcela bez upotřebení.

Roste nehojně většinou ve skupinách nebo v čarodějných kruzích od července do listopadu.

Nejedlá houba rostoucí od května do listopadu. V kuchyni je zcela bez uplatnění.

Nejedlý druh houby rostoucí poměrně hojně hlavně pod jehličnany, ale i listnáči, v mechu či trávě.

… najdeme ji zejména na podzim v listnatých a smíšených lesích a to v početných skupinách …

Každé budoucí mamince je jasné, že jíst nedostatečně upravené, nebo jinak rizikové potraviny není v těhotenství moc vhodné. Ale co tedy jíst a čeho se vyvarovat? Zde najadete opravdu stručný seznam, který pak v dalších článcích více rozvedeme.

Roste velmi hojně od března až do prosince na mrtvém dřevě listnáčů, především dubů.

PR - Oleje MinervaPlavková sezóna se kvapem blíží a myšlenky na odhalené tělo nás neminou. Abyste tyto nepříjemné pocity spojené s létem co nejvíce omezili, zkuste obohatit dosavadní jídelníček o odlehčené a zdravější pokrmy. Nemusíte se přitom vzdát plné chuti – zkuste do stravování zakomponovat chutné zeleninové saláty, čerstvé ryby a další svěží pokrmy, jejichž nepostradatelnou ingrediencí je olivový olej. Již antičtí Řekové přece věděli, co je dobré a zdravé zároveň.

S létem si všichni spojí dovolenou, pláže, relax, zážitky, a to nejen cestovatelské, ale i ty gurmánské. Za vůní a chutí oblíbených středomořských specialit ale není potřeba cestovat tak daleko. Připravte pro rodinu nebo přátele menu inspirované Itálií, Řeckem a Bulharskem u sebe na zahradě nebo na balkoně. Potřebujete k tomu jen kvalitní suroviny, gril a správný recept. Drůbežářský závod Klatovy vám přináší tři recepty, které si jistě zamilujete a zařadíte do grilovacího rituálu.

„Pane vrchní, co se to venku ozývá za střelbu?” „Objednal jste si přece cikánskou pečeni, ne?”

Před nedávnem ještě hojný druh v pstruhovývh potocích a říčkách. Vlivem znečištění a úprav toků zmnoha míst vymizela. Nemá hospodářský význam, slouží však jako potrava pstruhů. Dnes je tato rybka celoročně chráněná.

V Česku nepůvodní druh, byla k nám zavlečena s plůdkem býložravých ryb. Osídlila především stojaté vody. Při větší početnosti konkuruje hospodářsky cenným rybám.

Mořská ryba z čeledi stříbrnicových žijící ve větších hloubkách od 150 až do 500 metrů, nejčastěji však u dna. Ovšem jsou známé úlovky i z hloubek kolem 1400 metrů. Na trhu se objevuje pod matoucím názvem holandský pstruh.

Studené omáčky dovedou i jednoduché jídlo proměnit ve slavnostní a dostat nejen lepší vzhled, ale i zvýšit jeho výživnou hodnotu a sytivost.

PR - Historie - studentská pečeťStudentská pečeť je díky své jedinečné receptuře již stálicí na domácím trhu. Ve svém životě zaznamenala hned několik milníků, které stojí za zmínku. Ať už se jedná o změnu bydliště, nabídku limitovaných edic, nebo o zbrusu nový design obalů. Seznamte se se stručným životopisem oblíbené sladké pochoutky, která mnohé své fanoušky doprovází od dětských let.

V podzimní dny si naše tělo žádá více teplého jídla. Nejenom že se jím zahřejeme, ale dodá nám i potřebnou energii. V ideálním případě použijte i sezónní potraviny jako je řepa či brambory – ty mají výborný sytící index. Pomyslnou třešničkou je pak mák, kterým jídlo náležitě vyladíte.

Na streetfoodové dobroty, které důvěrně znáte z trhů a festivalů, už nemusíte čekat! Šikovné a známé české food-blogerky Markéta v troubě a S vášní pro jídlo, pro vás připravily chutné a jednoduché recepty s McCain hranolky Crispers, které jsou jako vystřižené ze streetfoodového jídelního lístku. Recepty jsou připravené i v duchu dalších trendů: uvědomělého vaření a neplýtvání jídlem. Oba trendy vybízí připravovat jídlo ze surovin, které máme běžně doma a když nevyužijeme celé balení některé potraviny, můžeme si ji nechat na jindy. Pozvěte přátele, rodinu a vychutnejte si spolu streetfoodové pokrmy v pohodlí domova.

Začátek roku uběhl jako voda a příští týden čeká na všechny zamilované oblíbený svátek sv. Valentýna. Ten se těší popularitě především v zámoří, ale ani u nás v České republice se záplavě srdíček 14. února nevyhnete. Oslavte svátek všech zamilovaných stylově a připravte své drahé polovičce sladké překvapení, vždyť láska prochází žaludkem.

Gastronomický vtip: Věčná pravda o vztazích mezi ženou a mužem.

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

Podle údajů Českého statistického úřadu a dat organizace Suchej únor vypil průměrný Čech v roce 2022 143 litrů piva, téměř 20 litrů vína a 7 litrů lihovin. Česko se tak řadí ve spotřebě alkoholu spolu s Litvou a Moldavskem do evropské TOP trojky, celosvětově nám pak náleží čestné místo mezi TOP 5 zeměmi na světě ve spotřebě alkoholu.

Kouzlete v kuchyni. V každé správně kuchyni nesmí chybět základní výbava. A tou je jednoznačně pepř a sůl. A pak také určitě odhodlání a chuť připravit pro sebe a své blízké něco chutného z kvalitních surovin. Pokud spadáte do tohoto týmu, určitě musíte vyzkoušet unikátní Kampotský černý a fermentovaný pepř. Pepře La Plantation jsou jedničkou na světovém trhu. Získali mnoho cen na mezinárodních gastronomických soutěžích a mnoho uznávaných šéfkuchařů na Kampotský pepř nedá dopustit. I vy teď můžete kouzlit s tímto unikátním pepřem ve své kuchyni a povznést vaše pokrmy na vyšší level.

U nás roste jedovatá škumpa obecná, která je jen vzdáleně příbuzná škumpě tříslovinné, či také koželužské, ze které se získávají plodové palice, které se po usušení umelou a vznikne tak koření sumah. Tyto škumpy rosou ve Středomoří a v Malé Asii.

V tekutých vodách žije hlavně v cejnovém pásmu s členitým dnem, vyskytuje se i ve stojatých vodách. Sportovně i hospodářsky cenný druh, významný regulátor plevelných ryb. Průměrná váha lovných ryb  je 8-10 kg.

Nepůvodní druh dovezen v roce 1890. Žije ve stojatých vodách s bahnitým dnem (tůně, ramena). Bez většího hospodářského významu. Místy je loven sportovními rybáři. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,15 až 0,25 kg.

PR - Menu Gold - ChiaCHIA – drobné plody šalvěje hispánské (salvia hispanica). Původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky. V minulosti patřila semínka „čia“ k hlavním potravinám bájných Aztéků, kteří vynikali výbornou fyzickou kondicí a zdravím. „Proto je spousta sportovců používá pro zlepšení dlouho trvajícího výkonu a dodání energie. Jejich zařazení do jídelníčku pozitivně ovlivňuje mozkovou a srdeční činnost.“ říká Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl a osobní trenér.

Někdo ji miluje, jiný je bytostně nesnáší. S jistou nadsázkou lze říci, že superpotraviny hýbou společností. Kde se tento termín vzal? A co je na nich tak „super“? Představíme vám nejznámější superpotraviny a na konci i jeden tajný recept na jejich přípravu. Superpotraviny jsou pro celou řadu lidí téměř kouzelné zaklínadlo a recept na dlouhověkost. Je tomu ale skutečně tak?

Superpotraviny jsou hitem dnešní doby a žádný zdravý jídelníček by se bez nich neměl obejít. Pokud už jste navíc všedními přílohami přejedení, budou pro vás tou pravou volbou. Pojďme se blíže podívat na pozitivní účinky některých z nich a říct si, jaká je největší výhoda konzumace takových potravin.

Čus dětska! Minule jsem vám slíbil ukázat, jak si dělám svačinku do školy. Toasty se salámem, sýrem a kečupem vpohodě zmáknete, akorát musíte doma v kuchyni vyštrachat toastovač a z ledničky vydolovat pár kousků salámu, plátkový sýr, máslo a dle chuti kečup nebo hořčici.

Surmovka je rozšířená od severních pásem Severního ledového oceánu až po Biskajský záliv. Loví se v severním Atlantiku, v Lamanšském průlivu a v Severním moři. Největšími konzumenty jsou Francouzi a Kanaďané z francouzsky mluvících oblastí.

Věděli jste, že Sushi je sváteční jídlo Japonců? Dopřávají si ho třeba i na Vánoce. Místo kapra si pochutnají na malých válečcích rýže s kousky lososa, avokáda nebo okurky obalených řasou. Toto ikonické, původem japonské jídlo, má ale mnoho rozličných podob a chutí a snad každý si tak najde to svoje pravé ořechové. Podle dat společnosti Dáme jídlo se zvedají počty objednávek sushi ročně o více jak polovinu a čísla stále rostou. Překvapením u Čechů je také zvyšující se počet prodeje Sushi na Vánoce.

Bacalháv i bacalhau a portuguesa – sušená solená treska po portugalsku. Byla do brazilské kuchyně importována Portugalci, používá se do polévek, hlavních chodů a nákypů.

Tip na skladování sušených hub.

Ibišek je pro mnohé z nás známý jako pokojová rostlina. Ale jeden z jeho druhů, konkrétně Ibišek súdánský, je využíván jako potrava i léčivo po celém světě. Používá se hlavně v nápojích jako je ibiškový čaj, sirup nebo džus. Ve starověkém Egyptě byl nápojem faraonů a v Senegalu jej považují za národní nápoj.

Mochyně peruánská pochází z Jižní Ameriky. Díky teplému podnebí má výraznou sladkokyselou chuť, která trochu připomíná kombinaci ananasu, jahod a cherry rajčat. Plody jsou velice osvěžující a šťavnaté, obsahují velké množství vitaminu C. Velmi dobře slouží k detoxikaci organismu, podporují vylučování škodlivých kyselin a solí z těla a zlepšují metabolismus. Sušené plody mochyně jsou tak velice zdravou a chutnou svačinkou.

Sušené potraviny jsou velmi trvanlivé, lehké a skladné. Jejich výroba se rozvinula hlavně za druhé světové války. Uchováváme je vždy v suchu a chladu, aby se neznehodnotily.

Vyuzený salám je třeba řádně vysušit!

Sušené třešně přijdou vhod především v zimních měsících, lze jich využít například k přípravě moučníků, dezertů, do ovocných čajových směsí, nebo jen jako zdravé mlsání. Zde je návod, jak si je připravovaly naše babičky.

Neuvěřitelně dobrý nepečený dezert! Inspirujte se tímto jednoduchým video receptem. A přejeme dobrou chuť!

Léto skončilo a děti se musí opět vrátit do školních lavic. Všichni odborníci se shodují v tom, že vydatná snídaně a dopolední i odpolední svačiny jsou pro školáky důležité. Kromě toho, že je osvěží a zasytí, dodají jim také energii a zlepší jejich koncentraci. Překvapte je sladkou svačinkou v podobě originálních sušenek s Haribo, které se hodí třeba i na výlet či piknik v babím létě.

Suši se podává jako hlavní jídlo nebo jako předposlední chod Japonského menu. Pojídá se buď tyčinkami, nebo rukama. Jednohubka se ponoří do směsi sójové omáčky a wasabi a vloží se celá, bez ukusování, do úst.

… chiraši, sašimi a muši se v Evropě za klasické suši nepovažují, ale v Japonsku jsou velmi rozšířené. Sašimi je čerstvá ryba nakrájená na vlasově tenké plátky. Chirašije směs ryby, masa, omelety a zeleniny, která se upravuje v porcích vychlazená na rýži suši …

Sušit potraviny můžeme v troubě nebo i ve speciálních sušičkách. Samozřejmě naše babičky využívaly i půdy a sklepy. Například houby nebo bylinky se sušily i venku, ovšem ne přímo na slunci.

Sušit potraviny můžeme v troubě nebo ve speciálních sušičkách. Naše babičky využívaly i půdy a sklepy. Například houby nebo bylinky se sušily i venku, ovšem ne přímo na slunci …

Trápíte se tím, co dobrého připravit vašim ratolestem do školy, aby svačina neskončila v odpadkovém koši? Stačí trocha fantazie a děti se na svačinu budou těšit.

Důležitou součástí každého dne jsou svačiny. V rámci dětského jídelníčku jsou samozřejmostí, ale stejnou důležitost by měly mít i v tom „dospěláckém“. Vyvážená svačina prospěje nejen tělu, ale i mysli. Výmluvy o nedostatku času nebereme. Přinášíme proto několik chutných a časově nenáročných receptů na svačinky, které rozjasní váš den a prospějí tělu i na duchu.

PR-La LorrainePečivo již dávno není jen pšeničný rohlík, nebo chléb Šumava. Využijte rozmanitosti světa pečiva a vyzkoušejte bezpočet tvarů a kombinací chutí, které pečivo La Lorraine nabízí.

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

Lékaři a lékárníci v zimním období bijí na poplach! Je chřipkové období a je třeba chřipce předcházet a pokud možno dodat tělu dostatek látek zajišťujících imunitu …

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Sváteční pohoštění by nebylo úplné bez vhodných nápojů.

Produkty od značky Spak jsou na českém trhu jako doma a neměly by chybět v žádné domácnosti. S blížícími se svátky jistě přijde kuchařům i labužníkům vhod kvalitní ketchup, majonéza či tatarka, které zpestří a skvěle dochutí sváteční hostinu a štědrovečerní večeři pozvednou o gurmánský level výše.

Začínáte s blížícím se koncem roku pomaličku hodnotit, jaký vůbec byl? Zkuste to z kulinárního pohledu. Kolik jste objevili nových receptů? Jaké nové potraviny nebo výrobky jste ochutnali? A zaměřili jste se spíše na kvalitu než na kvantitu? Pokud ano, opravdu máte z čeho vybírat. S orientací vám totiž už téměř 20 let pomáhají také značky kvality potravin, které označují výrobky mimořádné kvality i chuti. Nejznámější z nich je Klasa a v současnosti si její logo s hrdostí vystavuje na svém obalu téměř 1000 produktů. Další populární značku, Regionální potravinu, která podporuje lokální výrobce, obdrželo více než 500 výrobků. Je příjemné vědět, že kvalita našich výrobků rok od roku stoupá. Věřme, že tak tomu bude i v roce 2022. Dost už bylo slov, pojďme do kuchyně uspokojit naše chuťové buňky.

S příchodem adventu nastává jedno z nejkrásnějších období celého roku. Čas více než kdy jindy můžeme trávit se svými blízkými a každý takový okamžik si žádá něco velmi speciálního. A proto jsme pro vás připravili několik slavnostních receptů, kterými potěšíte doslova všechny strávníky. Při výběru surovin pro přípravu těchto svátečních pokrmů doporučujeme sledovat označení Regionální potravina, jejíž logo stvrzuje, že se jedná o kvalitní produkty, které navíc pocházejí přímo z vašeho kraje a blízkého okolí. Budete tak mít jistotu, že kupujete kvalitní potraviny a zároveň tak podpoříte místní farmáře. Krásné prožití vánočních svátků.

Tradice oslav vody najdeme již hluboko v dobách minulých. Jsou součástí Svátků Velikonočních.

Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli? Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Potřebnou inspiraci najdete v receptech na chutné velikonoční menu od České veganské společnosti, které milé překvapí i zapřisáhlé masožravce.

Kraslice, pomlázky, výtečné pokrmy i rodinné tradice. Velikonoce už jsou za rohem a pomalu, ale jistě bychom se na ně měli začít připravovat. Kromě jarní výzdoby svého domova byste se měli zamyslet i nad tím, jaké sladké dobroty letos nachystat na sváteční tabuli. Pokud už vás omrzelo mlsání podle tradic a rádi byste vyzkoušeli něco originálnějšího než každoroční klasiku v podobě mazance, beránka nebo třeba jidášů, vyzkoušejte naše tipy. Připravte si třeba větrníky nebo sušenkový sendvič podle cukrářky Ivety Fabešové a nezapomeňte ani na vaši oblíbenou kávu.

Na oslavy konce roku jsme pro vás připravili speciální výběr originálních a kreativních receptů. Ať už dáváte přednost tradičnímu slavnostnímu jídlu nebo tematickému slavnostnímu menu, rychlé a nejgurmánštější recepty, se kterými zaručeně uspějete, jsme pro vás shromáždili zde.

KDY? Dne 24. června v 9:30-21:30 KDE? Hrad Veveří, 635 00 Brno, Česká Republika. CO VÁS ČEKÁ? Devatero druhů grilovaného masa a ještě něco navíc, steaky z vyzrálého hovězího, vepřové, jehněčí, drůbež, ryby … Připraveno na kouzelném ohni, který přináší zdraví na celý rok. Vše ochutnáte, grilování si sami vyzkoušíte …

Listopadovou kulinářskou klasikou je svatomartinská husa. Její provedení s receptem od značky Lamart je zaručeným klíčem k úspěchu.

Už za měsíc, tedy od pátku 11.11., se začnou po celé zemi otevírat první láhve svěžích a aromatických Svatomartinských vín. Díky teplému a slunečnému srpnu, tedy nejdůležitějšímu měsíci pro dozrávání hroznů raných odrůd, lze očekávat výborný ročník. Po celé republice také odstartují svatomartinské slavnosti a restaurace budou nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani různé úpravy hus a jiné gastronomické speciality. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pátek. Jde tak o ideální den, který dává možnost strávit příjemně závěr pracovního týdne, a navíc rovnou pokračovat v oslavách i o víkendu.

Při hodnocení kvality a požadovaných vlastností vín ucházejících se o možnost v letošním roce používat značku Svatomartinské uspělo 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem. Od 11. listopadu si tak budeme moct vychutnávat opět přes 2 miliony lahví těchto prvních letošních vín. Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních cca 2,78 mil. lahví.

Na den svatého Martina, hospodář a jeho družina, husy jedí, víno pijí, štědrého Martina opěvují … Sice už neslavíme sv. Martina ze stejných důvodů jako naši předci, přesto jsme si z dob minulých svatomartinskou tradici podrželi. Dá se dokonce říct, že tahle tradice v posledních letech prožívá svoji renesanci.

Podzim je v plném proudu, vinobraní už dávno skončila, burčák je vypitý, vína z loňského ročníku už máte ochutnaná a do nového ročníku je ještě daleko, navíc se blíží zima a tma. Takhle nějak smutný se může někomu zdát listopad. Ale nezoufejte, listopad si pro vás schoval jednu specialitu a tou jsou Svatomartinská vína, která jistě zaženou chmury a zpestří období mezi koncem jednoho a začátkem druhého vinařského ročníku. Slavnostně se otevírají vždy 11. 11. v 11 hodin a jsou doprovázena mnohými zajímavými akcemi. A pokud jste ještě Svatomartinská vína neochutnali, tak letos k tomu budete mít další příležitost.

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. V tento den hospodáři přijímali do služby nové děvečky a pacholky, nebo jim službu prodlužovali. Na stvrzení dobré služby si všichni poprvé přiťukli právě mladým vínem.

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. V tento den hospodáři přijímali do služby nové děvečky a pacholky, nebo jim službu prodlužovali. Na stvrzení dobré služby si všichni poprvé přiťukli právě mladým vínem.

Tento významný český herec se narodil 24. února 1918 v Roudnici nad Labem a zemřel 27 dubna v Praze.

Každoročně poslední sobotu v měsíci září se konají Svatováclavské slavnosti. Každým rokem se Svatováclavské slavnosti stávají tečkou za kulturními akcemi s letním sluncem ve znaku a startují podzimní společenskou sezónu, jejíž těžiště se přesouvá do tanečních, výstavních a divadelních sálů. Svatováclavské slavnosti se tak stávají příjemným zakončením léta.

Den svatého Valentýna (14.2.) je podle anglosaské tradice oslavou lásky a zamilovanosti. V tento den si všichni, kdo chtějí oslavit lásku, dávají malým dárkem nebo alespoň přáníčkem najevo svou náklonnost …

Aby se při pečení křídla a nohy drůbeže zbytečně nespálila, můžeme je svázat k tělu …

Zde se dozvíte, jak drezírujeme (svazujeme) maso zvěře pernaté, aby jsme ho potom mohli tepelně dále upravit … pernatou zvěř také obalujeme slaninou, je třeba maso uchránit před přílišným vysušením.

CUBA LIBRE, POR FAVOR! Miliony mladých lidí po celém světě milují osvěžení při zábavě v podobě zlatavého koktejlu. Přidejte se i vy! Mezi long drinky, čili dlouhými nápoji (lihovina + nealkoholický nápoj) hraje jasný prim dnes už klasický koktejl s autentickou atmosférou ostrova. Rum prodloužený Coca-Colou dostal jméno od amerických vojáků, kteří jím připíjeli na svobodnou Kubu (proto Cuba Libre neboli Svobodná Kuba).

A máme tu nové téma měsíce! Díky možnosti cestovat, ale i tisíců restaurací otevřených v Česku, které se orientují na propagaci pokrmů téměř z celého světa, dnes i my Češi můžeme porovnat naši českou kuchyni s tou světovou. Nás zajímá, která zahraniční kuchyně dokázala Čechy oslovit a stala se pro nás tou nejoblíbenější, samozřejmě hned po té naší české.

Ve španělském Bilbau proběhl již třetí ročník finálového globálního kola soutěže Elit art of the Martini, na kterém nás za Českou republiku reprezentovala Veronika Holá ze Sky baru Hilton v Praze. Globální finále barmanské soutěže se konalo ve spojení s vyhlášením uznávaného žebříčku The World’s 50 best restaurants 2018, který se vyznačuje i speciálním oceněním Elit Vodka Best Female Chef Award 2018 pro nejlepší světové ženy šéfkuchařky. Prémiová vodka Elit byla letošní oficiální partnerskou vodkou globálního žebříčku.

Světový den koktejlůTento svátek založil barman a významný český publicista Alexander Mikšovic. Právě jeho zásluhou si připomínáme toto pro barmany tak historické datum. První oslava dne koktejlů se uskutečnila 13. května roku 1999 v České republice, svátek má tedy kořeny přímo u nás!

V pátek 13. května je speciální den pro všechny milovníky koktejlů. Přesně před 216 lety byla v USA zveřejněna první definice míchaného drinku. Když se řekne míchaný koktejl, nemusí ale nutně jít o alkoholický nápoj. Zkuste letos slavit tak, abyste víc prospěli svému zdraví. Namíchejte si některý z proteinových koktejlů KetoMix. Jsou snadné na přípravu, skvěle zasytí a dodají tělu nejen kvalitní bílkoviny, ale i důležitou vlákninu, vitamíny a minerální látky.

Ryby, brambory, zelenina, ovoce. To jsou základní suroviny našich nápaditých srpnových receptů. Můžete si z nich sestavit příjemné letní menu, protože nabízíme nejen hlavní chody, ale také jídla hodící se coby předkrmy. A samozřejmě nesmí chybět ani dezerty, tentokrát v podobě osvěžujících nanuků plných ovoce. Nachystejte si potřebné kvalitní ingredience, ideálně se značkami kvality (jako je např. Klasa nebo Regionální potravina), abyste si na všem pořádně pochutnali a také dodali tělu dostatek živin. A můžeme začít.

Vytrvalá, až 40 cm vysoká bylina. Kvete v květnu a červnu. Najdeme ji v listnatých lesích, na pasekách, u lesních cest. V ČR roste poměrně hojně, nejvíce v lesnatých oblastech pahorkatin.

Na první pohled jako houba nevypadá, ale patří mezi terčoplodé houby (Discomycetes).

Vtipný nápad, jak připravit zapečený chléb naplněný sýrem, podávaný spolu s brambory zapečenými v troubě, obalenými ve slanině.

Vydatná snídaně za pár korun … Video inspirace z webu Food Network

Video recept z YouTube z kanálu: Recepty bez brepty. Sýrová smaženka byla velmi populární pochoutka v mléčných barech a bufetech za socialismu. Divákům, kteří nás sledují mimo Českou republiku musím vysvětlit, že za socialismu se v restauracích a v hromadném stravování v Československu vařilo podle přesných norem (Váhy jednotlivých ingrediencí, postup přípravy a podobně). Vyzkoušejte originální recept a ochutnejte, čím nás soudruzi kdysi krmili :-) Recept pochází z knihy „Normy mléčných nápojů a jídel“ z roku 1962. Najdete ho pod číslem 61202. Já jsem si pochutnal i bez pečiva. Přeji vám dobrou chuť! Brepta.

Video z YOU-TUBE z kanálu Better Homes and Gardens na slané buchty se sýrovou chutí inspirované pizzou.

Také jste se už nemohli dočkat? Do McDonald’s právě dorazila Sýrová sezóna, a to znamená jediné: ani letos o největší hvězdy se smažákem, ale i ementálem nebo hermelínem ochuzeni nebudete. Abychom nejoblíbenější sezónní nabídku pořádně oslavili, podívali jsme se na to, kde se sýr vůbec vzal, jak se vyrábí i který národ ho zkonzumuje úplně nejvíc. Tady je 10 zajímavostí, které jste o sýru a smažáku možná nevěděli.

Všichni se jistě shodneme, že sýry a vína patří k sobě. Mají totiž společný přírodní charakter. Vzájemně se skvěle doplňují. Jaké jsou ovšem zásady pro jejich párování, abyste z jejich chuti vytěžili to nejlepší?

Rady a tipy jak na sýry při jejich kuchyňské upravě.

Videorecept od Karolíny Kamberské na kuřecí čtvrtky upečené v troubě v sáčku na pečení spolu s hlívou ústřičnou, cibulí, slaninou ….


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.