REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rejstřík článků


N

Ať už s nadšením grilujete obden nebo žhavíte uhlíky jen při zvláštních příležitostech, bez dobrého masa se neobejdete. Pokud totiž při výběru sáhnete vedle, ani ten nejlepší recept na steak vás od katastrofy nezachrání. Jaké maso vybrat, abyste byli za hvězdu letní kuchyně, a co si při grilování pohlídat?

Na trhu je k dostání mnoho různých druhů mixérů, proto se může zdát těžké vybrat ten pravý. Při výběru je důležité zaměřit se nejen na cenu a vzhled. Mixér by měl splňovat požadavky, které na něj budete mít. Ujasněte si, co vše s ním budete chtít připravovat, a jaké suroviny budete mixovat.

Pro školáky je svačina důležitým palivem, aby jejich tělo, ale i mysl měla dostatek energie, soustředila se a fungovala správně. Není to však snadné připravit vyváženou dobrotu, která by jim chutnala a zároveň byla kvalitní a zdravá. Pokud jste již vyčerpala nápady, co svým dětem dopřát, inspirujte se několika tipy, které z nudné školní svačiny vykouzlí chutný a zdravý zážitek.

Chlápek byl u přítele na farmě. Seděli na zápraží a sledovali, jak kohout prohání slepice. Najednou vyšla přítelova manželka a vysypala na zem hrnek zrní. Kohout se na fleku otočil a rychle přiběhl k hromádce a začal se cpát. Chlápek to komentoval slovy: „Teda, doufám, že takhle hladovej nikdy nebudu.“

Pokud se chystáte grilovat jinde než na své zahradě či terase, dobře promyslete, co všechno si s sebou vzít a jak celou přípravu pojmout. Určitě není příjemné zjistit uprostřed Stromovky, že jste zapomněli maso, nůž nebo zápalky.

Dnes náš redaktor nalezl 10 kusů vatovce o celkové váze 23 kilogramů. Sběrem vatovce se zabývá přes 20 let a většinu svých úlovků rozdá přátelům. Na vatovce vyráží s pytlem a mačetou, protože úlovek by se do koše nevešel. Vatovec roste dosti často v bujném porostu kopřiv, takže se k němu musíte prostě prosekat mačetou. Jak na vatovce a kde je hledat se dočtete v tomto našem článku a také v článku “Jak hledat pýchavku (vatevoc obrovský)”, jehož link najdete na konci našeho povídání. A nejen na něj, ale na další články o vatovci. A také tu máme malý výběr receptů právě z vatovce (pýchavky).

Jestli hledáte do kuchyně vhodnou zeleninu, která bude výborná jak syrová, tak pečená nebo grilovaná a jako bonus podpoří vaše hubnutí, pak zbystřete. Našli jsme ji, je to CUKETA. Připravili jsme pro vás o ní pár zajímavostí a také tři jednoduché a výborné dietní recepty, se kterými proměníte tuto zeleninu v pochoutku.

Česká pražírna doubleshot je známá především díky výběrové kávě a svým výjimečným kavárnám. Ale neprodává jen kávu. V nabídce tam totiž najdete cascaru, nápoj ze sušené dužiny kávových třešní. Slupky, které na dlouho ztratily svůj úděl a byly jen odpadní surovinou, se tak znovu dostávají do povědomí gurmetského světa. Možná si pamatujete, že cascara byla v nabídce doubleshotu a kaváren před mnoha lety a poté zmizela. To proto, že se ukázalo, že s ní české zákony neumějí pracovat, protože nevěděly, zda je to čaj, káva nebo co to vlastně je. Teď už ale má všechna nutná „razítka” a na doma si ji můžete koupit na www.doubleshot.cz a v kavárnách doubleshotu si ji v horké, studené, alkoholické i nealko variantě vychutnat po celý rok.

Do pražských ulic dnes vyrazili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Kontrolovali stánky, kde se prodávají jahody. Reagovali tak na časté stížnosti na prodejce, kteří pod názvem české jahody prodávají třeba jahody z Polska …

Vlastnoručně pečené selátko bývá zlatým hřebem různých oslav, přátelských posezení či svateb. Aby se vydařilo, chce to trochu fortele, vyzkoušených fíglů a samozřejmě trpělivost.

Na talíři se smaženými vodními živočichy leží stočená rybka. „Vida, tuhle ulovili zrovna, když vybírala zatáčku.“

Jde silně obézní dáma po chodníku a zpívá si svoji oblíbenou písničku „kdybych byla jahodou“. Najednou se objeví kolem jdoucí a povídá jí: „Madam, to by bylo ale džemu“.

Už rok a půl platí v České republice zákon upravující otevírací dobu supermarketů o určených svátcích. Na oba dva svátky vánoční a Nový rok tak zákazníci v obchodech nenakoupí, o Štědrém dnu mohou zákazníci navštívit některé prodejny ještě v dopoledních hodinách. Některé obchody kvůli „vánočním nájezdům“ už teď prodloužily otevírací dobu.

Mimo hřibovitých hub, muchomůrky růžovky, různých holubinek a lišek nachází aktuálně houbaři už i vatovce, tedy pýchavku obrovskou. Další neuvěřitelný houbařský úlovek našeho redaktora D. M. si můžete prohlédnout v našem článku!

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 25. dubna 2017 – Nejčastější položku v nákupech lidí žijících na venkově dlouhodobě tvoří čerstvé výrobky denní spotřeby. Čerstvé potraviny nejčastěji nakupují i zákazníci maloobchodů. V porovnání s předchozími lety se však lidé intenzivněji zajímají o to, co kupují. Kvůli tomu se také změnila nabídka v prodejnách, které těmto potřebám přizpůsobují sortiment.

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

Přijde chlápek v hospodě na záchod a nevěří svým vlastním očím. U korýtka stojí chlap a tečou z něj dva proudy. ,,To mám zranění z války,” říká chlapík. ,,Aha,” říká si pán a otočí se na druhou stranu a tam stojí borec a teče z něj patnáct proudů. ,,Taky zranění z války?” ,,Ne, nestihl jsem si rozepnout zip.”  

Pan Novák se na Nový rok probere na záchytce a rozčiluje se: „To bych rád věděl, proč jste mě sem dovlekli?” „No přece kvůli pití,” odpovídá lékař. „Tak to je jiná písnička, kdy začínáme?”

Přijde muž do hospody a pije jednu minerálku za druhou. „To máte takovou žízeň?” zajímá se zdrcený výčepní. „Ani ne,” přiznává host, „ale pohádal jsem se s manželkou! A tak piju na vztek.” „To chápu, ale vodu?” „A co mám dělat?” smutně odtuší nešťastník, „když jsem abstinent?”  

Nábožensky založený muž se vyptává kolegy. „ A vy se také doma modlíte před jídlem?“ – „ Ne, proč. Moje žena vaří výborně !“

Vychutnejte si dlouhé zimní večery s výbornými drinky, které vás zahřejí a potěší svou lahodnou chutí. Všechny koktejly si zvládnete připravit v pohodlí a teple domova. Vyzkoušejte nové i známé kombinace, a připravte tak zpestření třeba vaší sváteční večeře.

Pokud patříte k fanouškům domácích limonád, určitě znáte moderní následovníky „sifonů“, výrobníky sycených nápojů, které lze zakoupit jak ve specializovaných obchodech, tak v některých hypermarketech. Přístroje v současnosti vyrábí hned několik firem, takže není úplně jednoduché se v množství modelů vyznat. Existují však základní doporučení, která bychom měli při výběru a koupi produktu respektovat. Pokud si dáme pozor, můžeme se těšit z osvěžujících limonád dlouho a bez potíží.

Kuchyňské nádobí je nedílnou součástí kuchyňské přípravy pokrmů.

PR - Nádobí Raymond BlancRaymond Blanc má svoje skvělé nádobí. A už se dá koupit i u nás v Čechách! Přečtěte si více o michelinském kuchaři Raymondovi a o jeho nádobí, které opravdu stojí za to. A můžete nám věřit, už jsme ho testovali, vaří se v něm úžasně.

Lze ho koupit, kromě jiného, i v našem e-shopu zde: Chefshop.cz

Jaký typ nádoby můžeme použít na přípravu pokrmů v mikrovlnné troubě a které nádobí se nehodí. To se dozvíte právě v tomto článku.

Připravit nálev podle receptu od babičky, vymýt sklenice, oprat okurky… Pokud máte zahrádku, pravděpodobně se u vás alespoň část léta nese ve znamení zavařování. A i když si možná každý rok říkáte, že příště už tolik sklenic zavařovat nebudete, v zimě pak železnou zásobu určitě oceníte. Zavařit navíc můžete téměř všechny druhy zeleniny – zkuste letos některý z méně tradičních druhů.

Připravte si super jemné a nadýchané velikonoční zajíčky podle tohoto video receptu z YouTube z kanálu: “Kirschnenko Kanal”. Chutnají nepopsatelně lahodně a jsou navíc krásní i na pohled!

Slazení cukrem je už desítky let běžnou praxí v každé kuchyni. Přitom se jedná o takového nenápadného „sladkého“ zabijáka. Problém je v použití rafinovaného cukru, kterému se ne nadarmo přezdívá bílý jed. Jak ale omezit cukr a přitom se nevzdat oblíbené sladké chuti? Ideální alternativou je zejména med. Chutná skvěle, je zdravý a osladíte s ním nejen šálek čaje. V dřívějších dobách bylo slazení medem zcela přirozenou součástí české kuchyně a med se užíval i jako lék.

Nahý dort je v kurzu! Navštivte Lidl Cukrárnu a připravte si tento trendy dort i Vy. Jeho příprava není vůbec složitá.

Mexickou kuchyni charakterizují rozmanité chutě, nepřeberné množství barev a originální koření. Tuto jedinečnou gastronomii ocenilo také UNESCO, které ji zařadilo na seznam nehmotných památek lidstva. Její základ tvoří tisícileté domorodé kulinářské tradice doplňované od 16. století evropskými prvky.

Naklíčené mungo fazolky si získávají stále větší oblibu pro svoji příjemnou chuť, která připomíná chuť mladého hrášku a navíc obsahují pořádnou dávku vlákniny, bílkovin a nechybí ani antioxidanty. Naklíčit fazolky v domácím prostředí je jednoduché. Sáček 500 g suchých mungo fazolek koupíte v prodejně zdravé výživy, nebo je mají v sortimentu i některé obchodní řetězce. Cena se pohybuje kolem 50 Kč. Řetězce i obchody zdravé výživy prodávají i fazolky naklíčené, pod obchodním názvem mungo klíčky, proč si je však nepřipravit doma čerstvé. Návod najdete právě v tomto článku.

Opravdu víte jak nakupovat maso?

Přijde chlap do obchodu a chce 5 kg hrachu. Prodavačka se ho ptá: „A mám vám ho zabalit?” „Ne”, odpoví chlap  „já si ho odkutálím!”  

Nákupní centra se v posledních deseti letech začala výrazně soustředit na gastronomické služby. Kromě zvětšování plochy nájemců z tohoto sektoru s nimi také výrazněji spolupracují, při vlastních akcích například nabízejí jejich občerstvení. Centra čím dál častěji organizují vlastní food festivaly. Návštěvníkům se snaží obohatit nákupy o tematickou gastronomii, využívají přitom zejména současné popularity street foodu.

Slané a sladké nákypy patří odedávna do klenotů české kuchyně.

PR - VitanaNemusíte být zrovna příznivcem amerických svátků, přesto není nad příjemné naladění v chladných měsících. Právě den svatého Valentýna je k tomu ideální příležitostí. Věděli jste, že i koření, které běžně naleznete ve spíži každé správné hospodyňky, je skvělým prostředkem pro zvýšení libida? Přírodní afrodiziaka se využívala již ve starověku, kdy byla víra v magické nápoje lásky poměrně silná. V dnešní době se mnozí drží prověřeného hesla, že láska prochází žaludkem. Až tedy budete lahodný pokrm pro svou drahou polovičku připravovat, u koření dbejte na vysoký obsah vonných silic, které zaručí, že prožijete nezapomenutelný večer plný vášně …

… Sůl v nálevu sama o sobě nestačí. Pro uzené maso s individuální chutí se mohou použít různá koření, avšak pouze taková, která vhodně doplňují chuť, a jenom ve vyzkoušeném množství …

Co má muž společného s dveřmi? Když je namazaný tak si nevrzne.

PR - Havana clubHola, Havana Club 3 Aňos! Jen jeden jediný bílý rum používají do koktejlů barmani ve městě La Havana. Má specifickou barvu, vůni i chuť a právě díky němu jsou jejich kubánské koktejly tak návykové. Jmenuje se Havana Club Anějo 3 Aňos a pokud se chcete i u sebe doma občas cítit jako na Kubě, měli byste se seznámit.

Konec léta se pomalu blíží. To stále ale znamená spoustu příležitostí k uspořádání párty či pohodového večírku s přáteli. Svěží a chutné koktejly Lemond Frozen a Lemond Caipi jsou k tomu ideální. Oba koktejly jsou jednoduché na přípravu. Skvěle vypadají a ještě lépe chutnají. Tipy ke koktejlům a další rady k přípravě koktejlů sestavil světoznámý barman Jiří „George“ Němec.

Chodíte nakupovat potraviny každý den nebo vám stačí ledničku naplnit 1–2krát do týdne? Nejenom pro ty, kteří chodí neradi nakupovat, jsou tu čtyři recepty ze základních surovin, které by neměly chybět na nákupním seznamu ani v domácnosti. Nejlépe se samozřejmě vaří z čerstvých, voňavých a sezónních surovin. Kvalitu takových potravin za vás hlídají značky kvality jako Klasa, Regionální potravina, „biozebra“ apod. Takže i pro občasné zákazníky obchodů a supermarketů je nakupování hračka, stejně jako recepty z běžných surovin. Nechte se jimi inspirovat.

Leden, do kalhot vlezem. I tak bychom si mohli s nadsázkou poupravit známou českou pranostiku. Vánoční hodování se na nás totiž většinou podepíše a v prvním měsíci roku můžeme mít problém dopnout pásek, kalhoty, sukni… Navíc se zase proměnily naše chutě a my toužíme po něčem vyloženě lehkém, nepříliš mastném. Pozor, to ovšem neznamená, že to nebude dobré! Pokud je pokrm nabitý kvalitními surovinami, které poznáte také díky značkám kvality (např. Klasa, Regionální potravina nebo Bio), zažijete chuťové orgie. A navíc pak budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Pojďme na to.

Skvělé nápady a návody pro Váš domov.

Nápis na dveřích v malé restauraci: „Děkujeme za návštěvu. Pokud vám chutnalo, pošlete sem své přátele. Pokud ne, pošlete sem svoji tchyni.”    

Článek pana Jaroslava Vašáka o tom, jaký měl jídelní lístek Napoleon Bonaparte.

Napoleon nejvzácnější a nejdražší koňak z území Grande Champagne. Sudy na zrání z dob Napoleona se nikdy zcela nevyprazdňují, odebere se jen určité množství a sudy se hned doplní z nové úrody. Typické láhve jsou stejně jako sklenky, opatřeny písmenem „N“. Pro vyniknutí aroma se sklenky před podáváním předehřívají.

Víte kolik piva vypijí během roku Belgičané, nebo kolik rýže snědí za rok Japonci? Ne? Přečtěte si tento článek, budete moudřejší.

Velmi chutná žlutohnědá směs koření určená pro přípravu světoznámého indonéského pokrmu téhož jména.

Pouze kouř k uzení nestačí. Maso, které se jinak snadno kazí, se solením nejen ochucuje, ale především se prodlužuje jeho trvanlivost, to znamená, že se zabraňuje jeho rozkladu působením mikroorganizmů …

Správné nasolení je při uzení ryb alfou a omegou úspěchu. Následující rady mohou být pouze záchytnými body tohoto tématu, které má mnoho různých variací. A ještě dodám: Zkoušením se člověk učí! (autor: Egon Binder)

V průběhu historie lidé využívali stolování jako sbližovací a stmelující aktivitu. Stejně tak kultury vyhledávaly určitá jídla, aby umocnily své intimní zážitky. Říká se, že některé potraviny mají vlastnosti, které mohou zlepšit romantiku, plodnost a podpořit funkčnost reprodukčních orgánů. O některých se dokonce říká, že zvyšují výdrž, snižují stres nebo přitahují vašeho partnera. Všechny tyto faktory mohou mít významný vliv na milostný život.

Začíná další spotřebitelská soutěž Státního zemědělského intervenčního fondu „NASTARTUJTE VÝHRY S KLASÁČKEM!“. Jejím cílem je podpořit osvětu a konzumaci kvalitních potravin. Hlavní výhrou jsou tři automobily značky Škoda Scala Ambition, ale ani ostatní soutěžící nepřijdou zkrátka.

Léto je v plném proudu a konečně je k dostání lokální ovoce, na které jsme všichni tak dlouho čekali. Maliny – tyto šťavnaté bobulky jsou výborné samy o sobě, ale co je tentokrát zkusit ještě jinak? Propojte jejich perfektní sladkokyselou chuť s jinými ingrediencemi a překvapte své nejbližší během večerního posezení na terase pokrmy s neotřelými kombinacemi.

Pokud se po celý rok snažíte jíst co nejvíce sezónních surovin z lokálních zdrojů, červenec a srpen jsou jedny z našich „nejplodnějších“ měsíců. Vsaďte v tomto období na čerstvost a jednoduchost, v nichž je nejen plno krásy, ale i chuti. Zkuste i osvědčenou klasiku našich babiček, která se vrací do módy i na naše stoly.

Populární herečka Olga Scheinpflugová se o víně vyjádřila takto: Skleničko …

Zajímavé články, recepty a mnoho dalšího, včetně pěkných fotografií najdete také na stránkách Google+, tedy přesně na adrese zde: ReceptyOnLine.cz na Google+

Naštvaný host v restauraci hlasitě volá na vrchního: „Pane vrchní, máte zacpané uši?“ „ Moment, zeptám se v kuchyni.“

… zelené natě, mezi něž patří celerová a petrželová nať, libeček, kopr, pažitka, dávají pokrmu nejen vůni a chuť, ale i vitamin C …

Tak už máš napečeno? Kolik druhů budeš dělat? To jsou otázky, které zajisté alespoň jednou dolétly v předvánočním běhu k vašim uším. Pokud stále nemáte svůj seznam vánočního cukroví kompletní a rádi byste vyzkoušeli něco nového, máme pro vás tři tipy na rychlé a lahodné cukroví bez mouky, vajec a rafinovaného cukru.

Výrobce přírodních potravin NATU se chystá rozveselit velikonoční zelený čtvrtek 9. dubna výhodnější nabídkou zelených superpotravin. Takové hvězdy zdravého jídelníčku, jakými jsou mladý ječmen, kelp, matcha nebo moringa a mnohé další budou v tento den dostupné s desetiprocentní slevou.

Statistiky uvádějí, že nejvíce se na světě sní rýže bílé, tedy loupané a to i přesto, že právě její sestřička, neloupaná hnědá rýže je podstatně zdravější a je nejen pro budoucí maminky a kojící ženy tou správnou ingrediencí pro zdravý život.

PR - Kotányi - grilováníGrilování masa je neodmyslitelnou součástí jara a léta. Nejsou vaše steaky tak dobré, jak byste si přáli? Sepsali jsme pro vás užitečné rady i věci, kterých byste se měli vyvarovat. Když víte, jak na to, chutné maso není žádná věda.

Přestože grilování nepatří k té nejsložitější kulinářské disciplíně, existuje několik zásad, které váš steak posunou o několik úrovní výše. Pokud jste se doposud domnívali, že největší díl práce odvedete vy před rozpáleným grilem s obracečkou v ruce, nenechte se mýlit. Cesta k přípravě toho nejlepšího steaku totiž začíná už při výběru masa.

Výborný koktejl, který vznikl v Paříži pod rukama uznávaného českého barmana Rudolfa Slavíka, držitele Řádu čestné legie, který byl hrdinou a dlouholetým předsedou Francouzské barmanské asociace a válečným hrdinou. S drinkem Leviatan vyhrál soutěž 7.července 1934 v soutěži s Rémy Martin koňakem, která se pořádala na stejnojmenné lodi.

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností stálicí. Umíte ho ale upéct tak, aby se opravdu povedlo na jedničku? Osvěžte si základní postupy a zjistěte, kde při přípravě možná děláte chyby. Každý z nás ročně sní téměř 30 kg drůbežího masa a z velké části se jedná především o kuřecí. Za jeho oblibou stojí hned několik faktorů – je lehce stravitelné, obsahuje hodně bílkovin a méně tuku než jiné druhy masa a najdeme v něm i řadu vitaminů a minerálů jako fosfor, hořčík či železo. Obrovskou výhodou je i jeho variabilita, protože kuře můžeme v kuchyni snadno zpracovat celé. A jak si ho co nejlépe upéct?

Vyhazujete až příliš často zkažené nebo prošlé potraviny? Může za tím stát jak špatné plánování nákupů, tak nevhodné skladování. Abyste omezili plýtvání na maximum, věnujte jedno odpoledne revizi lednice a domácí spíže. Díky správnému uspořádání získáte lepší přehled o uskladněných potravinách, které tak neskončí zbytečně v koši.

Treska, tuňák či losos se stále častěji objevují na našem stole. Odborníci na výživu jásají. Mořské ryby jsou zdravé a doporučují, abychom je jedli alespoň dvakrát týdně. Jenže k tomu má většina z nás hodně daleko. Přece jen někteří Češi jsou zvyklí pouze na kapra na Štědrý den. Navíc vybrat si dobrou rybu není úplně snadné. Abyste netápali mezi mrazicími boxy jako bludní Holanďané, máme pro vás rady, jak si vybrat „šupináče“, na kterém si zaručeně pochutnáte.

Rok se s rokem sešel a brzy budou zase Vánoce. Přestože mohou být letos trochu jiné než obvykle, nenechte se o ně ochudit. Abyste se naladili na tu správnou atmosféru, provoňte váš domov lahodnými recepty. Nabízíme linecké s kdoulovým džemem, tolik oblíbenou vánočku, tradičního staročeského kubu s africkým sumečkem a také něco lehčího v podobě jogurtové polévky s pečeným lilkem. Aby se vám pokrmy co nejvíce povedly, přidejte kromě lásky také suroviny z vašeho kraje. Ty nejlepší z nich mají na obalu logo Regionální potravina.

Dokážete si představit svůj život bez chleba? Mnoho z vás by jistě muselo uznat, že těžko. V moderní době je však pečivo vnímáno jako přežitek, který jako potravu přijímat nemusíme. Zdravý jídelníček však na chléb rozhodně nezapomíná. A rozhodně ne na ten kvasový.

„Mami”, volá malej Pepíček, „táta se vrací z hospody.”  „A po který straně chodníku jde?” „Po obou!”

Žito je všeobecně považováno za zdraví prospěšnou obilovinu, jejíž konzumace je v českých zemích tradičně spjata s výrobou kvasového žitného chleba. I přes tento fakt má v dnešní době na českém trhu největší zastoupení mouka pšeničná, jejíž spotřeba v roce 2018 podle údajů Agrární komory České republiky zhruba 10krát předčila spotřebu té žitné.

Světoznámému módnímu návrháři Pavlu Berkymu už nestačí jen ateliér. Pustil se do vaření v soutěži MasterChef, která právě odstartovala na Nově a sklidil obrovský úspěch. Jako první ze soutěžících postoupil rovnou mezi 16 nejlepších.

„A ví tvoje manželka, že jsi mě dnes pozval k vám na večeři ?” „Samozřejmě, že o tom ví. Vždyť jsme se kvůli tomu ráno pohádali!”    

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

Apimel je rodinná firma, která od roku 1990 vykupuje med drobných včelařů, zpracovává ho a dodává do obchodů. Jde o produkt šetrného zemědělství od ověřených dodavatelů, kteří se soustředí na přebytkový med. Včelstva totiž často vyprodukují více medu, než může včelař a celá jeho rodina sníst, a právě na tento med se zaměřuje Apimel.

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

Nealkoholické nápoje neobsahují etanol, nebo nejvýše 0,75 % obj., což je 5,5 g v l litru.

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet třeba hroznový mošt. Ale co byste řekli na sklenku vína zbaveného alkoholu? Můžete vybírat tradičně mezi bílým, růžovým, červeným i šumivým. A v nabídce ho už mají i moravští a čeští vinaři. Jak se vlastně vyrábí? V čem se liší od hroznové šťávy?

Proč Cola? Proč ne! Objevte nealkoholickou novinku od Birellu. Je bez umělých sladidel a barviv, bez konzervantů, s kolovým oříškem.

Léto v plném proudu, venkovní teploty stoupají a s nimi i chuť na nejrůznější osvěžující dobroty. Dejte sbohem předsudkům a nechte se inspirovat trendem posledních let, kterým jsou studené polévky. Můžete si je dopřát v podobě lehkého, ale výživného obědu nebo jednoduché večeře. Vyzkoušejte třeba naše tipy, uvidíte, že si vás tahle pochoutka rychle získá!

Hřib kovář – Neoboletus luridiformis patří do skupiny tzv. modrajících hřibů. Jeho dužnina po omaku nebo na řezu intenzivně modrá, později až černá. V této skupině ,,modráků“ však najdeme i jedovaté hřiby jako hřib satan, hřib rudonachový, hřib nachový…

PR - Baltexia - ryby v konzervěVýživoví poradci se shodují, že pro optimální příjem Omega 3 mastných kyselin byste do jídelníčku měli alespoň dvakrát týdně zařadit rybu. Pokud se léčíte se srdcem, ideální poměr je dokonce třikrát týdně. Zeměpisná poloha Česka ale nedovoluje, abychom konzumovali čerstvé mořské ryby. Ty jsou přitom významným zdrojem nejen zmiňovaných Omega 3 mastných kyselin (konkrétně nejdůležitějších kyselin EPA + DHA), navíc i jódu, vápníku, fosforu nebo vitamínů A, B a D. Jednoduché a cenově dostupné řešení tak představují rybí konzervy. O nich nicméně panuje řada mýtů…

„Pane vrchní, dal bych si něco, co jsem ještě nikdy neměl.“ „ Pak mohu doporučit výborný mozeček.“

„Miláčku, nemáme něco na zub?“ „Ale jistě zlato, hned ti podám párátko.“

Škola vaření - grilování na desceŠkola vaření - grilování na desceGrilování je úprava potravin přímým vyzařováním tepla, kdy na grilu nebo gridlu dochází částečně k převodu tepla indukcí. Slyšíte výraz gridl poprvé? Na roštu grilu můžeme grilovat kuřata ryby steaky, zeleninu, klobásy, ale sázená vejce nebo lívance na něm neuděláte. Gridl je česky vlastně plná ocelová deska, někdy hladká, jindy vroubkovaná, po obvodu s drážkou, která zachycuje šťávu z grilovaných potravin.

Chléb nakrojený, aby neokoral, lehce osolíme a postavíme nakrojenou plochou na prkénko …

rýží můžeme odstranit vlhkost soli. Stačí dát do skleničky několik zrnek rýže a sůl bude vždy suchá …

Kyselé zelí je zkvašené zelí ve slaném nálevu, do kterého se podle krajů a zvyků přidává různé koření – jalovec, kmín nebo jablka či cibule.

„Pane vrchní, dal bych si to, co má ta paní u támhle toho stolu.“ Vrchní se po chvíli vrátí: „Promiňte pane, ale budete si muset objednat něco jiného, ta paní to chce sníst celé sama.“

Reportáž z roku 1987, kdy v tehdejším Československu byl velký nedostatek jogurtů, ale i dalších výrobků z mléka, jako sýrů a pod.

Přijde muž do potravinářského obchodu a ptá se prodavačky zda-li mají kostkový cukr. Prodavačka mu říká, že nemají. Muž se zeptá: „Paní prodavačko a nějakou jinou levnou bonboniéru byste neměla?“  

Nedostatečný příjem vápníku v dětském věku a omezování pohybu aktivují rozvoj osteoporózy a nemocí s ní spojených v dospělém věku. Poslední výzkumy bohužel prokazují, že dospělí Češi téměř v polovině případů přijímají vápníku méně, než je doporučováno. Metabolismus vápníku navíc ovlivňuje i vitamin D, jehož denní příjem také většinou není optimální. Jak to řešit?

Luštěniny nejsou jen zelená čočka a hrách. Tato rodina je bohatá a nabízí spoustu různých chutí. Součástí jídelníčku by měla být nejen díky své variabilitě užití a chutí, ale také pro blahý vliv na naše zdraví. Moderní gastronomie luštěniny využívá často a díky tomu stále roste její popularita, a to nejen mezi vegetariány a vegany. Seznamte se s dalšími druhy luštěnin a pozvedněte jejich konzumaci v České republice, která je celosvětově podprůměrná. Nevyhýbejte se luštěninám, nevíte, o co přicházíte.

ROKU Gin je japonský řemeslný gin, ve kterém se snoubí lokální ingredience, tradiční řemeslné postupy, japonská vytrvalost a péče. Aby toho ale nebylo málo, přinášíme vám variace, jak si tento unikátní gin, vyrobený z ingrediencí pocházejících ze srdce japonské přírody, vychutnat v netradičním provedení – a to v kombinaci s pravým Kampotským pepřem. Nejkvalitnější ingredience pocházející z nejlepších pěstitelských oblastí obohatí a povýší váš chuťový zážitek na zcela novou úroveň.

Jako jsou oči oknem do duše, tak střevo je branou do těla. Vstřebává se v něm většina živin, a tak se i jemná disbalance může projevit nepříjemnými pocity, únavou nebo problémy s pokožkou. A po svátcích plných výborného, ale také těžkého jídla tím spíš. Odlehčete jídelníčku, ulevíte tím svému trávení.

Všimli jste, že si máslo udržuje punc poctivosti? A taky že se některé margaríny snaží napodobovat jeho chuť? Máslo je totiž stále velmi populární. Dříve ho stloukaly šikovné hospodyňky v máselnici, ale dneska je výroba jednodušší díky moderním technologiím. V naší stravě má nenahraditelnou roli, protože představuje plnohodnotný a lehce stravitelný mléčný tuk. Spotřeba másla je mnoho let stabilní, v roce 2019 to bylo 5,4 kg ročně na osobu.

Nejčastěji konzumovanou potravinou v tropech a v Asii, Americe a Africe jsou batáty – patáty – bot. název Impomoea batatas. Sladké brambory kořenové hlízy povijnice jedlé vřetenovitého tvaru. Obsahují cukr a škrob. V tropických oblastech nahrazují brambory. Tyto brambory se pečou většinou v troubě a podávají se ve slupce s čerstvým máslem. Lze je však připravovat i jako brambory obyčejné, pokud se připravují smažené, je nutno je co nejrychleji podávat, neboť brzy měknou. Pěstují se v Asii, Africe a Americe. Bývají bílé, červené a žluté. Připravují se jako brambory a mohou se vařit, smažit, můžeme z nich připravit i bramborovou […]

Už dávno neplatí, že v podnicích máme na výběr buď bílé, nebo červené. Kromě toho, že kavárny, bistra a restaurace nabízí několik odrůd od moravských a českých vinařů, často se mezi nimi objevuje i rosé, růžové víno. Jedná se o novinku posledních let? Prozrazuje jeho kvalitu barevný odstín? Pojďme si objasnit nejčastější nesrovnalosti s národní sommelierkou Klárou Kollárovou.

Nejdražší portské víno je značka Borges z vinných sklepů v portugalském Portu, kde je uloženo portské víno, z nichž některé baterie jsou z roku 1875, cena je tak závratná, že je pro současníka nedostupná.

Mléko a výrobky z něj mají v našem jídelníčku téměř nezastupitelnou roli. Konzumujeme je v různých podobách i několikrát denně. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaké mléko, sýr či jogurt vkládáte do košíku? Přemýšleli jste, odkud daný výrobek pochází a zda je kvalitní? Spolehlivou záruku poskytuje certifikované označení potravin zkratkou BIO. V režimu ekologického zemědělství se ale zdaleka neprodukuje pouze kravské mléko, ale i jeho kozí a ovčí varianta. Ty se stávají čím dál více populární.

Co všechno se dá najít vžaludku? Doktoři by vám mohli povídat …

To, že je sv. Václav patron českého národa, víme snad všichni. Možná ale někoho překvapí, že drží svou ochrannou ruku také nad pivovarnictvím. Co si z toho můžeme odvodit? Že i svatí mají rádi pivo. Musíme si ale uvědomit, že pivo dříve bylo úplně jiné. Pojďme si o něm říct pár zajímavostí.

Vína zařazujeme při obědě nebo hostině vždy až po pivu. Začneme-li už pít víno, nedáváme na stůl nikdy znovu pivo. Stejně tak nepodáváme před vínem žádné destiláty nebo likéry. Míchat alkoholické nápoje je nevhodné.

… další víno, které u nás najdete je původně francouzská odrůda, kterou ale ve Francii už vlastně neznají. Dokonale se ji zbavili a upřímně řečeno, dobře udělali. Jako sirotka jsme se této odrůdy ujaly a dnes ji máme vůbec nejvíce na světě! A trochu si s ní nevíme rady. Svatovavřinecké (Saint Laurent po francouzsku), odrůda vrtošivá a choulostivá. Vína, podle mne, nic moc …

Je nad májové slunce jasné, že nejen pro ty jarní dny je třeba jíst kvalitní suroviny a připravovat jídla s potřebnou péčí. Květen je měsícem lásky, stejně jako dobré čerstvé zeleniny.

Narazili jste ve svém životě na „nepřítele“ jménem lepek? Ať už jste příznivec moderních výživových trendů nebo vás zdravotní stav donutil dodržovat bezlepkovou dietu, máme pro vás pár tipů, jak tuto změnu v jídelníčku zvládnout. Poradíme vám, jak si pochutnat, aniž byste v obchodě nechali celou výplatu.

Video recept! Nejjednodušší jahodové knedlíky z tvarohového těsta hotové za 10 minut. Rychlé těsto jen ze 3 surovin. Na náplň pak kromě jahod můžeme použít například meruňky, švestky apod.

Pokud chcete svým hostům o vánočních svátcích nabídnout cukroví, na které nezapomenou, neměli byste opomenout současný trend, kterým je dekorace cukroví pomocí embosovaných válečků a razítek. Krásné motivy inspirované jeleny, vločkami, stromky a dalšími vzory rozhodně stojí za pozornost.

Nejkurióznější logo má firma Bacardi. Je to roztažený netopýr. Množství netopýrů, zdržujících se v teple pod střechou inspirovalo majitele k přijetí znaku, kterým označuje svůj výrobek dodnes. Netopýr je také symbolem společenství a sounáležitosti – Concordia. Proto i rum Bacardi je prezentován jako nápoj spojující jeho konzumenty v družný celek a jako ideální součást barově připravených nápojů. V současné době se exportuje rum Bacardi do 175 zemí celého světa. Hlavní firma je na Bermudách. Poprvé vydestiloval rum Don Facundo Bacardi y maso na Kubě v roce 1862. Bacardi má dvanáct výroben rumu většinou v Karibské oblasti. Jedinou výjimkou je před […]

Nejkvalitnější a nejproslulejší ovocné pálenky jsou jablečný calvados – destilát z jablečných vín se vyrábí ve francouzské Normandii z vybraných moštových odrůd a vyváží se pod názvem Apple brandy. Má jemnou jablečnou chuť a je nepatrně nažloutlý. Německý Kirchgeist z třešní a Himbeergeist z malin, maďarská „ barack „ pálenka, meruňkovice a moravská a srbská slivovice. Menu 11/91.

První červnový víkend se v Mikulově sešli všichni gurmáni a milovníci jídla, konal se tu totiž 9. ročník Gourmet festivalu. Návštěvníci mohli ochutnat i menu od předního českého kuchaře Miroslava Husáka, který vařil pro královnu Alžbětu nebo Madeleine Albrightovou. Do festivalu, který probíhal od 1. do 3. června se letos zapojilo 7 restaurací z vinařského kraje a letošním tématem byl Leopold Ignác z Ditrichštejna.

Abyste si na steaku opravdu pochutnali, nemusíte chodit do luxusní restaurace. Výtečný kus hovězího připravíte i v pohodlí domova. Klíčem není tajný recept, ale především výběr správného masa a jeho vlastnosti. Prozradíme vám, na co si dát pozor. Až budete příště zvát přátele na podvečerní grilovačku, nemáte se čeho obávat.

Hrnkové recepty jsou velice oblíbené a není divu. Většinou jsou totiž velice rychle připravené a také poměrně jednoduché, proto je zvládne i méně zdatný kuchtík či kuchařka. V tomto našem výběru jsme pro vás vybrali ty nejoblíbenější hrnkové recepty z naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

Připravili jsme si pro vás recepty, které vypráví příběhy toho nejlepšího, co naše krajina nabízí. Najdete v nich výrobky, které byly s láskou vyrobeny pouze z regionálních surovin. Série receptů přetváří tyto výrobky do rafinovaných pokrmů, které si vás získají svou chutí i autenticitou. Tentokrát vybíráme to nejlepší z Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého kraje a z Kraje Vysočina. Maso, paštiky, uzeniny, ale i sirupy s označením Regionální potravina s sebou nesou tu výhodu, díky které si dokážete najít místo na mapě, kde vznikají, kde žijí a v jakých podmínkách jsou chována zvířata a kde se pěstují bylinky. Díky označení Regionální potravina tak máte záruku nejen kvality suroviny, ale víte, že chovatelské a pěstitelské činnosti podléhají přísným pravidlům a jsou pravidelně kontrolovány. Na nic nečekejme a pojďme se pustit do receptů, které se mohou stát perlou vaší kuchyně.

Nejlepší jihoamerické indiánské pálenky jsou Chica, vyráběná z kukuřice a třtinové melasy, dále na světovém trhu ojedinělé Pisco Brandy, pálené z aromatických muškátových hroznů, z kaktusové šťávy se vyrábí Pulque – mexický kvašený alkoholický nápoj z agáve. Bot. název Agave americana, dále Mescal a nejlepší z nich exportní Tequila a vynikající kávový likér Kahlus.

Každý národ má svůj zaručeně „nejlepší“ lék proti „opici” a kocovině. Němci tvrdí, že ideální předehrou před bujným večerem je množství zeleniny, káva a čaj, odpoledne pak tomatový džus. Večer si pak každý může dopřát své oblíbené jídlo, k němuž by ale neměl chybět dušený květák. Dobrou prevencí má být také několik výtažků z ořechů, který posiluje činnost jater. Nejlepším lékem na „těžké opilcovo ráno“ je pak slaneček s kouskem celozrnného chleba. Účinná je i ovesná polévka s citrónovou šťávou a šálkem černé kávy. Moc nechutná, ale zato pomůže.

T.S. 24.3.2015 – V sobotu proběhlo Národní kolo mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink. Deset barmanů se zde se svými koktejly utkalo o postup do mezinárodního finále, které proběhne 20. a 21. června v Praze.

A jaké jsou letošní největší trendy? Recepty na dva ze tří nejúspěšnějších koktejlů najdete v tomto článku!

Plnička klobás Kdo by neměl rád klobásy. Směs na dobrou klobásu je opravdu jednoduché vyrobit, jelikož se skládá pouze z kvalitního mletého masa libového i tučného a různých směsí koření. Dá se vyrobit v podstatě s jakékoliv masa i ze směsi různých druhů. Zásadním problémem při přípravě klobás a jitrnic je ale plnění klobás. Špatně se odhaduje množství směsi tak, aby v klobáse nebyly vzduchové bubliny a zároveň aby nepraskla. V tom pomůže plnička klobás, která je určená do profesionální kuchyně, ale i na domácí výrobu. Ocení ji každý zejména během zabíjačky, kdy se připravují jelita a jitrnice opravdu ve […]

V tomto výběru vyzkoušených receptů na seknou najdete recepty nejen na klasickou sekanou z mletého hovězího, vepřového, kuřecího či například králičího masa, ale také na zdravé varianty sekané, například na sekanou z červené řepy, cukety, či z červené čočky a ořechů. A mysleli jsme i na vaše čtyřnohé kamarády a do TOP 16-ti receptů na sekanou jsem zařadili dokonce sekanou pro pejsky. Tak neváhejte, inspirujte se u nás a vyzkoušejte některý z našich skvělých receptů!

Sladký beránek je tradičním symbolem českých Velikonoc a rozhodně nesmí chybět na žádném svátečním stole. Každý jistě zná recepty z piškotového, šlehačkového nebo například biskupského těsta. Ovšem existuje mnoho dalších receptů na velikonočního beránka. Můžete si letos upéci například beránka makového, nebo z mrkvového těsta… Vybrali jsme pro vás 27 receptů na velikonočního beránka, které v naší databázi můžete najít. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte nějaký nový velikonoční recept!

Na území Čech se začaly jahody pěstovat poměrně pozdě, až v 19 století a to nejprve v okolí Neveklova na Benešovsku. O rozšíření jahod v Čechách se postaral Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Od té doby jahody v Česku zdomácněly. Čerstvé jahody, jako surovina, dnes patří neodmyslitelně do stovky skvělých receptů. My jsme pro vás vybrali pár těch TOP receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

Vepřový, telecí, kuřecí či vídeňský, který je ten nejlepší? Láska k řízkům nezná u Čechů hranic. Stejně tak i způsoby jejich přípravy. Nejčastěji je připravujeme na oleji, sádle či másle. Která z těchto variant je ale nejzdravější?

Praha, 5. prosince 2018 – První místo v 6. ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare získala Aneta Vyhnánková z Integrované střední školy Slavkov u Brna. Vítězka vyhrála poukaz na ceny v hodnotě 7 000 Kč. Kulinářské umění předvedlo ve finále 15 nejlepších kuchařů z celé České republiky a celkem byly rozdány ceny v hodnotě 45 000 Kč. Úkolem soutěžících bylo připravit zdravou a originální svačinu s využitím tuňákových produktů Rio Mare.

Sušená šunka jamón je zcela jistě jednou z nejoblíbenějších španělských pochutin. Jamón ale není jenom jeden, vaše chuťové pohárky můžete provést celou degustací, stejně jako u vína, které by k této lahůdce nemělo nikdy chybět. Jak se tedy zorientovat v jednotlivých jamónech tak, abyste si vybrali ten pravý pro vás?

Velikonoce máme pomalu za dveřmi a tak je třeba vytáhnout z virtuálního šuplíku ty nejlepší a hlavně osvědčené velikonoční recepty například na beránka, slanou bábovku, jidáše, velikonoční sekanou, nádivku ….

PRAHA, 25. ledna 2015 – Kapitán týmu Radek David, šéfkuchař restaurací La Veranda a Babiččina zahrada, a Jan Horký, šéfkuchař Francouzské restaurace a Plzeňské restaurace v Obecním domě, vybojovali na prestižním mistrovství pro Česko celkové 4. místo. V kategorii nejlepší vepřový chod ale se svou moderní českou zabijačkou nechali za sebou celý gastronomický svět.

Nejlepší, světové známá značka šampaňského je Brut imperiál. Založil ji Jean Remy, syn Clauda Moeta, na počest císaře Napoleona v roce 1807.

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Nejlíp vaří moje máma!Nová soutěžní show o vaření na obrazovce TV Nova právě začala! Rodiče s dětmi se v ní každou sobotu a neděli před televizními novinami utkají v kuchařském souboji. Rodiče tentokrát dostali roli poradců a instruktorů, kteří mohou do vaření v případě krize zasáhnout a zachránit tak připravovaný pokrm (těšte se na tlačítko „Máma šílí“)… jejich děti pak musí celé jídlo uvařit. Soudcem se v tomto pořadu stal Čechům již dobře známý italský kuchař Emanuel Ridi. Moderátorem soutěže je Jaro Žídek.

Nejneobvyklejší přání mají hosté v Kyslíkovém baru v Tokiu. Tento bar byl otevřen 22. října 1987 v hlavním městě Japonska v jednom obchodním domě. Zákazníci zde obdrží prázdné skleničky propojené hadičkami s kyslíkovou bombou a za poplatek 100 jenů zde mohou po tři minuty vdechovat čistý kyslík. Podle slov majitele podniku je toto zařízení především určeno pro sportovce, studenty a všechny ostatní, kdo se chtějí rychle zotavit po zvýšené duševní a tělesné námaze.

Nejníže položený bar je Minus 206 v Tiberias v Izraeli na pobřeží Galilejského moře. Jak napovídá název, nachází se ve výši 206 metrů pod úrovní mořské hladiny.

Kašása – nejoblíbenější brazilský národní nápoj vyráběný z cukrové třtiny. Chuťově se podobá rumu, ale je hrubší a proto se vylepšuje příchutí nějakého vynikajícího tropického ovoce. Pokud se k tomu přidá ještě trochu cukru, vzniká tzv. batida.

Víte, která káva patří k nejoblíbenějším? Jacobs Velvet. To byla první instantní káva na našem trhu, která vytvářela bohatou pěnu, a stále okouzluje spotřebitele svojí výraznou, specifickou chutí a sametovou pěnou. Nyní přichází novinka Jacobs Velvet Gold Crema s jemnější chutí. Je vyráběná ze světleji pražených zrn a nabízí velice jemnou, vyváženou chuť a bohatou pěnu. Ocení ji zejména ti, kteří začínají svět kávy teprve objevovat, nebo neholdují hořké chuti. Chutná výborně i s napěněným mlékem jako latté, nebo jako ledová káva. Prostě skutečný kávový požitek.

Nejoblíbenější italský hořký aperitivový likér červené barvy je Campari, obsahuje 27 % alkoholu, podává se sodovou vodou. Firmu založil roku 1860 Campari Gaspar. Nejstarší zmínka o firmě je z roku 1860, kdy tuto italskou firmu na výrobu upravených vín založil Campari Gaspar.

V roce 1896 vynalezl americký inženýr Jenning Cox nápoj Daiquiri – podle kubánského města ( 5 cl rumu, 1,5 cl citrónové šťávy, 10 g cukru), který zaznamenal naprostý úspěch a nastoupil vítěznou cestu světem. Spisovatel Ernest Hemingway rád posedával v hospodě La Terraza ve vesničce Coiimar a dával si tam svůj nejoblíbenější nápoj Daiquiri, který mu chutnal takto připravený: 42 g bílého rumu, 7 g citrónové šťávy, 5 kapek maraskína, ledové kostky. To vše se rozmixuje a podává ve vysokých pohárech. Hemingway pil daiquiri bez cukru.

Nejoblíbenější nápoje ve skandinávských zemích jsou Gloegg – oblíbený nápoj ve Švédsku, pocházející z doby Vikingů. Glög – v Dánsku nápoj z vodky, cukru, oříšků, kandovaného ovoce, hrozinek a koření. Glögg – švédský horký sladký punč, připravený z červeného burgundského vína, aquavitu nebo vodky, hřebíčku či skořice, citrónové kůry a případně pokrájených fíků a ořechů.  

Někdo nedá dopustit na tradiční štědrovečerní menu, někdo zase v kuchyni spíše rád experimentuje. Pokud se řadíte mezi ty, kteří si rádi dopřejí něco neobvyklého a kterým klasický bramborový salát s kaprem už na vánoční tabuli nic moc neříká, popusťte uzdu fantazii a zkuste sváteční večeři letos jinak. Uvidíte, že naše tipy na neotřelé bramborové saláty potěší i ty nejzarytější milovníky osvědčených kombinací!

Francouzská likérka Pernod Ricard, která je spoluvlastníkem Karlovarské Becherovky má své nejprodávanější nápoje rum Havana Club a anýzový likér Pernod. MF 17.3.2000

Fernet Stock – náš výrobek žaludečního likéru podobných vlastností jako italský originál – tmavý, bylinný nápoj s nepatrným množstvím cukru. Fernet Stock bylinkový hořký likér složený ze čtrnácti bylinek dovážených z celého světa ( hořcový kořen, chininová kůra, heřmánek římský a další ). Výroba je podnikovým tajemstvím. Vyrábí se u nás od roku 1927 podle receptury italského podnikatele Lionella Stocka a patří mezi nejprodávanější fernety na světě. Po přesném namíchání bylinek přichází na řadu macerace, tedy louhování v jemném lihu. Nejdříve za čtyři měsíce je možné přidat další přísady a pak už jen degustovat a přidávat či ubírat jednotlivé bylinky, […]

Skvělé recepty z celého světa.

Prodejci nejčastěji podvádějí zákazníky na masných výrobcích. Nekvalitních potravin je v tomto sortimentu devětkrát víc než jinde. Napálit se lidé nejčastěji nechávají tím, že výrobek má méně masa, než je uvedeno na obalu, nebo je přítomen neoznačený separát. Nejhůře dopadly šunkové salámy.

  Nejslavnější značka italských vermutů je Cinzáno. V 16. století začínají počátky slavného piemontského rodu Cinzánů, kdy se jistý Antonio Cinzáno oženil s dívkou jménem Margherita a své vášně rozdělil rovnoměrně mezi ní a pěstování chutného vína. Zakladatelem tradice vermutů však byl Francesco Cinzáno v 18. století. V roce 1814 Francesco Cinzáno začal na svém panství vyrábět a dodávat na turínský trh produkt, který se časem stal známým v mnoha zemích světa: vermut značky Cinzáno.   V roce 1992 přešla firma, která patří k nejznámějším rodinným podnikům v celé italské historii do vlastnictví britské skupiny Grand Metropolitan, která nyní vlastní […]

V jednom z pařížských mléčných barů se objevila vývěska: „Muži, kteří se osmělili, pijí mléko. Těm nejsmělejším nebude zatěžko je vypít veřejně u nás.”

V 8. století císař Karel Veliký vydal nařízení, aby se na císařských dvorech a zahradách pěstovaly kromě ozdobných i léčivé rostliny. Ve 14. století daroval Karel IV. svému lékárníkovi Angelovi pozemek v Praze, aby na něm pěstoval vonné a léčivé byliny. Nejstarší český herbář je dílem litomyšlského lékaře J. Černého (Czerny), jehož Kniha lékařská z roku 1517 pojednává asi o 380 bylinách. Druhý velký herbář vydal Adam Zálužanský ze Zálužan.

Nejstarší známý historicky doložený opilec byl Noe, „který zasadil keřík vinné révy, vypil jeho víno, opil se a nahý pak padl uprostřed svého stanu”, tvrdí ve své knize „120 otázek kolem vína” španělský spisovatel Serafín Toribio. Ujišťuje, že ve Starém zákoně je víno běžným tématem a v Šalamounově Písni písní lze dokonce číst nejkrásnější verše, jaké byly kdy o vínu vytvořeny. Spirit 35/99

Pojem bar vznikl z francouzského slova „Barriére” a nejstarší zmínka o nich pochází ze 16. století – z časů kolonizace Ameriky. Alkohol tehdy hrál velmi významnou úlohu a nazýval se „Silná voda” (Strong Water). Silná voda se vydávala v Common Stores a její výdej byl přirozeně vázán na určitou dobu. Tyto podniky nejprve vedli duchovní a důstojníci. Později se tyto místnosti rozšířily o prostory ke spaní a stáje. Říkalo se jim „Inn“. Zpočátku to byla místnost bez jakéhokoli bočního ohražení. Teprve mnohem později se z nich vyvinuly ve městech „ Saloony „, v nichž se k ochraně výčepníka zřídilo ohraničené […]

Nejstarší zmínka o destilaci alkoholu pochází z Arábie, kde jej již destilovali Arabové asi v 9. století. Užíval se dlouho jen v lékařství. V 11. století se začal vyrábět v klášterech v jižní Itálii. Nejstarší zpráva o tom, že někdo použil označení chronický alkoholismus, byl v roce 1852 M. Huss.

Nejstarší zmínka o karlovarské Becherovce pochází z roku 1807, kdy se. začala poprvé vyrábět v Karlových Varech. Karlovarská Becherovka je likérovou specialitou, která byla původně vyráběna jako žaludeční „ medicína“ v malé lékárně pana J. Bechera, již od roku 1805 na základě receptury anglického lékaře dr. Frobriga, který v tu dobu v Karlových Varech doprovázel jako zámožný lékař svého zámožného pacienta hraběte z Plettenbergu – Mietingen a ve volných chvílích se zabýval zkoumáním složení léčivých bylin na Karlovarsku. Becherovka je žaludeční likér vyráběný výhradně a jedině z výtažku léčivých rostlin cizozemských a domácích.

Nejstřeženějším rodinným tajemstvím je Beefeater Gin – anglický čirý destilát s výraznou jalovcovou chutí. Beefeater Gin recept z roku 1820 dodnes zůstává přísně střeženým rodinným tajemstvím. Dnes světově proslulý gin vymyslel stejně jako recept na becherovku lékárník James Burrough. Gin se vyrábí z alkoholu, získaného z vybrané kukuřice, sklízené na vrcholu zralosti a pečlivě smíchané s vybranými druhy ječmene. V každém ginu jsou používány jalovec, koriandr a kořen angeliky. Přidává se i sluncem vysušená kůra z pomerančů a citrusů z jižního Španělska a další přísady podle Burroughova receptu. Ten zná i mistr spiritér Brian Martin, který patří do zdejšího týmu […]

Největší bar je Giley s´Club (dříve Skelly s´) na Spencer Higway v Houston v Texasu postavený v roce 1955 a rozšířený v roce 1971. Může v něm najednou sedět 6 000 lidé pod jednou střechou s plochou 1,6 hektaru. V klasickém pojetí je však největší bar Mikado v okrsku Akasaka v Tokie s kapacitou 2 000 lidí. O hosty se stará 250 hostesek. Ke sledování na pódiu je třeba mít dalekohled. Červen 2005

Největší množství alkoholu v krvi zaznamenali na štětínské záchytce v Polsku v roce 1993. Ačkoli podle lékařů je 5 promile alkoholu smrtelných, tento návštěvník měl neuvěřitelných 7,9 promile, rovněž bez smrtelného konce. Před ním zde měli „zákazníka” se 6,1 promile v krvi. Pětatřicetiletý Polák měl velké štěstí. Počátkem prosince 2004 zřejmě neudržel na uzdě svou náklonnost k alkoholu a na večírku „nabral” 12,3 promile. Zhruba trojnásobně tak překročil smrtelnou dávku. Muž z vesnice nedaleko Varšavy přežil nejen svou opilost ale i srážku s autem. Neuvěřitelných 4,78 promile alkoholu naměřili lékaři 47 letému řidiči z Třebíčska, který tragicky zahynul na následky […]

Osvěžující nápoj, který je v posledních letech na vzestupu. Hodí se na setkání s přáteli či rodinné párty a je dostupný v alko i nealko verzi. Víte ale, jak takový nápoj vzniká? Dá se kvalitní produkt poznat na první ochutnání a jaký je rozdíl mezi jeho řemeslnou a průmyslovou výrobou? Fermentovaná jablečná šťáva, která běžně dosahuje 4 až 8 % alkoholu. Tak by se dal ve zkratce popsat nápoj, který si na českém trhu stále ještě své konzumenty hledá. Ač je jeho definice zdánlivě prostá, v nabídce najdete produkty, jejichž chuť je výrazně odlišná. A důvod je jednoduchý, na vině jsou různé výrobní postupy a suroviny. „Největším problémem je fakt, že lidé neví, jak má kvalitní cider chutnat,“ říká Alexandros Samaras z F.H. Prager

Nejvíce si cení svých chuťových buněk britský špičkový ochutnávač E. Ronay. Nechal si své chuťové pohárky pojistit na 250 000 liber, tj. asi 375 amerických dolarů. Chuťové pohárky jsou jeho pracovní nástroj. Lloydova pojišťovna je povinna pojištěnci vyplatit 90 % smluvní částky do tří měsíců v případě, že se chuťové vnímání degustátora zmenší. RP 7.4.93

Poprvé byl recept na nejrozšířenější a nejvyhledávanější likér na světě – Cointreau – sestaven kolem roku 1875. Tento likér z různých směsí kůr se připravuje ve městě Angers, francouzském městě, asi 250 kilometrů jihozápadně od Paříže. Tento likér je nepostradatelný v míchaných nápojích. Svět v obrazech ´89  

Nejznámější a nejoblíbenější likéry světoznámé firmy Bols z Holandska jsou: Apricot, Prunell, Avocaat, Half om Half, Gin, Genever, Bolsberry, Gold liquer, Persico, Peach, Parefait d´amour, Moccafe, Creme de Menthe. Vesměs chutnají více než znamenitě. Bols E. L. Amsterdam – světoznámá firma v Holandsku založená roku 1575, jedna z nejstarších na světě na výrobu alkoholických nápojů, vyrábí na 70 druhů, především likérů. Dodnes je ve vlastnictví potomků zakladatele Lucase Bolse.

Hruškovice je pálenka z hrušek. Patrně nejznámější a světově nejproslulejší je hruškovice Wiliamine od švýcarské firmy Morand. Tato pálenka vzniká čistou destilací hrušek Wiliams, jež se tradičně sklízejí výlučně v kantonu Valais, v údolí řeky Rhöny. Sklizeň ve valaiských sadech začíná v polovině srpna. K destilaci se používají jen zralé, žluté a sladké plody. K výrobě l litru 50 % hruškovice je zapotřebí až 13 kg hrušek Wiliams. Tato hrušková pálenka stojí v přepočtu asi tisíc korun českých. Je to také jeden z nejoblíbenějších a nejprodávanějších švýcarských suvenýrů. Nejlépe chutná se šunkou dušenou na horském studeném vzduchu s čerstvým křupavým […]

Nejznámější kořeněný likér vyráběný od počátku 16. století se jmenuje Bénédictine. Známá značka bylinného likéru z Francie vyráběný podle tajného receptu mnicha Vincelliho z roku 1510. Sladký likér žluté barvy, obsahující 40 % lihu a 30 % cukru. Stejně tajuplná je i její etiketa s označením D. O. M. – zn. „ deo optimo maximo“. Byl to totiž jeden z nejproslulejších klášterních likérů. Ve francouzském městě Fécamp je v jedné budově v ulici Boufart destilační závod a muzeum současně pod jednou střechou. Plní se do značkových lahví v podobě mitry, jehož receptura se tají. Dalšími známými francouzskými likéry jsou Tia […]

Za dob komunistů byl hodně omezený výběr alkoholických nápojů a lidé si museli vystačit s tím, co bylo. Vzniklo několik klasických receptur na míchané nápoje, velké, na žízeň, těm se říkalo long drinky, menší, ty byly určené hlavně na rychlou opičku. Někdy to byly opravdu šílené kombinace. Co se tedy pilo na diskotékách či zábavách za totáče? Říká vám něco pojem Beton nebo Polejvák? A co Bavorák, tedy myšleno nápoj, ne Němec z Bavorska! :) Sepsali jsme seznam těch největších totalitních hitů na alkoholické míchačky. Po kliknutí na jejich název či fotografii se pak objeví podrobné recepty příslušných drinků.

Samosprašný, opadavý strom vysoký až 5 m. Plody má velké do 8 cm, zelenožluté, oranžové nebo červené, jsou bohaté na vitamín A, draslík a niacin, také obsahují riboflavin a vitamín C.

Bylinkové čaje doporučujeme sladit medem; kdo má rád, může přidat lžičku citronové šťávy …

Tradiční staročeská polévka, jak se rybí variantě často přezdívá, se na štědrovečerním menu objevuje už více než sto let. Vaří se tradičně z kapra a pro některé z nás je něčím, bez čeho si nedovedeme představit vánoční tabuli. Není však jedinou možností, kterou můžeme zvolit. Ať už se v seznamu hostů objeví někdo, kdo jí úplně neholduje nebo si chcete letos trošku zaexperimentovat a vyzkoušet polévku novou, přinášíme 3 recepty, kterými můžete letošní menu ozvláštnit a přimět hosty ochutnat i něco nového.

Češi jsou pro řadu výrobců potravin a průmyslového zboží podřadnější zákazníci než Němci, potvrdil státní test. Ministerstvo zemědělství nechalo nakoupit potraviny stejných značek v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a v Rakousku.

Miliony nizozemských vajec kontaminovaných insekticidem s vysoce toxickou účinnou látkou fipronil začaly tento týden stahovat z trhu Německo, Belgie a Nizozemsko. Kvůli látce, která může poškodit játra nebo ledviny, bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí také česká Státní veterinární správa.

Co se vaří v Německu? Tak například slavný Eintopf – neboli jídlo z jednoho hrnce. Toto Německé národní jídlo, patří k nejstarším tradičním pokrmům v Evropě.

Miliony vajec z Belgie a Holandska jsou kontaminovány toxickou látkou fipronilem. Ten po požití může vyvolat bolesti hlavy, žaludku či závratě. V Česku podle hygieniků infikovaná vejce zatím nejsou, hrozí ale jiné vážné onemocnění.

Lidé se u ohně scházeli odjakživa. Již v pravěku ženy hlídaly plápolající oheň, aby nevyhasl, dokud se muži nevrátili z lovu s pořádným úlovkem. Svou symboliku měl i v tzv. temném středověku, když se pálil oheň v den, kdy se na kopcích scházely čarodějnice s ďáblem, aby společně domluvili, jak škodit lidem. Dnes se u ohně setkáváme za účelem stmelování – ať už s kytarou, nebo špekáčkem, častěji pak u grilu s vyhlídkou na příjemnou zábavu a skvělé jídlo.

Farmářský, bio, maminčin, domácí… Tolik různých nápisů se objevuje na obalech potravin. Dokážeme si ale představit, co se za nimi skrývá? Ne všechny jsou oficiálně stanovené zákonem a můžeme tak lehce nalítnout lacinému triku prodejcovu. Čtěte a dozvíte se, na co si dát pozor při příští návštěvě obchodu.

PR - Rady a tipy profesionálůKdo by si dřív uměl představit Vánoce bez kokosů a jejich vůně? Dnes už nám přijde samozřejmé, že si strouhaný kokos sypeme ráno do ovesných kaší a na mnoho způsobů využíváme takový přírodní zázrak, jakým je třeba kokosový olej. Dříve jsme se přitom jen stěží dobývali do jejich skořápek, abychom získali trochu tekutiny, která nám v konečném výsledku nepřišla zas až tak lahodná a skořápky pak alespoň posloužily jako vánoční dekorace.

Vyznat se podrobněji v jednotlivých plemenech krav náleží většinou jen opravdovým odborníkům. Chcete se i vy trochu poučit a zjistit, která kráva z farmy je na mléko, a za jakým plemenem zajet na statek pro to nejlepší maso? Náš článek vám navíc poradí i s tím, jaký kus masa si při koupi vybrat.

PR - Zeman - maso uzeninySpolu s jarem přichází i grilovací sezóna. Základem úspěšného grilování steaků je výběr masa. Nevíte si s ním rady? Přinášíme tipy odborníků.

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

Slovenská značka Bonitas, jejíž název v latině znamená dobroty, vyrábí bio produkty. Řídí se filozofií, že je možné jíst i očima, proto pojí skvělou chuť potravin s jejich krásou. A právě Bonitas nabízí černou sůl.

„Jeden nakládaný hermelín, prosím,“ známá věta pro každého hospodského. Dá se ale opravdu sýr s bílou plísní, který číšník naservíruje, označit za pověstný hermelín? Ačkoliv spolu nemají zas tolik společného, často se za naložený vydává camembert nebo jiný sýr s bílou plísní. Drobné odlišnosti v plísni, konzistenci nebo vůni nám nebrání, abychom odlišné lahůdky nazývali stejně a domů si v nákupní tašce nosili kromě hermelínů i sýry jim podobné. Přitom je jednoduše rozpoznáme už v uličce s chladicími boxy nejbližšího obchodu. Jen dva české sýry se totiž mohou pyšnit označením hermelín vyraženým přímo na krabičce či obalu – Král sýrů a Sedlčanský hermelín.

S příchodem jara a vzrůstajícími teplotami začíná období grilování, opékání i pikniků. A co by to bylo za táborové chvilky bez dobrých špekáčků? Nic nezlepší atmosféru jarního podvečera jako skvěle upečené masové lahůdky. Ale jak najít ten nejlepší špekáček, který rozzáří vaše chuťové pohárky a potěší všechny kolem? Pokud chcete mít jistotu, že si opravdu pochutnáte a že špekáček bude skvělý i pro vaše děti, přečtěte si rady Martina Čejky, majitele a řezníka z tradičního Řeznictví Čejka.

PR - ChefparadeKvěten je lásky čas a proto vám Chefshop nyní přináší novinky, do kterých se zkrátka zamilujete.

Rady a tipy profesionálůCeliakií, tedy celoživotním onemocněním způsobeným nesnášenlivostí organismu na lepek, trpí v Česku přes 100 tisíc lidí. Lidé s tímto onemocněním jsou tak odsouzeni k přísné bezlepkové dietě. Ta ovšem prospěje i lidem, kteří touto chorobou netrpí. Udělejte na Vánoce sobě i svým blízkým radost výtečným vánočním italským moučníkem panettone od Nutrifree bez lepku.

Velkou skupinou onemocnění, která ohrožují zdraví a dlouhověkost obyvatelstva, mohou být srdeční a cévní choroby souhrnně nazývané kardiovaskulární onemocnění.

Protože zdraví je to nejdůležitější, co máme, je potřeba se o něj dobře starat a chránit ho. Náš imunitní systém bychom měli neustále posilovat dostatečným příjmem vitamínů, tekutin a vyvážené stravy. Součástí této stravy by také měl být dostatek antioxidantů.

Klasika všech klasik gin & tonic neboli nejlepší způsob osvěžení a podpoření dobré nálady v teplých letních dnech. Vyzkoušejte nové kombinace se středomořským Ginem Mare. Doplňte tento prémiový gin například kvalitním tonikem Thomas Henry a dopřejte si opravdu chutný a osvěžující drink.

Nepotřebujete drobné? ptá se číšníka vrchní. „Jen to ne! Když nemám drobné, lidi dávají větší dýška.”    

„Pane doktore, večer nemůžu usnout. Musím pořád myslet na tisíc věcí.” „Tak tedy vypijte před spaním sklenku kyselého mléka.” „Pak budu klidně spát?” „To sice ne, ale budete myslet jen na jednu věc.”

Olomouc opět po roce ožila tradiční podzimní přehlídkou ovoce a zeleniny Flora Olomouc. I přes sobotní deštivé počasí navštívilo podzimní Floru 20 tisíc návštěvníků. Ta letos představila neobvyklé a umělecké zpracování hlavní expozice Zahradní slavnost. Pavilon A se zahalil do barevného podzimu plného plodin oslavující celoroční práci, hojnost a sklizeň. Výstava připomněla také výročí sametové revoluce. Podzimní Flora Olomouc se konala od 3. do 6. října 2019 a byla doprovázena oblíbenými Zahradnickými trhy, festivalem Olima či projektem Rozkvetlé památky.

Mléko a mléčné výrobky lze konzumovat a používat v mnoha podobách, včetně těch nejméně očekávaných. Přinášíme pár nápadů na mnohdy opravdu neobvyklé letní osvěžení.

Léto se pomalu ale jistě přesouvá do své druhé poloviny. Nastává období, kdy dozrává nepřeberné množství ovoce a zeleniny. Pokud patříte mezi vyznavače zahrádkaření a s láskou pěstujete vlastní ovoce a zeleninu, zcela jistě nám dáte za pravdu, že v tomto období pomalu nevíte, kam s ní. Navíc i zemědělci mají hodně úrody a čerstvé, právě sklizené zeleniny z naší produkce jsou doslova plné obchody. A proto přinášíme nové recepty, které se na konec léta dokonale hodí. Společně si připravíme studenou rajčatovou polévku, zeleninový bowl s jáhlami a grilovanou zeleninou, ledový čas s borůvkami a meduňkou a jako sladkou tečku přinášíme vdolky s meruňkovým džemem. Abyste měli vždy jistotu, že kupujete kvalitní suroviny, zaměřte se při výběru potravin na přítomnost log kvality Klasa, Regionální potravina nebo BIO na obalech jednotlivých potravin.

S příchodem podzimu nastává čas sklízet jablka. Jeden z nejrozšířenějších druhů ovoce má široké uplatnění nejen v české gastronomii. Populární ingrediencí je při přípravě moučníků stejně jako jablečné pálenky, calvadosu. S tímto ovocem se zkrátka dají dělat učiněné zázraky. U nás jablka nejčastěji končí ve štrúdlu nebo se z nich vyrábí povidla. Pokud hledáte inspiraci, co dalšího z jablek připravit, zkuste třeba netradiční perník podle našeho receptu.

Ani vás už nebaví neustálé vymýšlení receptů? Rádi byste uvařili něco nového, chutného, barevného a zároveň plného vitamínů? Sáhněte do spíže po zelenině a zkuste tentokrát připravit netradiční pokrmy, které zachutnají nejen vám, ale celé rodině!

Přemýšlíte, co by dodalo vašemu vánočnímu cukroví šmrnc? Už jste slyšely o kávovém cukru z kvalitního třtinového cukru, espressa a vody? Jedná se o český patentovaný výrobek (ale tentokrát za ním nestojí Jára Cimrman) nazvaný Kafánek. Prodává se hned v několika příchutích. Můžete jej zakoupit v jeho originální podobě Natural, dále s příchutí pomeranče (Wild Orange), máty (Peppermint), chilli a nově i skořicový, který je k vánočnímu pečení jako stvořený.

Je tu advent. Čas Vánoc a silvestrovských oslav se nezadržitelně blíží. Pátrání po tom, jaké dárky si rodina přeje, uklízení, pečení, vaření a nakupování. Prostě spousta „dospěláckých“ povinností a málo odměn. Co takhle deka, křeslo a vánoční koktejl? Máme pro vás tip na něco opravdu dobrého a netradičního.

Netrpělivý host v restauraci říká vrchnímu nazlobeně: „Pane vrchní, tu svíčkovou jsem si objednával již dvakrát! „Vrchní pohotově odvětí: „To musím říct kuchaři. Ten bude mít radost, že vám tak chutná.”    

Manžílek dorazil domů nečekaně brzo. Sundal boty, natáhl trepky, koukl do ledničky. Nic v ní nenašel, rozhodl se podívat, kde vězí jeho žena, ta mu snad poradí, co na zub. K svému velkému překvapení ji našel v posteli rozpálenou, zpocenou … ,,Co to propána je,” vylekal se. ,,Snad nejsi nemocná?” ,,Nevím,” heká žena, ,,asi srdce … Běž k sousedům a rychle zatelefonuj pro pohotovost …” Muž vyběhne z ložnice a v předsíni málem zakopne o svého pětiletého syna. Ten ho chytí za nohavici: ,,Tatííí, tatííí, nahatej strejda je schovanej ve skříni …” Muž se zarazí, otevře skříň a tam skutečně […]

Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Co takhle si jeho lahodnou chuť uchovat až do zimy v podobě marmelády, nebo z něj připravit vynikající lehký dezert, kterým uctíte každou návštěvu? Z jahod, třešní či meruněk se dá v kuchyni doslova kouzlit. Přinášíme vám postup nejen na výbornou marmeládu, ale také na odlehčený nepečený tvarohový dort, který si můžete dát i pokud si hlídáte štíhlou linii.

U nás stále ještě ne příliš známý svátek, přesto již více jak 100 let slavený v zahraničí. To je Den otců, jež se slaví třetí neděli v červnu.

Jaro je v plném proudu, vše kvete, je plné energie, a tak se jistě spousta z nás zamýšlí nad tím, jak našemu tělu v tomto období dopřát to nejlepší, abychom byli plní sil. Na přípravu složitých jídel mnohdy nezbývá moc času (vždyť venku je tak krásně!). Vsaďte proto na rychlé a snadné recepty, jež vás nejen zasytí, ale navíc dodají tělu dostatek energie i potřebné živiny.

Pečená husička a mladé svatomartinské víno nemohou při oslavě svátku svatého Martina, který připadá na 11. listopadu, rozhodně chybět. Už víte, kde na poslední chvíli koupíte husu na slavnostní oběd, včetně oblíbených martinských vín? V BILLE jsme pro vás veškeré ingredience připravili, a to navíc za velmi příznivou cenu.

Epidemie koronaviru a s ní spojená karanténa, home office a zavřené restaurace… To vše nás letos donutilo změnit stravovací návyky a začít se více otáčet v kuchyni. Vaření však nemusí být „časožrout“. Máme pro vás nápady na rychlé recepty na kompletní menu, které zabere jen chvilku a celá rodina se bude olizovat až za ušima… 

Americký prezident Nixon R. (narozen 9. ledna 1913 v kalifornském městě Yorba Linda – zemřel 23. dubna 1994).

Milovníci specialit z mořských ryb mají k dispozici širokou nabídku na českém trhu a je tedy z čeho vybírat. Odborníci z oblasti gastronomie však upozorňují, že pokud si chtějí skutečně pochutnat, musí pečlivě sledovat čerstvost a kvalitu prodávaných surovin.

Myslíte si, že víte, co co si Češi nejčastěji dopřávají na slavnostní štědrovečerní večeři? Před několika lety jsme zveřejnili podobnou anketu na stejné téma a výsledky byly zajímavé. Smažený kapr sice vyhrál, ale rozhodně nevyhrál na celé čáře! Proto také dnes opět nasazujeme tuto ankety a uvidíme, jestli se něco změnilo, nebo nikoliv.

Ano, právě jaro je ten nejvhodnější čas na detoxikaci organismu. Detoxikace je pro organizmus prostředkem, jak se zbavit škodlivin, tedy virů, zánětů, mykotoxinů a toxických látek. Aby detoxikace byla opravdu efektivní, je třeba radikální řez jídelníčkem a pitným režimem, jak upozorňují odborníci. Jak jste na tom vy, detoxikujete svůj organismus, nebo na detoxikaci vůbec nevěříte? Hlasujte v naší anketě!

K velikonocům neodmyslitelně patří různé tradiční zvyky a symboly, které se v některých částech Česka drží dodnes. Koleda, polévání, fašank a pochování basy, vynášení Morény, zajíček … pečení mazance a vysévání obilí, to vše patří k tradičním Velikonočním svátkům. Jak jste na tom Vy? Držíte tradice? Chlapci a chlapy, vyrážíte na koledu? A co vy děvčata a ženy, chystáte doma koledníkům výslužku?

Někdo slaví Silvestra ve velkém stylu, jiný jde spát ještě před půlnocí. Jak jste na tom vy? A jaký drink si vlastně dopřáváte na Silvestra? Nebo je vám to jedno a lijete do se, co se zrovna namane?

Jí ryby Češi? Obecně je známo, že zrovna Češi ryby moc nemilují. Asi nejvíce si dopřáváme uzené ryby, jako lososa či tuňáka, nějakou tu rybí konzervu a to je tak vše. Výjimkou jsou pak Vánoce, kdy někteří z nás přeci jen sáhnou po rybím menu a dáme si smaženého kapra či štiku, ale jinak rybám my Češi moc nedáme. Nebo je to jinak? Hlasujte a piště nám své názory a postřehy pod článek na Facebooku!

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

Po přihlášení si můžete nyní nově u nás na webu ukládat své recepty, které neuvidí nikdo jiný než vy! Jde tedy o neveřejnou část webu určenou jen pro přihlášené, tedy VIP čtenáře. Vaše recepty si můžete tisknout, různě řadit, vyhledávat v nich apod. Doufáme, že se vám nová funkce zalíbí a těšíme se na případné vaše připomínky, které určitě zapracujeme do další, pokročilejší verze.

Nová prodejnaNěkolik dlouhých měsíců jsme pro vás potají připravovali jedno velké překvapení. Abychom vám dopřáli lepší zážitek z nakupování, rozhodli jsme se vybudovat velkou prodejnu v Pražské tržnici, kde  si budete moci osahat a vyzkoušet většinu našich produktů. Uděláme vše pro to, abychom vám nabídli to nejlepší z obou světů – online i offline. Doufáme, že nás přijdete navštívit, ať už přímo v den otevření, kdy se budete moci zapojit do bohatého programu, a nebo jakýkoliv všední den během otevíracích hodin.

Celý svět momentálně prochází velmi složitým obdobím. Zkusme si ale i tyto dny nějak zpříjemnit, třeba dobrým jídlem. Kvalitní gastronomie nemusí patřit pouze na stůl luxusní restaurace, společnost XO foods věří, že vařit ze skvělých surovin zvládnete i vy. Proto v těchto dnech otevírá nový e-shop a jako jediná svého druhu nabízí závoz do všech koutů České republiky. Vybírat můžete na www.xofoods.com.

Nováka klepne v hospodě pepka a kámoši nevědí, jak to říci jeho manželce. Nakonec tam jeden zajde: „Víte, paní Nováková, váš manžel byl v hospodě a trochu se opil.” „Jak ho znám, zase mazal karty.” „Jó, trochu si zahrál.” „To určitě zase prohrál spoustu peněz.” „Jó, asi tak tři tisíce.” „Šlak aby ho trefil!” „Však to také udělal, madam.”    

Společnost Premier Wines & Spirits s novým rokem 2020 představuje rozšířené portfolio svého whisky sortimentu. Nově na náš trh přináší stále oblíbenější japonské whisky. Konkrétně zde pořídíte exkluzivní Kura The Whisky a whisky Kamiki, která jako první zraje v sudech z japonského cedru.

Náš redakční tým ve spolupráci s IT pro vás připravil nejen nový design, ale také nové funkce webu, které vám jistě zpříjemní čas strávený na našich stránkách kuchařky ReceptyOnLine.cz.

Kanibalský kmen na Nových Hebridách měl počátkem století o kuchyňských specialitách také své zvláštní názory. Ideální věk ke snědení byl patnáct až jedenadvacet let …

Lemond přináší zbrusu nové koktejly pro všechny nejen na jarní párty. Oblíbené roční období je v plném proudu a s ním přichází i spousta akcí, na kterých můžete svým přátelům namíchat speciální koktejly. Zkušený český barman Aleš Půta vytvořil se svým týmem z běžně dostupných surovin jednoduché, ale zároveň chuťově zdařilé koktejly.

… přidává se do horkých nápojů, svařeného vína, do perníků, čokolády a k nakládaným potravinám. Masovým a rybím pokrmům dodává kořeněné aroma …

Rýži, těstoviny, luštěniny, obiloviny, kuskus, ale také vločky a různé přílohové nebo polévkové směsi můžete v Česku zakoupit pod značkou ARAX. Ta si přízeň svých zákazníků získává již od roku 1997. Široký sortiment výrobků můžete zakoupit v každém supermarketu Kaufland, Globus, Penny Market, Norma, Billa, ale také v mnoha maloobchodních sítích (ROSA Market, Kubík, Brněnka, JIP…) po celé České republice.

Novináři se ptají slepičky, zda je pravdou, že snesla sedmikilové vejce. Ona odpověděla, že ano. Tak se jí ptají, jaké má plány do budoucna. Ona odpovídá, že snést desetikilové vejce. Novináři jsou spokojeni s odpovědí, utíkají za kohoutem a ptají se, zda je pravda, že jedna z jeho slepiček snesla sedmikilové vejce. Odpovídá, že ano, tak se ho ptají, jaké má plány do budoucna. „Rozbít pštrosovi hubu…!”    

Rady a tipy do kuchyněPrémiový olivový olej Minerva Kalamata dostal své jméno podle hlavního města slunné řecké provincie Messénie na jihozápadě Peloponésu. Právě v messenském údolí, kde slunce svítí více než 3 tisíce hodin v roce, vzniká pod rukama pečlivých pěstitelů jedinečný olivový olej z těch nejkvalitnějších surovin, jehož unikátní a skvělé vlastnosti mu propůjčují neobyčejně plnou chuť a silnou nezaměnitelnou vůni.

Česká značka KetoMix je známá především ve spojení s ketogenní dietou. Nyní ale představuje novinku v podobě nutričně vyváženého jídla s vysokým obsahem proteinů a nízkým glykemickým indexem – plnohodnotné jídlo nové generace DailyMix. Koktejl plný proteinů, vitamínů, minerálních látek a vlákniny je vhodný jako jídlo nejen pro všechny sportovce a aktivní lidi, ale i pro seniory.

22. října, Praha – Rio Mare uvádí na český trh konzervované celé filety makrely, jejíž maso patří mezi nejchutnější a nejvýživnější. Nové filety makrely můžete ochutnat ve dvou variantách – Rio Mare Filety z makrely v tomatové omáčce a pro příznivce výraznější chuti ostřejší variantu Rio Mare Filety z makrely Messicana s pikantní tomatovou omáčkou. Tyto dvě novinky zakoupíte v balení 169 g za doporučenou cenu 89,90 Kč.

PR - Rio MarePraha, 24. července 2014 – Značka Rio Mare vychází vstříc českým spotřebitelům a uvádí na trh dva nové produkty Rio Mare Kousky tuňáka ve vlastní šťávě a Rio Mare Kousky tuňáka ve slunečnicovém oleji. Tuňákové kousky jsou ideální pro přípravu salátů nebo sendvičů a rozšiřují možnosti konzumace tuňáka při zachování vysoké kvality Rio Mare. Doporučená cena za jedno balení je 64,90 Kč.

PR - Rio Mare25. března 2014 – Značka Rio Mare přináší nový a nezapomenutelný chuťový zážitek. Na pultech obchodů je nyní k dostání novinka Rio Mare Paté Rustico. Se třemi příchutěmi zažijete jedinečné spojení rustikální paštiky a typických středomořských ingrediencí. V praktické konzervě najdete tuňákovou paštiku se sušenými rajčaty, tuňákovou paštiku s olivami nebo tuňákovou paštiku s červenou paprikou. Doporučená cena každé varianty Rio Mare Paté Rustico je 89,90 Kč.

Novinka na trhu Lemond FrozenTisková zpráva: Praha, 17. 7. 2013 – Lemond Frozen je revoluční novinkou od Becherovky Lemond pro letní sezonu. Najdete zde charakteristickou citrusovou chuť Becherovky Lemond a prvotřídní jablečný mošt. Připravuje se z kvalitních a 100% přírodních surovin ve výrobníku ledové tříště.

Nový způsob servírování letního drinku Lemond Frozen zažijí návštěvníci dvou velkých festivalů SázavaFest, Hip Hop Kemp a dalších letních akcí s Becherovkou Lemond. Na receptuře letní novinky spolupracoval barmanský mistr Jiří (George) Němec.

Tisková zpráva: Havířov 29. října 2012 – Pastilky hroznového cukru Intact v roličce dostaly novou jablko-skořicovou příchuť a atraktivní vánoční obal. Tento rychlý dodavatel energie bude k dostání výhradně v lékárnách, kam jej distribuuje česká společnost Naturprodukt CZ. Oblíbený hroznový cukr značky Intact je na trhu od roku 1992 a má aktuálně 23 různých příchutí. Hroznový cukr je ideálním zdrojem energie při únavě, vyčerpání nebo rekonvalescenci.

PR - článek BirellPraha, 3. dubna 2014 Na český trh míří první osvěžující nealkoholické pivo se zázvorovou příchutí, Birell Zázvor. Navazuje tak na úspěch stávajících dvou ochucených variant Birellu. Zázvoru se připisují různé pozitivní účinky na lidský organismus a i chuť zázvoru je v Česku stále oblíbenější. Nová chuťová varianta Birellu je ochucena zázvorovým extraktem, je bez konzervantů i umělých barviv a má jen 23 kcal/100 ml. Je ideální pro ty, kteří rádi tráví svůj volný čas aktivně.

Co to vlastně je, Canchita? Tradiční pražená, jemně solená, křehká, křupavá, voňavá pochoutka z Peru se svojí specifickou, vyváženou chutí, námi připravovaná a pražená v ČR z pečlivě vybíraných odrůd kukuřice, po staletí pěstovaných v Peru převážně v horských údolích And.

Tak máme tu další vychytávku pro naše věrné čtenáře! Možnost zapsání poznámek k receptům i článkům pro přihlášené. Teď již při opětovném vaření některého z našich receptů nezapomenete na své vlastní poznámky, například vynechání nebo naopak přidání nějaké suroviny, změnu v postupu vaření a pod …

Rio Mare přináší na český trh grilované filety z makrely, která patří mezi nejchutnější a nejvýživnější druhy ryb. Jedinečné chuťové i výživové vlastnosti makrely obohatí zdravý jídelníček ve dvou variantách. Rio Mare grilované filety z makrely v extra panenském olivovém oleji a Rio Mare grilované filety z makrely s barbecue omáčkou jsou připravené charakteristickým italským způsobem. Novinka je k dostání ve 120g balení za doporučenou cenu 89,90 Kč.

Popularita tohoto kvašeného nápoje, který obvykle vzniká fermentací černého nebo zeleného čaje, neustále roste. Kombucha patří do skupiny takzvaných funkčních nápojů, jejichž kategorie zažívá velký boom a na trhu se tak objevují nové příchutě. V květnu 2024 F.H. Prager představí dvě novinky – “Rooibos”, který je bez kofeinu a “Matcha” se zvýšeným obsahem přírodního kofeinu.

Zajímavosti z domovaMilovníci chutných, lehkých a zdravých tuňákových pochutin poškádlí své vybroušené chuťové pohárky dvěma novinkami od Rio Mare. Jejich studenou i teplou kuchyni obohatí tuňák Rio Mare v omáčce s červenou paprikou a tuňák Rio Mare v omáčce s cibulí. Obě nové příchutě omáčkové řady kvalitních tuňákových produktů jsou k dostání v obchodech v 160 g konzervě za doporučenou cenu 94,90 Kč.

PR - Chefparade - nabídka zbožíChefshop je internetový obchod určený všem milovníkům jídla a vaření. Začalo to kurzy Školy vaření Chefparade. Nadšení účastníci se už nemohli dočkat, až všechny naučené pokrmy připraví doma svým nejbližším, ale kde sehnat netradiční suroviny a potřebné náčiní?

Snažíme se vám přinést vše potřebné pro přípravu i těch nejrozmanitějších receptů a uspokojení i těch nejnáročnějších chutí. Proto neustále rozšiřujeme naši nabídku, aby si na své přišel opravdu každý náročný zákazník. Co nového pro vás tedy máme tentokrát?

PR - Rady a tipy profesionálůVývar je základem mnoha pokrmů, jelikož dodává každému jídlu výraznější a plnější chuť. Pokud nemáte čas na přípravu domácího vývaru, nebo ho do receptu potřebujete jen trochu, nezoufejte. Vitana přichází s novými bujóny s vylepšenou recepturou, připravenou na míru českým jídlům a chutím. Za výbornou chuť výrobků společnost ručí, může se totiž pochlubit oceněním Nejdůvěryhodnější značka v kategorii bujóny a dehydratované potraviny.

Když novomanžel zlomí třetí vidličku o řízek, povídá novomanželce: „Miláčku, tvoje snaha uvařit mi něco dobrého, je opravdu houževnatá.“

Novomanžel přijde z práce domů a manželka ho mezi dveřmi vítá s pláčem: „ Já jsem Ti upekla dort a Rex ti ho snědl.“ „ Nebreč, drahá, já Ti koupím nového pejska“.

Novomanžel se vrátí z hospody domů, otevře ledničku a pak zfackuje ženu. Ta, chudák, druhý den celá vyděšená zkoumá, co zapomněla koupit. Ledničku napěchuje lahvovým pivem a čeká. Manžel přijde z práce, otevře ledničku, zakaboní se a znovu ji zfackuje. Ženuška dokoupí různé laskominy, ale celá věc se opakuje. „Pivo jsem ti koupila, laskominy a koňáček, tak co bys ještě chtěl?” „To je všechno v pořádku, ale kdy se naučíš v ledničce zhasínat?”  

Novomanželé na svatební cestě. On v hotelu objednává pokoj na týden. Recepční se nakloní k novomanželce a povídá: „Vy se mu musíte pořádně líbit. Obyčejně u nás objednává pokoj jen na jednu noc.”  

Během svatební cesty novomanželé zašli do hotelové restaurace na večeři. „Nač máš chuť, drahá?” „Vždyť víš, miláčku, co mám nejraději.” „Vím, drahá, ale občas je potřeba také jíst!”  

Novomanželka pekla vánoční cukroví. Po návratu manžele z práce si postěžovala, že jejich pes sežral skoro všechno cukroví. Manžel zakroutil hlavou a povídá: „A nic se mu nestalo? To je tedy statečné zvíře.”  

Novomanželka nese podivný výtvor a volá: „ Koukej, jakou jsem upekla vánočku!“ Manžel mrkne, potěžká ji, přičichne a říká: „ No, moc krásná. To je tvoje první viď? Co kdybychom si ji nechali na památku?“

„Prosím Tě, nerozčiluj se!“ říká novomanželka svému muži, který právě ochutnal polévku. „Náhodou jsem četla, že člověk má sníst ročně 3 kg soli“.„To je možné,“ odpovídá manžel, „ale ne najednou“.

Rady a tipy profesionálůCelý rok se snažíme nepřejídat a pak se o vánočních svátcích přecpáváme cukrovým, vánočkou, štolou, smaženou rybou, kachnou a v neposlední řadě alkoholem a vším co k oslavám vánočních svátků a konci roku patří. Naše zažívání dostává zabrat, a proto si se špatným svědomím, pálením žáhy a nedobrým pocitem sami ze sebe, o Silvestrovském večeru slibujeme, že od nového roku začneme pořádně cvičit a jíst zdravě. Žít zdravě je však pojem, který slýcháváme často, ne každý však skutečně ví, co zdráva strava a zdravý životní styl vlastně obnáší.

Příchod nového roku vítá po svátečních oslavách mnoho lidí s řadou předsevzetí, která si většinou kladou za cíl detoxikovat a posílit organismus a ideálně i zhubnout či zformovat postavu. Toto úsilí se neobejde bez pravidelného pohybu a dostatku tekutin. Hledáte-li jednoduché a chytré řešení, volte výrobníky SodaStream. V pohodlí a bezpečí domova vám během chvilky připraví čerstvou perlivou vodu a ušetří čas, námahu i výdaje.

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

… menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Na našem novoročním stole by nemělo být nic rychlého nebo létavého – třeba s kuřetem nebo husou by nám totiž štěstí ulétlo do nebe a se zajícem zase uteklo do lesa.

Zde najdete příklad slavnostního menu vhodného právě na novoroční oběd, ovšem je to jen jedna z možností sepsána pro inspiraci, vy si uvařte to, co máte rádi …

Lidé jsou k pověrčivosti náchylní co svět světem stojí. V primitivních společnostech byla víra v magickou moc základem obřadů. Složitost i dnešního uspěchaného života způsobuje, že pověry nechybějí ani v našem každodenním moderním životě i když lidí pověrčivých statisticky stále ubývá. Snad je to vzdělaností, či podstatě větší informovaností, nebo jen otrlostí národa, to nevím, ale bylo by pěkné a mě to moc baví, vracet se do let minulých a zjišťovat, čemu tehdy lidé přikládali na vážnosti a důležitosti, jakým pověrám věřili.

Plazivá vytrvalá rostlina, chladuvzdorná, obvykle pěstovaná jako jednoletka pro jedlé listy. Obsahuje větší množství železa, beta karotenů a kyseliny listové. S pravým špenátem není tato rostlina příbuzná, ale listy se používají podobně i když chutnají méně výrazně.

Prima TVPrima dnes představila vášnivou kuchařku, pracující matku tří dětí, sběratelku zapomenutých receptů, kritičku restaurací, muzikantku a lifestylová novinářku paní Karolínu Kamberskou. Karolínu baví domácí vaření pro její rodinu, není však profesionální kuchařkou, přesto mistrně ovládá jednoduché, leč kvalitní domácí vaření. A hlavně, vaří s láskou!

Teď vaří šéf!Novou cooking show Zdenka Pohlreicha Teď vaří šéf! naleznete v programovém schématu TV Prima od 21.září 2014 vždy v neděli od 18:00. Tenhle pořad má poradit s tím, jak uvařit i v domácích podmínkách rychle, chutně a v pohodě.

Kdysi v římských dobách začínal nový rok prvním březnem, dnem, kdy přebírali úřad konzulové. Počátek roku souvisí se zavedeným kalendářem. Od r. 46 př. n. l. až do r. 1582 platil juliánský kalendář, upravený císařem G. J. Caesarem.

Když se řekne rybí olej, většině z nás se kromě pozitivního vlivu na organismus vybaví také zkazky našich babiček o tom, jak jej povinně dostávaly ve škole. Jenže od té doby se hodně změnilo. Moderní rybí olej už dávno nemá onu nepříjemnou chuť a vůni, navíc se vyrábí s různými příchutěmi, v kapslích nebo dokonce jako oblíbené dětské želé bonbóny. V severských zemích jej lidé používají celý rok – především kvůli obsahu omega 3 mastných kyselin, vitamínů A, D a E a jejich pozitivnímu vlivu na náš organismus.

Když vynecháme úplné býložravce, je to s masem docela jednoduché. Buď ho milujete a umíte ho i skvěle připravit, nebo ho milujete, ale raději si na něj někam zajdete. S novými, již připravenými šťávami k masu však hravě zvládnete uvařit masovou krmi na vícero způsobů pro celou rodinu tak, aby všem opravdu chutnalo.

Oblíbená čokoládová pomazánka Nutella v Německu po letech mění recepturu. Společnost Ferrero, která ji vyrábí, zvýšila podíl sušeného mléka. V důsledku toho má pomazánka světlejší barvu. Spekuluje se ale i o tom, že firma potichu snížila podíl kakaa.

Jedno video, dva recepty! Svižné, koukatelné video mladé blogerky Míši a její vyzkoušené recepty. Link z YOU TUBE z kanálu Stylewithme.

Honí vás mlsná, ale nechcete zase tak úplně porušit zásady zdravého životního stylu a stravování? Tak co takhle proteinová tyčinka s vysokým obsahem bílkovin? Vyzkoušejte novinku na Košík.cz Nutramino protein bar. Pochoutka, která na první pohled připomíná nezdravé čokoládové tyčinky, ale díky svému složení se řadí k jedničkám mezi proteinovými tyčinkami. Obsahuje 20 g bílkovin ze syrovátkového i sójového izolátu a mléka, doplněných o hebký karamel, jemně strouhaný kokos nebo pořádné kousky arašídů obalených v tenké polevě z mléčné čokolády… Nezní to jako něco, co má potenciál stát se vaším oblíbeným snackem během dne či po tréninku?


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.