REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rejstřík článků


K

Také cítíte, že něco visí ve vzduchu? Nemějte tentokrát obavy, máme totiž na mysli vůni grilu. Grilovací sezona je v plném proudu, proto nezahálíme a nabízíme inspiraci v podobě jednoduchých a chuťově pestrých receptů, v nichž nechybí suroviny z našich krajů. Jedná se o to nejlepší, co u nás máme – výrobky oceněné značkou kvality Regionální potravina. Toto prestižní krajské ocenění mohou získat produkty pouze jednou za rok. Pojďte si s námi užít letní chutě naplno a vyzkoušet výherní výrobky v rámci následujících receptů: opečený chleba s Javořickou pomazánkou a grilovanou paprikou, grilované kotlety s dipem ze zakysané smetany, hořčice a kerblíku a grilovaný mladý římský salát s ořechy a uzeným špekem. Jako bonus přidáváme smaženého kapra v pivním těstíčku s majonézou z meduňky.

Taky už se vidíte u vás na chatě nebo třeba zahrádce s ideálně vychlazenou točenou desítkou, jedenáctkou, dvanáctkou nebo příjemně hořkým pivním speciálem? Podle jakých parametrů ale zvolit výčepní zařízení, aby splnilo vaše požadavky? Kolik potřebujete vytočit piv za hodinu? Je lepší chlazení s kompresorem, nebo bez něj? Pojďme si všechno ujasnit, abyste byli s výběrem co nejvíce spokojeni.

Dovedete si představit Vánoce bez ryby, salátu, cukroví, kuby nebo polévky? A také sklenice moravského a českého vína, které vás láká svou jiskrnou barvou a svěží chutí? Vánoční zastavení nabízí užít si s rodinou či přáteli párování vín s klasickými vánočními jídly. Do jeho tajů nás zasvětí národní sommelierka Klára Kollárová.

Blíží se prosinec a s ním i sváteční atmosféra. Letošní poslední měsíc v roce bude speciální i pro společnost Haribo, která 13. prosince oslaví 100. výročí svého založení. Seznamte se s její dlouhou historií a připravte si spolu s námi speciální narozeninový dort, vždyť takové jubileum si oslavu zaslouží.

Každá země má své tradiční sváteční menu, které se během Vánoc pravidelně připravuje. České republice dominuje smažený kapr se salátem, rybí polévka a na nový rok čočka nakyselo. Takové menu je sice tradiční, ale někomu už se může tak trochu zajídat. Jenže co s tím, když nechcete porušit tradice? Postačí jen drobné změny, které dodají vánočnímu stravování novou chuť, učiní ho o něco zdravějším, ale tradice zůstanou stále zachovány.

Roste zejména pod růžovitými dřevinami, jako jsou například jabloně, hlohy, trnky a třešně nebo také pod osikou, jívou a jasanem a to především v teplejších oblastech. Kačenky můžeme sušit, čerstvé je dusit na másle, míchat s vejci, jejich klobouky plnit směsmi apod.

V Červeném seznamu je vedana jako zranitelný druh. Je jedlá, podobná kačence české.

Někdy také nepřesně nazývaná zimní nebo kadeřavá kapusta je dvouletá bylina pěstovaná jako jednoletka, u které se sklízejí mladé listy a stonky. Kadeřávek obsahuje draslík, železo, beta karoten, vutamín E a C. Příbuzná kadeřávku je kapusta, ale na rozdíl od ní listy netvoří hlávku, ale rostou ve volné růžici na vysokém košťálu.

Kachna je sváteční jídlo, upečte si ji s pohankovou náplní a jablky. Uvidíte, že se po takové dobrotě jen zapráší!

Je plod japonského tomelu. Tomel se konzumuje čerstvý, sušený i proslazovaný. Zralá dužina se rozplývá na jazyku a je sladká. Obsahuje hodně cukrů a vitamín C.

Vyskytuje se v teplejších vodách. Má torpédovité tělo a trojúhelníkovými ploutvemi v ocasní části. Na hlavě je 10 chapadel obklopených zobákem. Konzumuje se vše kromě hlavy. Tepelná úprava musí být krátká, pouze 1-2 minuty!

Nejedlá houbička rostoucí od července do října poměrně nehojně na vlhčích místech na holé půdě, rašelině v mechu, tlejícím dřevě.

Nejedlé houby, v kuchyni zcela bez využití.

Hojně rostoucí nejedlá houba na rozkládajících se pařezech a kmenech listnáčů.

Dobře poznatelný druh houby podle žlutých lupenů a šedohnědého klobouku. Roste vzácně většinou v trsech od května do října na pařezech a tlejícím dřevě smrků, jedlí, méně často i listnáčů.

Velký rozložitý keř. Listy, podobné javorovým, se na podzim krásně zbarvují; šarlatové, hladké a průsvitné peckovice, připomínající plody kaliny obecné, dozrávající v létě.

Roste na okrajích borových lesů, mnohdy i na cestě nebo podél cest, na lokalitách bohatých na vápenec. Je to poměrně vzácný druh.

Vyskytuje se především v hustě zarostlých lokalitách, jako jsou zarostlé stráně a houští s dostatkem humusu na písčitých půdách v listnatých lesích, keřnatých stráních, místy i na okraji jehličnatých lesů …

Rozpis energetických hodnot na 100 g potraviny.

Rozpis energetických hodnot na 100 g potraviny.

Chystáte se strávit letošní dovolenou v Čechách? Nabízíme vám 5 tipů na zajímavá místa, která můžete navštívit během cestování karavanem po jižní Moravě. Těšit se můžete na krásu zdejší přírody, bohatou historii, a to vše se sklenkou dobrého vína. Vychutnejte si pohled na krajinu rozlehlých vinohradů a zažijte na vlastní kůži atmosféru dávné historie našich předků, která se díky lásce a úctě k tradici drží dodnes.

Kambaly jsou ploché mořské platýsovité ryby žijící v Severním, Středozemním a Černém moři a v Atlanském oceánu. Na trhu jsou po celý rok. Lze je krátce vařit, nebo se grilují či pečou.

V Kambodži podávají pokrm, který by Evropana dostal i na kolena. Ovšem co tě nezabije to tě posílí a tak pokud ji navštívíte a zkusíte opičí mozek, přeji dobrou chuť!

K největší skupině mořských ryb, k řádu ostnoploutvých, patří kanicovití. Žijí v severní části Atlanského oceánu a ve Středozemním moři. K jejich zástupcům patří například kanic červený, kanic modroskvrnný …

Kapary mají původ ve středomoří. Pro mírně nahořklou chuť se používají do pikantních omáček …

Kapary, zelené cosi, s nímž si mnoho lidí neví rady. Co to je? A kam se hodí? Kapary jsou nerozvinutá poupata kapary trnité, která roste nejčastěji ve Středomoří, ale také v Asii. Jedná se o keř, který roste v puklinách skal nebo zídek, a proto bývá mnohdy považován za plevel. Ale chyba lávky, kapary jsou vynikající přísada do nejrůznějších pokrmů.

Video návodyKaždý rybář lovec, tedy ten, co si občas od vody nějakou tu rybu odnese, by měl znát, jak správně zabít, ale také k tepelné úpravě připravit maso ryby. Zde je video s kaprem a to nejen pro začínající rybáře, ale také pro sváteční konzumenty ryb, co si ji dopřejí alespoň na Vánoce.

Přemýšlíte jak ozvláštnit přípravu sváteční hostiny? Vyzkoušejte kapra s houbovým kubou, obojí je tradiční vánoční jídlo a spolu tvoří lahodnou kombinaci.

Nejen díky Vánocům snad nejznámější a hospodářsky nejvýznamnější ryba žijící a chovaná v Česku. Velmi oblíbená je i pro sportovní rybaření.

Kapři porazili elektronickou evidenci tržeb. Ministerstvo financí udělí výjimku z EET pro prodej předvánočních ryb. Vláda kvůli toho opět přerušila jednání o tom, aby od EET byli osvobozeni nevidomí a hluchoslepí. Uvedl to ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Rady a tipy na přípravu kapusty.

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

Má šťavnatou lehce nakyslou dužinu s vůní jasmínu. Je osvěžující a velmi zahání žízeň. Má hodně vítamínu C a železa, fosforu a vápníku. Používá se celá včetně zrníček. Hodí se při přípravě salátů a jako dekorace u zmrzlinových pohárů. Dováží se nezralá a v pokojové teplotě dozrává během 2-3 dnů.

Vyskytuje se především ve stojatých vodách zarostlých a zabahněných, v tůních a rybnících. Sportovní rybáři ho používají jako nástražní rybku. Větší jedinci se loví i na udici. Karas je oblíbená potrava dravých ryb. Kříží se s kaprem. Kříženec se nazývá kaprokaras a má dva vousky. Průměrná váha lovných ryb je 0,25 až 0,40 kg.

Rozšířil se u nás v 60. letech minulého století. Vyskytuje se v tekoucích i stojatých vodách. V rybnících je nežádoucí. Z podruhu C. auratus auratus byly vyšlechtěny barevné i tvarové odchylky – karas zlatý, závojnatky. Průměrná váha ryb je okolo 0,3 kg. Jsou však zaznamenány rekordní úlovky přes 3,0 kg s délkou přes 50 cm. Je daleko hojnější než náš původní karas obecný, kterého obvykle na lokalitách společného výskytu časem zcela nahradí.

… používá se při výrobě cukrovinek, do pečiva, uzenin a kořenících směsí. Mletý pak slouží k ochucení marinád a ovocných salátů …

Teplomilná jednoletá popínavka pěstovaná pro jedlé plody a listy. Plod obsahuje železo, kyselinu askorbovou a vitamín C, listy a mladé výhonky obsahují stopové množství minerálních látek.

Směs jemně mletého koření původně z východní Indie.

Listy rostliny příbuzné citrovníku. Kari listy se přidávají čerstvé i sušené do kari pokrmů.

Kaše představují především pro vyznavače zdravého životního stylu populární variantu vyvážené snídaně. Svou oblíbenost si kaše získaly díky rychlé a snadné přípravě, široké variabilitě a v neposlední řadě také tím, že dodají tělu energii na část dne a skvěle zasytí. Navíc chladnější období roku jsou jako stvořená pro teplou snídaňovou kaši.

Víceletá bylina, která se pěstuje pro vybělené mladé výhonky. Je to poměrně otužilá plodina, která se dá pěstovat i v domácích podmínkách. Obsuhuje větší množství vitamínu C.

Inspektoři odhalili další falšovaný kečup! Výrobek značky Benita, který koupíte v síti Kaufland, obsahoval o polovinu méně rajčat, než uváděla etiketa. Jde přitom už o třetí značku kečupu, kterou za poslední měsíc kontroloři nařídili stáhnout z prodeje.

Obrovskou vlnu nevole nejen mezi zaměstnanci vyvolalo interní sdělení společnosti Kaufland. Společnost v něm upravovala pravidla pro konzumaci jídla a pití zaměstnanců a prakticky z něj vyplývalo, že napít se mohou jen během přestávky. Pouhý den po zveřejnění společnost nařízení upravila.

Káva nás provází po celý den. Pro někoho je ranní nezbytností, pro někoho společenskou událostí. Určitě se ale stala součástí našich životů.

Víte, jaký je rozdíl mezi Espressem, Lungem a Ristrettem? Věděli jste, že průměrný Čech vypije během jednoho roku přibližně 400 šálků espressa? Káva je nejen populárním energetickým nápojem, ale také rituálem, bez kterého si spousta lidí nedokáže představit svůj život. Díky své oblíbenosti si vysloužila také svůj mezinárodní den, který připadl na 1. října. Na voňavou pochoutku nezapomíná ani Dáme market, který u příležitosti Světového dnu kávy připravil pro zákazníky speciální akci na vybrané kávové produkty.

Také jste přesvědčeni, že káva zalitá studenou vodou je nepitelná? Chyba. Je to nový trend. Tzv. Cold Brew je dokonalý nápoj ideální na ledovou kávu, kterou navíc můžete vylepšovat přidáním šlehané smetany, mléka nebo ovoce, skvělá je i s tonikem. Prostě podle vaší fantazie.

O tomhle italském dezertu už jste určitě slyšeli. Ochutnat ho můžete v každé lepší cukrárně a restauraci. Většinou je však k dostání panna cotta s malinami nebo s jahodami. Pokud ale i vy rádi zkoušíte nové chutě, dejte šanci kávové panna cottě do skleničky!

Ústecký kraj – Ústecký kraj chce založit vlastní program, ze kterého bude možné hradit obědy dětem z rodin, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokážou vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů. Rozhodla o tom Rada Ústeckého kraje.

Tuzemští vinaři mají příležitost založit si e-shop zdarma. Díky snadnému a rychlému vytvoření e-shopu mohou svá vína začít prodávat do 24 hodin. Zvláště pro menší vinařství může nový prodejní kanál znamenat výraznou ekonomickou pomoc v době výpadku jiných prodejních kanálů způsobeném vládními omezeními. S on-line prodejem vín pomůže vinařům projekt MojeLahve.cz.

Přijde muž do restaurace a sedne si ke stolu. Za chvilku k němu přiběhne mladý číšník a ptá se: „Co si dáte, pane?“ „ Kbelík zbytků, bych si dal, odpoví na to muž.“ Mladý číšník s podivem odchází a vrátí se opravdu s kbelíkem plným pomejí. Muž to do sebe vylije a řekne: „Ještě jeden a vrchovatý“! Číšník mu to zase přinese a ptá se: „ Ještě jeden?“ „Ne, už ne, teď bych si dal řízeček s bramborovým salátem!“ „A proč jste si ho nedal hned, pane?“ „ Nejdřív nakrmím tasemnici a potom teprve sebe!” „A pospěšte si nebo mi […]

Masožravci pomlouvají vegetariány a ti jim to zase vracejí. Hlavní roli přitom mají často bílkoviny. Všude se o nich mluví a vám už z toho jde hlava kolem? Přečtěte si, jaký mají bílkoviny vliv na zdraví, naši peněženku i trávení.

Tak tohle se hned tak nevidí. Pohár z 22 kopečků zmrzliny a dalších dobrot vám připraví v jedné restauraci uprostřed Bangkoku. Podívejte se, jak se připravuje ….

Lidé narození v roce 1900 se dožívali v průměru 47 let a dnes je průměrný věk 75 let. A jak se tohoto věku ve zdraví dožít?

Tradiční pokrmy či obecně jídlo jsou významnými tématy mnohých festivalů a slavností, které probíhají v Jižním Tyrolsku po celý rok. Například letos v dubnu můžete v městečku Sand in Taufers navštívit Festival sýrů. Konat se bude právě v době velikonočních svátků, od pátku 8. dubna do neděle 10. dubna. Více než sto producentů z celé Itálie, mezi kterými budou také farmáři Roter Hahn, zde nabídnou nepřeberné množství různých druhů sýra a pokrmů z něj. Také místní restaurace, oblíbené šenky v originále zvané „Buschenschank“ využijí příležitost nabídnout svým hostům sýrové speciality a delikatesy. Využijte pozvání a užijte si letos Velikonoce v Jižním Tyrolsku!

V dnešní době je možné všechno. Třeba dát dítěti jméno „Školní mléko“, pokud vám to schválí na matrice. Nicméně zůstaňme u prvotního významu. Již v roce 1999 vyhlásila Světová organizace pro potraviny a zemědělství při OSN „Světový den školního mléka“. Ten připadá na poslední středu v září. Letos se bude slavit po devatenácté.

Nažhavený gril, naložené šťavnaté maso, nakrájená zelenina… A pak okamžik hrůzy, kdy jistíte, že jste maso nedopekli, zelenina je oproti tomu už černá a návštěva pozvaná na propečený burger bude zřejmě o chlebu. I grilování má svá pravidla, která je dobré znát, ještě než si uvážete kolem pasu stylovou zástěru. Naučte se grilovat jako profesionál!

Zadařilo se vám a sklízíte bohatou úrodu ovoce a zeleniny? Pusťte se do zavařování. Na podzim a v zimě zásobu oceníte, o to víc, když bude z vlastní zahrádky. A zavařovat můžete, i když sami nezahradničíte – každý z nás někdy skončí s várkou přebytečného ovoce od babičky nebo sousedů. Nahřejte sklenice a vyzkoušejte naše tipy.

Palčivé otázky kolem sucha a nedostatku vody se v posledních letech objevují stále častěji. Pivovar Radegast to nebere na lehkou váhu a jde ostatním ve snižování spotřeby vody příkladem. Na výrobu jednoho půllitru piva mu stačí pouze 1,26 litru vody. A to je výsledek, který má opravdu světové parametry.

Dlouhověký strom o výšce až 6 m. Samosprašný, opadavý, odolný. Plody má na podzim, velké cca 7×12 cm, žluté a vonné.

Poslední ovoce, které se sklízí na podzim, jsou kdoule. Někdy se nechávají přejít mrazem, aby byly sladší. Očesané plody vydrží při uskladnění další měsíc i déle. Kdoule mají příjemnou vůní, která připomíná směs vůní jablka, hrušky, citrusů a vanilky. Vůně je intenzivní a provoní byt podobně jako aromatická svíčka. Babičky dávaly v minulosti kdoule do prádla, které pak krásně navonělo.

Samosprašný keř o velikosti až 3×3 m. Plody jsou velké 2,5 – 5 cm, kulovité, červené nebo žluté.

Radí Pavel Meduna, vedoucí pekařství a cukrářství hypermarketů Globus. Hypermarkety Globus provozují svá vlastní pekařství, kde vyrábí chléb a pečivo tradičním řemeslným postupem podle vlastních receptur. Základem tradičních postupů je tradiční žitný kvas, který si pekaři Globus sami vyrábí.

Zima je období, kdy nám chybí vitaminy a minerály. Ovoce i zelenina často vypadají v obchodech unaveně a o jejich chuti nemůže být ani řeč. Aby vydržely tak dlouho, musí se sklízet nezralé. Následně se několik měsíců skladují a během této doby teprve „dochází“. Z tohoto důvodu je mnohdy lepší sáhnout do mrazničky pro sáček se zmrazeným ovocem či zeleninou. Nevěříte? Přesvědčíme vás. Tady je pět důvodů, proč je hluboce zmrazené v zimě lepší než čerstvé!

Na českém trhu nebudou moci být výrobky, které mají v rámci Evropské unie více verzí pod stejným obalem, ale s jiným složením. Ministerstvo zemědělství chce novelizovat zákon tak, aby za takzvanou dvojí kvalitu hrozila pokuta až 50 milionů korun.

Nenechte se negativně ovlivnit už pěkně dlouho trvajícími omezeními a dopřejte si krásné ráno, přestože nemůžete do oblíbené kavárny. Máme pár tipů, jak si doma připravit ten nejlepší dopolední brunch.

Občas to v kuchyni vypadá, jako po výbuchu, zvláště, když vaříme pro velkou návštěvu. Ale někdy stačí jen zapnout konvici na čaj a průšvih je na cestě! Podívejte se na neuvěřitelné fotografie těch hodně nepovedených kuchařských pokusů …

PR - WhiskyKdyž si vychutnáváme whisky, necháváme ji vlastně vyprávět její příběh. Ten se rozvíjí s každým douškem. Jediná sklenka může prozradit místo původu, kdo ji vyrobil, v jakých sudech i jak dlouho whisky zrála. Pokud si ji patřičně nevychutnáme, může se naopak stát, že nám příběh a jeho smysl uniknou. Ne nadarmo se říká, že právě skotská whisky nabízí nejširší paletu „příběhů“, chutí, vůní a charakterů. Víte, jak vybrat tu pravou?

…vykouzlí vinařskou kuchařku. Není nic nového na tom, že se vína liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Že má každý kuchař svůj nenapodobitelný rukopis a používá jinak jiné regionální suroviny, také nepřekvapí. Ale o to zajímavější dílo vznikne, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojí dohromady. A co teprve, kdy je těch vinařů a kuchařů dohromady 30.

PR - Hroznový olej a grilováníPodle statistik jsou nejvášnivějším národem “grilovačů” Američani. Na jednu domácnost tam připadá 1,4 grilu. Po celém světě se pak konají nejrůznější soutěže v grilování, které jen úspěšnost této kulinářské disciplíny potvrzují. Pozadu nejsou ani Češi. Na základě spotřebitelských průzkumů českého trhu zjišťujeme, že pouhá 4 % Čechů v životě negrilovala. Naprostá většina Čechů pak griluje i několikrát do roka. K tomu, aby bylo grilování úspěšné, nesmíme podcenit přípravu – ideální je upravit maso marinováním několik hodin před tepelnou úpravou. Který olej je k tomu nejvhodnější a zároveň si při grilování zanechá zdraví prospěšné látky?

Dvouletá bylina pěstovaná jako jednoletka, ze které se sklízí kulaté zdužnatělé kořeny. Je to poměrně otužilá plodina, která obsahuje větší množství vitamínu C a stopová množství minerálů.

Kendalife je nutričně vyvážený nápoj, která vašemu tělu dodá vše, co potřebuje, a plnohodnotně tak nahradí celou porci jídla. Je 100 % přírodní a díky obsahu proteinu ideální pro lidi vyznávající aktivní životní styl nebo jako doplněk stravy pro sportovce. Nenajdete v něm žádné geneticky modifikované potraviny, lepek, umělá dochucovadla, barviva, sóju nebo umělá sladidla. Je také vhodný pro vegetariány.

Kennedyová Jacquelina (zemřela 19. května 1994) i v šedesátce dodržovala dietu a jedla velice málo.

Jak jinak představit kerblík než slovy slavného italského lékaře Mattioliho, který o něm ve svém herbáři napsal: “Celá bylina je sladká a vonná. když se vaří spolu se zeleninou nebo s jinými krměmi, bývají tyto vonnější a chutnější.” Kerblík je aromatická bylina, která se vzhledem podobá petrželi, avšak lístky jsou jemnější a drobnější. Svou chutí poněkud připomíná anýz.

Ledvinovník západní je středně velký, rozložitý strom vysoký do 12 m. Listy má okrouhlé, podobné pistáciovým. Plody velikosti až 8 cm jsou zvláštního tvaru, obsahují až polovinu tuku a pětinu bílkovin.

Jídlo tvoří neodmyslitelnou součást našeho života. Každý den se k němu několikrát obracíme, abychom z něj načerpali energii a zbavili se nepříjemného pocitu hladu. Není tedy divu, že se to, co jíme, odráží nejen na naší postavě, ale také na našem zdraví. Jídlo by nás kromě energie mělo totiž zásobovat také vitamíny a dalšími živinami, které jsou pro naše fungování naprosto nezbytné. Jaké potraviny tedy nakupovat, aby kvůli tomu netrpělo naše zdraví ani naše peněženka? S tím vám poradí nový portál Kimbino!

Kimčchi je korejské národní jídlo připravené hlavně z nakládané a fermentované (kvašené) zeleniny a dalších ingrediencí. V Koreji si jej většina žen připravuje sama a recept se podle tradice dědí z tchyně na snachu. První zmínky o kimčchi se datují až do období před třemi tisíci lety, kdy se objevuje ve staré čínské poezii. S vlivem okolních zemí i evropských cestovatelů získalo kimčchi dnešní podobu zhruba v sedmnáctém století, když se do Koreje dostaly chilli papričky.

Čingischán když táhl se svými hordami do boje, přemýšlel, jak by lehce získal nějaký nápoj, který by dodal jeho vojáků kuráž. A tak přišel na kobylí mléko – kumys – které má po jednom dni 4,5 procenta alkoholu a po dvou až třech dnech 8 procent.

Jedná se o jednoletou liánu, dorůstající několikametrové délky. Plody jsou asi 10-12 cm velké, oválné s růžkovitými výrůstky po celém povrchu. Dozrávají naráz na konci sezóny. Zralé plody mají oranžovou barvu. Uvnitř je tmavě zelená, šťavnatá dužnina. Semínka se podobají semínkům okurky. Kiwano obsahuje významné množství draslíku, hořčíku a vitamínu C.

Opadavá liána dlouhá 10 m a více, někdy samosprašná. Plody má velké do 5 cm, zploštěle vejčité, hnědé, ochlupené. Jsou bohaté na vitamín C.

Nejedlá, roste velmi hojně obvykle ve skupinkách na živých odumřelých kmenech, větvích, pařezech a rozkládajícím se dřevě listnáčů zejména buků, lip …

Nejznámější česká značka kvality Klasa letos slaví významný milník – 20 let na trhu! Již od roku 2003 provází logo Klasa v českých obchodech spotřebitele, kteří hledají kvalitní suroviny. Abychom tuto příležitost oslavili, připravili jsme pro vás speciální sérii cukrářských receptů, které spojují ty nejkvalitnějších suroviny s tou pravou atmosférou blížících se Vánoc. A co by to bylo za oslavu bez překvapení! Všechny recepty v této sérii jsou výsledkem spolupráce s paní Andrle, majitelkou malého, avšak výjimečného pražského perníkářství „Perníčkův sen“, které je držitelem prestižní značky Klasa zaručující špičkovou kvalitu.

Nedokážete si představit českou kuchyni bez takových jídel, jako jsou šunkofleky? Tak právě vy si nejlépe pochutnáte na tradičních Zátkových vaječných flekách, které jsou nově k dostání v retro obalu. Nejen, že jím odkazují na výročí 130 let od založení firmy, ale zároveň lákají k zapojení do soutěže o víkendový pobyt v síti Jan Hotels. Kvalitní těstoviny nejsou jen výsadou Italů. Vyzkoušejte špagetovou klasiku od bratří Zátků, kterou v kuchyni dozajista ocenily už vaše babičky a maminky …

Politik Klaus Václav (narozen 19. dubna 1941 – Blíženec) předseda Poslanecké sněmovny a nyní prezident strašně rád jí poctivou českou stravu (svíčková, guláš, bramborák, žádné speciality).

Škola vaření - klíčení luštěninNaklíčením různých semínek či luštěnin získáte nejčerstvější vitamíny, jaké se v zimě dají sehnat. Přitom je to za málo práce hodně muziky, protože kupované klíčky vyjdou až 10x dráž, něž například doma naklíčená semínka řeřichy, nebo různé naklíčené obiloviny, či luštěniny, jako zelená čočka, hrách, cizrna či tak oblíbená sója mungo. Čerstvé klíčky jsou nejen chutné, ale jsou velice vhodné i pro podporu léčení některých chorob např. cukrovky, srdečních a cévních onemocnění, nadváhy nebo poruch metabolismu. Vynikající jsou jako zdroj energie pro dospívající mládež, staré lidi či rekonvalescenty.

Luštěniny a obiloviny jsou pro naše tělo přínosem a důležitou složkou našeho jídelníčku. Přestože je dnes v mnohých domácnostech jejich konzumace nedostatečná, luštěniny a obiloviny byly již od pradávna jednou z hlavních součástí mnoha pokrmů. Důvod je nasnadě, pyšní se vysokým obsahem živin, jako jsou bílkoviny či sacharidy a představují pro naše tělo významný přírodní zdroj energie.

Mungo prodávají některé obchodní řetězce už naklíčené na tácku, zatavené ve folii. Není však na čerstvé, které si můžete vyrobit doma.

Nejedlá houba rostoucí od října do března na odumřelých větvích a kmenech listnáčů.

Stálezelený, samosprašný keř vysoký až 60 cm. Plody má oranžově červené, velké až 2 cm. Obsahují vitamín C.

K oblíbeným hřibovitým houbám patří také klouzci. Tvoří početnou skupinu hub, příjemně voní, mají měkkou dužninu, která dodává houbovým pokrmům vláčnost. Většina klouzků si je značně podobných, některé mají v mládi závoj, který zakrývá rourky, později utváří na třeni (noze) prstenec. Klobouk většiny druhů klouzků je pokrytý slizkou, lepkavou pokožkou. Klouzků v ČR roste 15 druhů. Praktičtí houbaři je nerozlišují, všechny jsou totiž jedlé. Klouzky, za příznivých podmínek, můžeme sbírat od května do listopadu. Pod listnáči klouzky nehledejte, rostou pouze pod jehličnany. V kuchyni klouzci mají všestranné využití.

Nejlépe poznatelný klouzek. Neroste příliš běžně, ale najedou se oblasti s častým výskytem.

Jedlý druh houby, v Červeném seznamu uveden jako ohrožený druh, proto ho nesbíráme, ale chráníme.

Jedlá houba rostoucí od června do října v borových lesích na písčitých půdách a kyselém podloží. Hodí se do polévek, směsí a salátů. Nejchutnější jsou mladé plodnice, starší bývají příliš pružné a gumovité.

Roste již od května od nížin do hor ve skupinách nebo jednotlivě pod borovicemi (borovice lesní, borovice černá, borovice blatka) s dvěma jehlicemi ve svazečku.

Je to dobrá jedlá houba, občas se prodává i na trhu. Čistění je někdy pracné pro slizký klobouk a malé plodnice.

Jedlý druh, má však méně kvalitní plodnice, jsou příliš měkké a po deštích velmi nasáté vodou.

Dříve byl tento druh v atlasech pojmenován jako hřib strakoš, novější analýzy však potvrdily, že patří do skupiny rodu Suillus – klouzek. Ve většině starší mykologické literatuře se ovšem pořád používá pojmenování hřib strakoš, v nových pak již klouzek strakoš.

Jedlá houba, která by se však měla raději chránit. V Červeném seznamu je uvedena jako ohrožený druh, klouzek tridentský je známý z Lounska, Teplicka, Jižních Čech a Bílých Karpat.

Klouzek zrnitý je dobrý jedlý druh houby, před použitím se doporučuje stáhnout pokožku klobouku.

Jedlý druh houby. Roste pod borovicemi s kterými tvoří mykorhizu, zejména s borovicí černou.

Roste vzácně na podmáčených stanovištích, zejména na rašeliništích. Je jedlý, ale chráněný!

Povídá matka svým dvěma synům před obědem: „Kluci, připravte se na menší porce!” „Proč?” „Máme teď s tátou dražší cigarety.“  

Letos poprvé budou mít Pardubice možnost hostit na svém dostihovém závodišti známý Apetit Festival, a to o víkendu 29. až 30. června …

Herečka a autorka kuchařky Kudy chodím, tudy jím …

Kmín je dvouletá i vytrvalá bylina. Je vysoká asi 60 až 100 cm. Plod je asi 4 až 5 mm dlouhý.

Česká kuchyně zná řadu různých knedlíků a mnohé z nich jsou skutečně naší národní specialitou. Příprava všech druhů je dokonale popsána v kuchařských knihách a proto si zde uvedeme jen několik praktických rad. Knedlíky se nám při vaření nepřilepí ke dnu, když do nádoby vložíme talířek nebo dřevěnou destičku. Bramborové knedlíky budou kypřejší a bělejší přidáme-li do nich rohlík nakrájený na drobné kostičky. A dáme-li do vody, v níž knedlíky vaříme, špetku hladké mouky, knedlíky se nám určitě nerozvaří. A konečně poslední rada – přidáme-li do knedlíkového těsta na špičku nože jedlé sody, nebudou knedlíky tolik slizké.

Knedlíky jsou právem považovány za jeden z pilířů české kuchyně. Nejstarší známé knedlíky byly připravovány v Číně, kde je doloženo jejich použití již před cca 2000 lety a kde tvoří podstatnou součást jídelníčku dodnes. Typicky se přitom jedná o kompletní jídlo – malé kulaté knedlíčky s nejrůznějšími, pro Evropana někdy i velmi exotickými náplněmi. Na mnoha místech je nabízeno jako „pouliční fastfood“ v papírové krabičce do ruky.

Host v restauraci si objednal guláš. Vrchní mu položí talíř na stůl a vedle talíře knihu přání a stížností. „Žádnou knihu jsem nechtěl“, diví se host. „Já jen, abych nemusel chodit dvakrát…!“

Politik Ing. Kočárník Ivan Csc. (narozen 29.11.1944 v Třeboníně okr. Kutná Hora).

Milovníkům kávy asi netřeba představovat společnost Kofi-Kofi. Ostatní možná zbystří, když napovíme, že se jedná o mobilní stánky s kávou, které jsou v retro stylu a obslouží vás v nich mladí usměvaví studenti. Letos v srpnu to bude 10 let, kdy do ulic Brna vyjel první KofiTruck. Následovala Praha, Olomouc, Plzeň a také Znojmo. O tom, jak celý projekt vznikl jsme si povídali s jedním ze zakladatelů, Igorem Slavíkem.

Rozkaz zněl jasně: vyrobit limonádu podobnou americké Coca-Cole, pokud možno z domácích surovin, anebo dovezených se spřátelených komunistických zemí. A využít přebytečný kofein vzniklý při pražení kávy. Když miluješ, není co řešit.

Kohout přijde do nočního baru. Objedná si vaječný koňak, spokojeně zamlaská a říká: „A přece jsou ty slepice k něčemu dobré.“

Stálezelená, obvykle cizosprašná palma vysoká až 28 m. Plody jsou velké nejméně 30 cm, zelené až hnědé peckovice obsahující 65 % oleje. Tyto palmy se šíří pomocí plovoucích kulovitých semen.

Tuky tvoří důležitou složku vyvážené stravy a pro chod lidského organismu jsou nezbytné. Je ale zapotřebí rozlišovat mezi tuky zdravými a nezdravými. Američtí vědci se přou, do jaké skupiny zařadit kokosový olej.

Tisková zpráva, 21. 1. 2013, BAR ACADEMY: Koktejl, který by si svatý Valentýn zamiloval. Blížící se svátek svatého Valentýna, který je patronem všech zamilovaných, si podle nás zaslouží tematický koktejl!

S příchodem podzimu se pomalu zkracují dny, ale zároveň prodlužují večery, což nám dává prostor zpříjemnit si tento čas chutnými koktejly, které si zvládneme namíchat sami, doma a snadno dostupnými ingrediencemi.

V zapékací misce upečený koláč z listového těsta naplněný orestovanou směsí ze slaniny, žampionů, česneku a pórku, přelitou vejci rozšlehanými ve smetaně. Koláč servírovaný s hlávkovým salátem ochuceným orestovanou slaninou a zálivkou z vinného octa, olivového oleje a cukru.

Slaný koláč, který na stole působí velmi dekorativně! Je plněný špenátem a sýrem. Video z YOU TUBE z kanálu Hayalimdeki Yemekler.

Rady a nápady na přípravu chutných koláčů.

Obchodní řetězce si na potraviny dávají přirážku až devadesát procent, tvrdí na základě průzkumu Potravinářská komora. Zveřejněme konstrukce cen, ať je jasno, navrhuje svaz zastupující obchodníky.

Asi jedna z nejčastějších otázek dneška v oboru stravování je, kolikrát denně by se mělo vlastně správně jíst. Většina odborníku na zdravou výživu říká, že v malých dávkách 5-6x denně a ne později, jak 3 hodiny před spánkem. Ovšem jen málo lidí se takto stravuje. Nebo se mýlíme? Právě k odpovězení této otázky nám poslouží tato naše anketa.

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

Obývá místně stojaté a mírně tekoucí vody. Na našem území ji pravděpodobně vysadili akvaristé. Je zcela bez hospodářského významu. Loví se do čeřínku. Na bocích má až 35 kostěných štítků.

Víceletá bylina, ze které se konzumují listy, stonky i hlízy. Je to poměrně náročná plodina. Obsahuje velké množství škrobu (hlíza), listy jsou bohatým zdrojem vitamínů A a B2.

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

Český výrobce přírodních potravin NATU představuje říznou, hluboce osvěžující novinku. Kombucha značky VIGO kombinuje několik sil, které se protínají v půvabné lahvičce do vyvážené chuti i účinků na člověka. Hlavní hvězdou je samotná kombucha, která k nám doputovala z východní Asie, kde si už dávno vybudovala renomé nezbytného společníka všech vyznavačů zdravého životního stylu. Kombucha je v tomto případě doplněna superpotravinami acerolou z amazonského deštného pralesa a zázvorem z Indie. Výsledkem je ovocnější lehce kořeněná chuť a nutričně bohatší nápoj.

Nedávná kauza týkající se rozdílné kvality potravin v ČR a v okolních zemích pouze poukázala na jev, který je v českém prostředí přítomný už dvacet let. Jeho hlavní příčinou je snaha obchodních řetězců stlačit ceny potravin co nejníže. Výrobci se tomu podřizují, což se ve výsledku odráží na kvalitě výrobků.

Kompot snad pozná každý, zavařené kousky ovoce, buď ve vlastní šťávě, nebo například naložené v cukru. Ale jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou?

Hořké čekání je u konce. Radegast den 2022 proběhne opět v Pivovaru Radegast v Nošovicích. Návštěvníky čeká nový areál vedle pivovaru, bohatá hudební nabídka v čele s kapelami Nazareth (UK), Škwor či Buty, pestrý doprovodný program a kompletní chuťová paleta hořkých piv Radegast. Slavnosti se uskuteční v sobotu 27. srpna 2022 od 11 hodin.

Každý z nás ve své domácnosti ročně vyplýtvá zhruba 25 kilogramů potravin. Většinu tvoří zbytky ovoce a zeleniny, často ale vyhazujeme i staré pečivo, mléčné výrobky a maso. A ačkoliv se v nakládání s potravinami „lepšíme“, stále jde o velké množství jídla, které mnohdy končí v odpadcích zbytečně. Než zamíříte s dalším zbytkem do koše, zkuste ho ještě zužitkovat!

Jeden z největších světových projektů zabývající se bezpečností a kvalitou potravin odstartoval. Evropský program Horizon 2020 a čínské ministerstvo pro vědu a technologie společně investují 10 milionů euro (265 milionů korun) do partnerského projektu EU a Číny, jehož cílem je zlepšit bezpečnost a kvalitu potravin a vyřešit problém podvodů s potravinami. Českou republiku bude zastupovat Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Už před příchodem podzimních chladných dní dostáváme ze všech stran upozornění, abychom byli na příchod „virové podzimní sezóny“ připraveni. Na základě této zprávy v nás vyvolávají strach z možného chřipkového onemocnění. Ke strachu z onemocnění, se vlivem zkrácení dnů (zkrátí se délka slunečního svitu), přidá i pesimistické myšlení a podzim se stává pro mnohé „nelibým ročním obdobím“. Vhodně zvolenou stravou je možné naši náladu ovlivnit, začněme tedy od psychiky.

Vánoce se blíží mílovými kroky a sladké dobroty v podobě voňavého cukroví jsou jejich neodmyslitelnou součástí. S některými druhy je ideální začít s předstihem, jiné stačí připravit těsně před Štědrým dnem. Vyhněte se předvánočnímu stresu a upečte si s námi cukroví, které si nejlépe vychutnáte pořádně odleželé!

O konopí se v současnosti nejvíce hovoří v souvislosti se zdravotnictvím, a to proto, že jsou jeho účinky prokazatelné a potvrzené zkušenostmi mnoha pacientů. Má regenerační i antibakteriální účinky, pomáhá léčit záněty i závažnější nemoci neurodegenerativního charakteru, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Konopí je také oblíbenou přísadou různých kosmetických produktů, konopných krémů či mastí. Věděli jste ale, že může být dobrým pomocníkem také při přípravě jídel?

Konopí je rostlinou, která je po celá staletí využívána různými kulturami. Své místo měla již v antice nebo starověké Číně, kde se využívala k léčebným účelům i zkrášlovacím procesům. V očích některých je konopí vnímáno pouze jako droga, vy však zahoďte všechny předsudky. K dostání je i legální varianta konopí setého v zákonné normě THC. Není proto třeba se konopí obávat, jde totiž o úžasnou rostlinu s hromadou blahodárných účinků. A v kuchyni má také své místo!

Koňské maso je stále oblíbené a patří i nadále i na jídelníček.

Koňské maso se snadno pozná podle nápadně tmavočervené až hnědočervené barvy, která je mnohem tmavší než u ostatních jatečných zvířat. Odleželé bývá až tmavohnědé a má modravý lesk. Koňské maso je dlouze vláknité, tuhé a obsahuje málo tuku. Větší obsah glykogenu v koňském mase dodává mu mírně nasládlou chuť, se kterou se setkáváme částečně také u králičího masa, a charakteristický pach, který obzvláště vyniká v čerstvém sekaném mase.

Pokuty ve výši téměř 5,5 milionů korun uložili inspektoři ve druhém čtvrtletí roku obchodním řetězcům. Nejhůř dopadl Penny Market, který za šizení zákazníků musí zaplatit přes dva miliony korun.

Kopr vonný je jednoletá bylina. Dorůstá výšky až 1 metr. Květy jsou sestaveny do okolíku.

Klasika našich babiček a prababiček. Chutná koprová omáčka servírovaná teplá spolu s vejcem na měkko a vařeným bremborem. Video recept z YOU TUBE z kanálu Cuketka.cz.

… rostlina obsahuje histamin, kyselinu mravenčí, acetylcholin, serotonin, četné minerály včetně oxidu křemičitého, vitamíny A,B,C a taniny. Čistí organismus od kyseliny močové …

Kopřiva dvoudomá je celá léčivá, přes stonky a listy až po květ. Obsahuje histamin, kyselinu mravenčí, acetylcholin, serotonin, četné minerály včetně oxidu křemičitého, vitamíny A, B, C a taniny. Má své uplatnění také v kuchyni. Z kopřiv si můžeme připravit polévku, hodí se do nádivek, mletých mas, dá se také podusit a podávat jako špenát …

Jedlá houba, která se hodí především do polévek, směsí a salátů.

I když je korálovec ježatý jedlý, raději ho nesbíráme, je totiž velmi vzácný.

Psí maso nemůže být v Jižní Koreji označeno za odpudivé, protože mnoha obyvatelům této země chutná …

… semena se uplatňují při pečení pečiva slaného i sladkého. Dále je koriandr využíván při konzervaci potravin a při výrobě destilátů k jejich kořenění. Celými semeny se dochucují ryby …

Nejedlá houba rostoucí od září až do dubna na odkorněném dřevě jehličnanů.

Roste nehojně v nahloučených skupinách,vzácně jednotlivě na větvích lísek a olší.

Nejedlý druh houby rostoucí od prosince do dubna na mrtvém dřevě jasanů a topolů.

Vliv na lidské zdraví má mnoho faktorů. Zdravý životní styl a správné stravovací návyky pak rozhodně patří mezi důležité faktory, které ovlivňují lidské zdraví. A to platí i v prevenci proti koronaviru. Ovšem i sebe zdravější jedinec, který dbá na své zdraví, aktivně žije, cvičí, nestresuje se, se přesto může nakazit virem Covid-19! Dá se vůbec nějak preventivně chránit proti nakažení? A co na to tradiční rady našich prababiček, mohou nám i v dnešní době pomoci s prevencí proti nakažení tímto zákeřným virem?

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

Roste roztroušeně, místy vzácně ve skupinách nebo hustých shlucích na trouchnivějících kmenech listnatých stromů, hlavně osik, vrb nebo topolů …

Zaměňuje se často se šprotem, ale je příbuzná s lososovitými rybami. Je to malá, poloprůsvitná rybka. Obvykle se smaží v celku. Konzumuje se i s kostmi. Maso kurušky je mnohem chutnější než maso šprota. Žije v Baltském moři a kolem britských ostrovů; odlišný tyo se loví v zálivu svatého Vavřince.

Košťály, slupky i natě. Každý z nás za rok doma vyplýtvá přibližně 25 kg potravin, a velkou část z toho tvoří zbytky ovoce a zeleniny vzniklé při zpracování. Plýtvání se přitom dá jednoduše zabránit nebo ho alespoň výrazně omezit. Naučte se využívat zeleninu na maximum a spotřebovat ji od kořene až po listy.

Husí pečínka nesmí chybět v tradičním svatomartinském menu. Tradují se dvě varianty, které každoročně pečetí osud hus. První verze pracuje s pověstí, že husy prozradily úkryt svatého Martina před jeho zvolením biskupem. Druhá verze odkazuje na to, že svým kejháním rušily jeho kázání, a proto skončily na pekáči. Prozaičtější vysvětlení se nabízí takové, že svátek sv. Martina byl jednou z posledních příležitostí se opravdu dobře najíst před nacházejícím postním obdobím a zároveň oslavit konec zemědělských prací. Tak či onak toto slavnostní podzimní jídlo stojí za vyzkoušení.

Koření používáme v kuchyni více než často. Ne vždy použijeme to nejvhodnější či naopak mnohé druhy koření pro neznalost nepoužíváme vůbec a ochuzujeme tak nejen sebe, ale i rodinu o nezapomenutelné zážitky.

Bez koření se dnes neobejde žádný dobrý kuchtík či kuchařka. Právě obchod s kořením na naší zemi má tradici již přes neuvěřitelných 5 000 let! Málo které zboží má takovou historii. Díky obchodu s kořením v minulosti vznikaly dokonce i války trvající mnohdy i desítky let. Během staletých bojů o ovládnutí obchodu s kořením, kdy války pustošily a nové říše vznikaly a zase zanikaly, koření, jako například muškátový oříšek, skořice, zázvor, hřebíček, pepř či šafrán, ba i koření z Nového světa, jako byl oreláník, kakao a vanilka, se stále prodávalo. Kdysi mělo cenu zlata, což dnes naštěstí již není pravda a dobré koření koupíme bez problémů za přijatelné ceny.

Pod názvem „Quatre épices” tedy česky čtvero koření se dříve skrývaly zrna z Antilských ostrovů. Voněly po skořici, hřebíčku a muškátovém oříšku.

Stálost barvy, zachování aroma i chuti koření se odvíjí od jeho správného skladování. Kořenářka Michaela Schneedorferová z rodinného nuselského kořenářství Království chuti prozradí, čemu se vyvarovat a co naopak koření svědčí. K reorganizaci můžeme využít velký jarní úklid.

Ať už se na vaši zahraniční dovolené teprve chystáte, nebo letos nebudete mít vůbec příležitost vyrazit si do oblíbených míst, tak nemusíte být smutní. Do srdcových destinací se můžete přenést kdykoliv se vám zachce prostřednictvím autentických jídel a chutí, za kterými stojí tamní koření. Přinášíme tipy napříč světem.

O koření (ochucování) mohou být samozřejmě vedeny spory, obzvlášť při kořenění rybích pokrmů …

Rady a tipy, jak na koření. Skladování …

I když je to jedlá houba, v kuchyni je bez uplatnění, je příliš křehká.

Dvouletka se ztluslým kořenem, pěstovaná jako jednoletá listová a kořenová zelenina. Je chladuvzdorná. Kořen obsahuje škrob a cukry, listy mají vysoký obsah beta karotenů, vitamínu C a železa.

Poměrně hojně rostoucí houba ve větších skupinách. Používá se v malém množství jako koření.

Roste v červnu až říjnu, často po silných deštích. Používá se v malém množství jako koření.

Atlas hub - houby nelupenatéVšechny kořenovníky způsobují velké hospodářské škody v našich lesích, zejména smrčinách, napadené stromy mají vyhnilý vnitřek báze kmene.

Kořeny Velikonoc sahají dál než k počátku našeho letopočtu. Vycházejí z židovské slavnosti zvané pesach – uchránění, ušetření, přejití (odtud latinské, řecké a ruské pascha, naše pašije) na počest vysvobození Židů z egyptského otroctví. Každá izraelská rodina zabila beránka a jeho krví potřela domovní dveře. Pak beránka upekli a snědli. Věřilo se, že v domech neoznačených beránčí krví, tedy v domech egyptských otrokářů, pomřelo vše prvorozené.

Nejedlá houba rostoucí od července do listopadu.

Nejedlá houba rostoucí hojně od května do října na holé zemi nebo tlejícím dřevě listnáčů i jehličnanů.

Vytrvalá, chlupatá, až 140 cm vysoká bylina. Kvate v květnu až červenci. Sbírá se zejména kořen, méně list.

Přijde pán do obchodu a ptá se: „Máte kostkový cukr?” Prodavač odpoví: „Bohužel, nemáme.” „A nějakou jinou lacinou bonboniéru pro tchyni?”  

Zajímavý nápad na výrobu ledových kostek.

Obchodní řetězec Kaufland spojuje své síly s online supermarketem Košík.cz. V rámci spolupráce nabídne Košík vůbec poprvé vybrané produkty Kaufland značek. Díky nedávnému rozšíření služeb Košíku si je budou moci objednat domácnosti z celé České republiky. Košík tak rozšiřuje své portfolio o další kvalitní a dostupné potraviny.

Košík.cz slaví pět let a k tomuto výročí má dárek doslova pro všechny. Rozváží totiž do celého Česka! Můžete si tak objednat nákup kamkoli, ať už na chalupu, babičce na vesnici nebo do zapadlé horské vesničky. V místech, kam Košík doposud nákupy nevozil, si můžete objednat jeden z 1700 druhů trvanlivých potravin a drogerie.

S velikonočními svátky se kromě křesťanských oslav pojí spousta lidových tradic a zvyků. Na jednu z nich se rozhodl navázat i Košík.cz, který si nechal od pivovaru Bizon ze západočeských Čižic uvařit své vlastní pivo. Jde o limitovanou edici polotmavého speciálu s názvem Koledník. Ten je uvařen v pivním stylu Märzen, který se vařil v předjaří, než se teploty vyšplhaly příliš vysoko. V době bez strojního chlazení a s mnoha divokými kvasinkami ve vzduchu totiž již nebylo možné pivo vařit. Märzen je spodně kvašený a vznikl v letech 1871 až 1872. Jeho receptura je odvozena od dnes v podstatě zaniklého pivního stylu vídeňského ležáku.

Chutná skvěle. Je vázán na borovice, a proto ho lze nalézt pouze v některých oblastech …

Velice se podobá kotrči kadeřavému, ale větvičky jsou klínovité, tlusté na vrcholu zvlněné, nejsou kadeřavé.

Kotrč kadeřavý – Sparassis crispa roste roztroušeně od července do konce listopadu u paty borovic, nebo jejich pařezů a kořenech. Jedná se o lahůdkovou houbu, která je houbaři velmi vyhledávaná. Pověstná je z kotrče především falešná dršťková polévka.

Škola začínajícího houbařeVšechny tyto druhy mají jedno společné, patří mezi nelupenaté houby. Jejich nejhojnější růst je konec léta a přicházející podzim, takže by šly zařadit i mezi podzimní druhy. Tato skupina hub se liší i od běžných hub tvarem, připomínají spíše mořské korály, mořské houby, nebo rostliny.

Kotvičník zemní – latinsky: Tribulus terestris, je bylinka, jejíž pěstování se v posledních letech hojně rozšířilo i v Čechách. Má blahodárné účinky na zvyšování testosteronu a proto se mu někdy říká přírodní Viagra. A není divu, zvyšuje totiž hladinu testosteronu, při pravidelném užívání, až o 30 %. Dále zvyšuje libido a podporuje rychlejší růst svalové hmoty. Proto přípravky z kotvičníku používají i kulturisté.

Připravte pro rodinu nebo přátele netradiční menu, které překvapí kouřovým nádechem. Od předkrmu přes hlavní chod, dezert až po míchaný drink. S udicí pistolí Sage BSM600 dodáte svému kulinářskému umění nezaměnitelný rukopis.

“Je sice pravda, že smažení není nejvhodnějším způsobem přípravy pokrmů ve zdravé výživě. Stejně tak však je i pravda, že velký rozdíl může být v době a způsobu přípravy, a především v druhu použitého tuku”, říká úvodem Oliver Fecko z online tržiště s potravinami Everli. Při smažení potravin, se kterým byste to neměli přehánět, byste měli dodržovat určitá pravidla, díky nimž jsou pokrmy nejen chutnější, ale také méně škodlivé.

Naše zářijové recepty snoubí osvědčené, tradiční postupy i svěží kombinace a obsahují ty nejkvalitnější ingredience. Víc než kdy jindy jsme využili tuzemské úrody, která je na podzim plná vitaminů a chuti.

Šťavnaté, křehké a lahodné. Také milujete hovězí maso na všechny způsoby? Není se čemu divit, vždyť na tuto báječnou pochoutku by dal dopustit jen málokdo. Pakliže máte v záloze osvědčené recepty, které za každých okolností sklidí úspěch, ale rádi byste vsadili i na něco nového, nechte se inspirovat našimi tipy. Čarujte v kuchyni z jednotlivých partií a pusťte se do nevšedních pokrmů, které během parných dní přijdou k chuti a zamiluje si je celá rodina!

Skvěle chutná a potěší i jako pěkný dárek. Řeč je o pečeném čaji, který vás v chladných dnech zahřeje a v létě osvěží. Rybíz, jablka, hrušky, maliny i další lesní plody. Ingrediencím se meze nekladou, vždy záleží na vaší chuťové preferenci. Příprava je jednoduchá a výsledek originální. Pamatujte jen, že ten nejlepší vyrobíte výhradně z kvalitních surovin.

Dostaňte se na léto do formy. Vyzkoušejte namísto těžkých a smažených pokrmů lehká jídla, jako jsou čím dál oblíbenější Buddha bowls. Přestože můžete mít pocit, že vás zeleninový salát nezasytí, věřte, že v kombinaci s kvalitním masem nebo sýrem, tomu bude právě naopak. Nejen, že zaženete hlad, ale budete mít také spoustu energie. Salát nemusí být jen kombinace nakrájené zeleniny, ale mísa plná vyvážených a plných chutí.

Vločky, především ovesné, jsou zcela univerzální potravinou, která by ve vaší spíži rozhodně neměla chybět, a to nejen pokud jste příznivci kvalitního stravování. Vločky využijete na snídani, k obědu i na svačinu. Dají se přetvořit do sladké i slané podoby. Navíc se mohou pyšnit mnoha benefity, zejména velkým množstvím prospěšné vlákniny. Zkuste si dát vločky na snídani! Přinášíme vám tipy na lahodnou kaši a výborné lívance.

Za poslední rok jsme strávili více času doma a mnozí z nás se chtě nechtě museli naučit i vařit. A proto inspirace v kuchyni není nikdy dost. Přinášíme vám rozhovor s na slovo vzatou odbornicí na vaření a pečení Miriam Šramovou, kterou můžete od června vidět na TV Paprika v nové kuchařské show Barevný svět s Mimi v 18:30. Pokud máte chuť na mezinárodní kuchyni sledujte v 18:00 relaci S šéfkuchařem okolo světa s Gabom Kocákom nebo se přiučte něco nového o zdravém stravování v 19:00 v pořadu Pepeho zdravá kuchyně na TV Paprika

Jedlá houba, je ale zařazena v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh, neměla by se proto sbírat a její nálezy dokladovat a evidovat!

Nejběžněji rostoucí kozák v ČR.

Atlas hub - houby hřibovitéRoste od května do října jak ve smíšených lesích, tak i v listnatých, vždy však pod břízami. Jeho starší český název byl kozák kapucínek.

Jedlá houba, která by se však, pro svoji vzácnost, měla chránit.

Atlas hub - houby hřibovitéRoste hojně v listnatých nebo smíšených lesích pod habry nebo lískami. Dobrý, jedlý druh houby vhodný k všestrannému využití v kuchyni. Sbíráme však jen mladé plodnice, u starších plodnic bývají třeně tvrdé a klobouk nasáklý po dešti vodou.

Roste především na podzim. Je lepší sbírat mladší plodnice.

Jedlá houba se všestraným upotřebením v kuchyni, sbíráme jen mladé plodnice!

Tento krásný kozák roste v listanatých lesích pod břízami.

Jedlý, ale chráněný druh houby! Roste roztroušeně až vzácně pod topolem bílým (Populus alba ) nebo osikou (Populus tremula), s kterými tvoří mykorhizu.

Kozí maso z mladých a dobře krmených kusů je jemně vláknité, šťavnaté a křehké a výživností se takřka vyrovná mnohému jinému jatečnímu masu, přesto však u nás není zvlášť oblíbeno pro nepříjemný pach, který je často znatelný již u kůzlečího masa a pronikavý zejména u masa ze starých koz a kozlů.

Ne nadarmo jsou výrobky z kozího mléka považovány za jedny z nejlepších a nejzdravějších. Není divu, kozí mléko totiž působí pozitivně nejen na nervovou soustavu, ale i na imunitní systém, pokožku a celý trávící trakt. Má se za to, že kozí mléko dokonce funguje jako prevence nádorových onemocnění.

Sýry většina z nás konzumuje téměř každodenně. Zkoušeli jste ale i jiné varianty kromě výrobků z kravského mléka? Ovčí a kozí sýry vynikají specifickou chutí a vůní, která je vynikající jak samostatně, tak i v nejrůznějších pokrmech. Navíc obsahují řadu prospěšných látek a často po nich sahají alergici na kravskou bílkovinu. Nebojte se trochu experimentovat a vyrazte pro kousek kvalitního sýra na nejbližší farmu!

Nadýchaný francouzský sýr Chavroux z kozího mléka se vyrábí od roku 1985 v malé továrně ve francouzské vesnici Reparsac. Sýr je roztíratelný. Nejlépe se hodí na různé druhy pečiva. Výborný je s křehkou bagetkou a plátky nakrájené zeleniny.

V amerických a evropských pobřežních vodách žije mnoho těchto korýšů. Jejich obchodní názvy bývají často známější, než názvy zoologické. Atlanské pobřeží vyhledává Jonahův, sklaní a kamenný krab, zatímco královský krab je proslulý na tichomořském pobřeží, zvláště u Aljašky. K oblíbeným evropským druhům patří modrý krab, zelený neboli atlanský, pavoukovitý krab a krab německý. Zvláštní velikosti a váhy, až 3 kg, dosahují krabi, kteří se loví v Rusku, a to v Ochotském moři u západních a jižních břehů Kamčatky, dále pak na pobřeží Japonska.

Langusty, humři, krabi – jejich kuchyňská úprava.

Králičí maso je jemné, ale mladé chuti, proto je nutné, abychom s těmito vlastnostmi masa při tepelné úpravě počítali a volili úpravu výraznější chuti, jemně kořeněnou. Jinak králičí maso připravujeme podobně jako maso jehněčí a kůzlečí nebo jako maso zajíce a divokého králíka.

Připravte si lahodné králičí maso trochu netradičně – na sladko s čokoládou a ořechy. Recept podle Karolíny Kamberské ve spolupráci s Podravkou.

Moji rodiče chtěli aby u nich byla moje dcera každý víkend, tak si pro ni chodili k nám nebo jsme ji vodili k nim.

Grilovací sezóna startuje! Pro 15 % Čechů, kteří pravidelně grilují, začíná dokonce již v dubnu. Spolu s jarním počasím se do domácností vrací také zábava u rozpáleného grilu. Hned třetina grilovacích nadšenců jej přitom v sezóně rozžhaví alespoň jednou týdně. Víte ale, které potraviny dávají Češi na gril nejčastěji? Podle výzkumu agentury MÉDEA RESEARCH jsou to masové steaky, ryby, zelenina a sýry. Teprve po nich se v žebříčku umístily klasické uzeniny. Více než polovina lidí, kteří grilují, griluje sýry (konkrétně 56 %). V drtivé většině případů se přitom jedná o hermelín (82 %). Pro grilování hermelínu zároveň platí, že Češi rádi využívají již hotové sady. Nejznámější je Sedlčanský Hermelín na gril (zdroj: GfK), který obsahuje nejen sýry vhodné pro úpravu při vysokých teplotách, ale i vhodné koření a omáčky.

Španělskému invalidovi Amadoru Ruizovi z Madridu příšlo draho, že snědl ješterku – policie mu udělila pokutu ve výši jednoho miliónu peset (asi 230 000 korun).

Kranas obecný patří do čeledi ryb lodivodovitých (Carangidae). Tato čeleď čítá na třicet rodů a velmi mnoho druhů (asi dvě stě!). Obývají tropická, subtropická a mírná moře v různých končinách světa. Značná část těchto ryb má značný hospodářský význam, ročně se jich vyloví asi 1 milión tun.

Kuchařská vychytávka.

I když je krásnopórka kozí noha jedlá houba, pro její vzácnost ji raději nesbíráme, ale chráníme!

Mladé plodnice jsou dobré nakládané v octě, nebo je použijem do směsí. Starší plodnice jsou příliš tuhé a nedají se konzumovat.

Jedlé jsou jen malé plodnice, starší kusy jsou příliš tuhé!

Přesto, že tato houba není jedovatá, je nejedlá. Špatně se tráví a je moc tuhá.

Nejedlý druh houby zapsaný v Červeném seznamu jako ohrožený druh.

Máte rádi smetanové a krémové dezerty? Pokud ano, kremeše Vás rozhodně nezklamou. Jsou jednoduché na přípravu (listové těsto si můžete koupit) a výsledný produkt působí velice efektivně. Recept můžete posunout dál přidáním ovoce (maliny, borůvky, ostružiny, jahody) nebo potřít rumovou polevou, jako se dává na větrník. Spolu s kávou Vám porce tohoto dezertu bude kouskem nebe na zemi. Tak ať se podaří!

Máte rádi smetanové a krémové dezerty? Pokud ano, kremeše Vás rozhodně nezklamou. Jsou jednoduché na přípravu (listové těsto si můžete koupit) a výsledný produkt působí velice efektivně. Recept můžete posunout dál přidáním ovoce (maliny, borůvky, ostružiny, jahody) nebo potřít rumovou polevou, jako se dává na větrník. Spolu s kávou Vám porce tohoto dezertu bude kouskem nebe na zemi.

Tito korýši jsou obvzláště citliví a živí se mohou dopravovat jen do krátkých vzdáleností. Proto se objevují na trhu jen v přímořských oblastech. Před zasíláním do vnitrozemí se tito malí ráčci o velikosti asi 4 až 8 cm ihned po výlovu na lodi krátce povaří ve slabém solném roztoku a v koších se pak dopravují na vnitrozemský trh, kde se musejí co nejdříve zpracovat.

Jsou to vesměs malí ráčci velikosti asi 4 až 8 cm, s obzvláště dlouhými tykadly. Vyskytují se ve velkých hejnech hlavně v Severním a Baltickém moři. Tito korýši jsou obvzláště citliví a živí se mohou dopravovat jen do krátkých vzdáleností. Proto se objevují na trhu jen v přímořských oblastech. Před zasíláním do vnitrozemí se tito korýši ihned po výlovu na lodi krátce povaří ve slabém solném roztoku a v koších se pak dopravují na vnitrozemský trh. Takto upravení ráčci (korýši) se musí co nejdříve zpracovat. Mají velmi chutné maso.

Výhonky dodávají pokrmům svěžé okurkovou příchuť nápojům, zatímco listy se přidávají do salátů a sendvičů.

Máte-li rádi pořádně vyladěný kus masa, pak jste natrefili na recept, který je pro vás jako stvořený. Vyzkoušejte marinovanou krkovičku doplněnou o česnekovou topinku s ajvarem, jehož paprikovo lilková chuť dotáhne celý chod k dokonalosti.

Symbolizuje hojnost peněz do následujícího roku, a to především díky svému tvaru, který připomíná penízky. Ať už pranostikám věříte, nebo ne, zkuste si jako novoroční oběd připravit alespoň jednou za život českou klasiku – čočku na kyselo. K čočce můžete přidat sázená vejce nebo oblíbené uzeniny.

Každé roční období je něčím specifické, a pro léto to jsou samozřejmě pořádné „grilovačky“. Tentokrát se zaměříme na maso, které je lehké, křehké, dietní, a přitom chutné – na ryby. Podle čeho poznáte v obchodě čerstvou rybu? Která je vhodná na grilování?

Kulaté, šišaté nebo oválné – takové mohou být krokety. Mohou se lišit tvarem, ale i náplní. To, že krokety nemusí být jen přílohou k masu, ale plnohodnotné jídlo, vám dokáží v restauraci Brambory na Pankráci, kam můžete vyrazit ochutnat krokety plněné syrečky, trhaným hovězím masem, buvolí mozzarellou nebo cheddarem. Když se řeknou krokety, mnohým se jistě vybaví bramborové kuličky s křupavou kůrčičkou na povrchu, které jsou oblíbené jako příloha k masu s omáčkou. Ostatně takhle je miloval už sám Král Slunce, Ludvík XIV. Původem tedy krokety pochází z Francie, ale postupně si získaly popularitu po celém světě.

Maso z krokodýla je velmi oblíbené například v Singapuru. V tamějších restauracích ho najdete připravené na mnoho způsobů. Uvařené v polévce, opečené nebo grilované jako steak, či třeba podušené v pikantní omáčce. V čínském restaurantu pro gurmány v luxusním hotelu Regent je například velkým trhákem krokodýlí eintopf se zeleninou … A v českých restauracích? Tak i tam ho dnes můžete najít!

Jedovatá houba! Roste od června do října poměrně nehojně v listnatých i jehličnatých lesích.

Jedovatá houba! Roste nehojně na koňském a kravském trusu a také na hnojem pohnojených polích a loukách.

Jedovatý druh houby, do kuchyně v žádném případě nepatří!

Jedovatý druh houby! Roste na zemi v trávě na pohnojených loukách, pastvinách, zahradách a polích, na okraji cest.

Investiční skupina Arca Capital chce změnit vietnamské večerky. Nabídne jim svoji franšízu Delia. První prodejna má začít fungovat v první polovině září ve vietnamské tržnici Sapa v pražské Libuši. Arca chce v Česku vybudovat desítky vlastních prodejen. Součástí plánu je on-line prodej s dovozem potravin domů.

Jemně naklepané řízky z krůty potřené olejem, naplněné směsí z fíků, mozzarelly, červené cibule a slaniny. Kapsy opečené zprudka na oleji, pak podlité vínem a vodou, podušené, servírované s rýží a salátem.

Když vás učí mistr řezník, je radost ochutnat výsledek. Jestli vás už napadla myšlenka domácí klobásy, nechte se inspirovat od Jana Málka alias Mistra Málka. Mistr Málek je úspěšným popularizátorem řeznického řemesla a jeho vlastní YouTube kanál Mistr Málek má skoro 80 tisíc sledujících. Současně je Jan Málek profesí dlouholetým učitelem odborného výcviku oboru řezník – uzenář na Střední škole obchodu, řemesel, služeb v Ústí nad Labem. K vidění je i jako průvodce pořadu Žijeme jídlem II, ve kterém přibližuje příběhy českých zemědělců a zpracovatelů a jejich každodenní, nikdy nekončící a přitom velmi zodpovědnou práci. Přinášíme vám krátký rozhovor s Mistrem Málkem a recept na domácí krůtí klobásu.

Krůtí maso patří mezi nejoblíbenější druhy masa, které se objevuje na českých jídelníčcích. Není divu – nízký obsah tuku ve spojení s výbornou chutí z něj dělá vyhledávané jídlo, oblíbené u dětí i dospělých. Málokterý druh masa navíc nabízí tak široké možnosti využití. Proč byste měli krůtí zařazovat do jídelníčku a čemu věnovat pozornost při nákupu a zpracování?

Nejedlá houba rostoucí od července do října na zetlelých pařezech, kmenech a větvích listnáčů.

Atlas hub - houby lupenatéRoste poměrně vzácně od dubna do listopadu, na tlejícím dřevě listnáčů, ale i keřů. Je to nejedlá houba, v kuchyni zcela bez upotřebení.

Nejedlá houba zařazená v Červeném seznamu jako ohrožený druh, nálezy hlaste mykologickým pracovištím v Praze a Brně.

Jedlý druh houby, pro svojí velikost se hodí nejlépe do polévek.

Nejedlá houba rostoucí poměrně hojně na tlejících větvičkách, na vlhčích místech v lesích a parcích.

Jedlá houba rostoucí v zimě, hodí se především do polévek.

Jedlá houba, která roste od května do listopadu na rozkládajícím se dřevě v listnatých lesích, parcích a zahradách.

Atlas hub - houby lupenatéJedlý druh houby rostoucí místy hojně od září do listopad na tlejícím dřevě listnáčů, ale také na bázi živých kmenů, v lesích, parcích a alejích, nejčastěji na bucích a dubech.

Tato nejedlá houba roste hojně zejména v listnatých a smíšených lesích na vlhčích místech.

Nejedlá houba rostoucí od července do listopadu na zbytcích dřeva a humusu v trávě na okrajích cest …

Nejedlá houba rostoucí od srpna do listopadu na rozkládajícím se dřevě a pařezech topolů, méně často vrb, bříz a buků.

Poměrně nehojně v trsech rostoucí houbička, je nejedlá.

I když některé zdroje ji uvádějí jako jedlou, jiné zase jako nejedlou, některé dokonce jako mírně jedovatou, raději ji nesbíráme.

Atlas hub - houby lupenatéJedlý druh houby rostoucí hojně v trsech na tlejícím dřevě listnáčů, kmenech a pařezech nejčastěji buků, dubů a habrů. Český název též křehutka vláhomilná.

Nejedlá houba rostoucí vzácně od června do října na rozkládajícím se dřevě v listnatých a smíšených lesích …

Křemenáč bělostný je sice jedlý, ale kriticky ohrožený druh! Měl by se chránit a jeho nálezy evidovat.

Jedlý druh houby o kterém nejsou známé dostatečné informace díky tomu, že je zaměňován za křemenáč smrkový u kterého černá dužnina.

Chcete-li si připravit chutné houbové řízky, tak právě tato houba je ta pravá!

Má raději slunné místo blízko dubů. Starší nohy raději vyhazujte, dřevnatí.

Jedná se o nejběžnější druh křemenáče.

Jedlá houba. Roste od června do října nehojně a roztroušeně ve smrčinách.

Křen selský je vytrvalá bylina s mohutným kůlovým kořenem, pro který se pěstuje jako zelenina. Právě proto ho máme zařazený v zelenině, jinak samozřejmě patří do bylinek, jako ostatně více drůhů zeleniny.

V naší přírodě se křídlatka vyskytuješ již od 18. století. Jde o zavlečený druh rostliny z Asi. Do Evropy se dostala jako okrasná rostlina pěstovaná původně na zahradách. V ČR se nyní vyskytují 3 druhy křídlatek, křídlatka japonská – Reynoutria Japonka, křídlatka sachalinská – Reynoutria sachalinensis a křížením obou druhů pak vznikla křídlatka česká – Reynoutria bohemica, která byla popsána botaniky v roce 1983. Křídlatka česká je nejagresivnější a při likvidaci nejodolnější.

Kdo by je nemiloval? Křupavé, voňavé, zlatavé hranolky s vynikající chutí brambor. Řeč je o hranolkách značky McCain, která jako první přinesla na český trh mražené hranolky do trouby. A právě teď můžete ochutnat něco nového! Dvě křupavé novinky McCain připravené podle nejnovějších kulinárních trendů: široké hranolky Steakhouse Frites a hranolky s křupavou slupkou Bistro Style! Pro tu nejlepší chuť a výjimečný zážitek na talíři.

Kdo by je nemiloval? Křupavé, voňavé, zlatavé hranolky s vynikající chutí brambor. Řeč je o hranolkách značky McCain, která jako první přinesla na český trh mražené hranolky do trouby. A právě teď můžete ochutnat něco nového! Dvě křupavé novinky McCain připravené podle nejnovějších kulinárních trendů: široké hranolky Steakhouse Frites a hranolky s křupavou slupkou Bistro Style! Pro tu nejlepší chuť a výjimečný zážitek na talíři.

Jen 6 ingrediencí, trochu práce a máte křupavý a chutný domácí chléb. Vyzkoušejte tento rychlý recept na voňavé pečivo.

Vzpomenete si na den, kdy jste si nedali křupavý rohlík, housku, bagetku či jiný výrobek běžného pečiva? Nejspíše byste se museli hodně zamyslet. Statistika totiž říká, že průměrný Čech zkonzumuje ročně v průměru 51,3 kg pšeničného pečiva, tj. kilogram týdně. V obchodech najdete širokou nabídku pečiva, které se vyrábí hlavně z pšeničné mouky, ale i z jiných obilovin. Které druhy pečiva jsou pro lidský organismus nejprospěšnější? Proč je klasický rohlík pořád nejprodávanější? Podle čeho rozeznáte celozrnné pečivo od vícezrnného? A jak správně pečivo uchovávat v domácnosti? Na to vše vám odpoví Akademie kvality společně s Ing. Jaromírem Dřízalem, výkonným ředitelem Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Před pár dny se v Národním zemědělském muzeu v Praze uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „Mlékárenský výrobek roku 2019“. Ocenění nejlepších produktů z mléka pro rok 2019 proběhlo v rámci společensko-odborné akce „Oslava mléka“. Sedmnáctého ročníku soutěže se zúčastnilo rekordních 23 tuzemských výrobců. Výrobky byly hodnoceny celkem v 11 kategoriích.

Olivový olej dovoluje ostatním ingrediencím vyniknout a přináší do hotového jídla vlastní osobnost. Který z nich si ale vybrat? Dá se s extra virgin vařit nebo je jen do salátu? A co jsou to pokrutiny?

Kapr je skvělý nejen na vánoce, ale můžeme si ho připravit po celý rok. V naší databázi máme recepty na kapří maso připravované na grilu, vařené, dušené i pečené. Víte však, jak čerstvého kapra vykuchat?

Chlápek postává na dvoře, v jedné ruce drží stopky a v druhé drží slepici za krk. Přijde k němu manželka a ptá se, cože to vyvádí. Ale, chci ti pomoct s vařením. Tady v kuchařce píšou „slepici nejprve půl hodiny mírně podusíme…”

Přidejte se k nám, přátelům dobré kuchyně! Pokud se Vám náš web líbí, kliknite na “To se mi líbí” (v pravo dole na našich stránkách) a stanete se fandové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

Kuchařka ReceptyOnline.cz je plná skvělých receptů a článků s gastronomickou tématikou a najdete ji také na Google+!

Internetová kuchařka ReceptyOnLine.cz nabízí zpracování kuchařských receptů na CD, publikování v tisku včetně vlastních fotografií …

Každá desátá prodaná kniha se podle knihkupectví Kanzelsberger zabývá zdravím, stravováním nebo životním stylem. Tradiční kuchařky už ale přicházejí o svůj prim a nahrazují je spíše knihy na téma, jak žít zdravě. Možná byste čekali, že kuchařek si lidé koupí výrazně více, ale ve skutečnosti je tento poměr co do počtu prodaných kusů vyrovnaný. To je ale díky širší nabídce kuchařek, mezi jednotlivými tituly jasně vyhrávají ty, které se zaměřují na zdravý přístup k životu a vlastnímu tělu, než publikace věnující se výhradně receptům.

PR - Rady a tipy profesionálůKuchařka školy vaření Chefparade je plná skvělých a hlavně jednoduchých receptů. Receptem vás provádí fotografie jednotlivých kroků, které vám usnadní vaření a zpříjemní přípravu jakéhokoliv pokrmu.

Jak připravit olihně pro kuchařské účely. Není to tak těžké.

Na podzim předloňského roku jsme vydali novou elektronickou kuchařku s názvem „Recepty offline“! Je to sestra našeho portálu o vaření, kde najdete více než 3000 receptů jídel a nápojů. Tuto kuchařku na CD koupíte nejen v kamenných obchodech, ale také si ji můžete objednat v našem internetovém obchodě.

Je těžké vyjmenovat všechny techniky a postupy vaření, protože některé se spolu prolínají, jiné dobře doplňují a hlavně se liší také dobou ve které vznikly. Je jasné, že dříve se dusilo, či vařilo na páře jiným způsobem, než dnes, kdy se výrobci předhánějí s novinkami ulehčujícími různé kuchařské metody, některé nové „hračky” pak dřívější postupy úplně mění. Je však pravda, že základní filozofie vaření zůstává po staletí stejná, jen dnes více dbáme na uchování vitamínů a jiných důležitých látek v potravinách a tím i přizpůsobujeme různé techniky vaření moderní době.

Archeologové podle nalezených střepů tzv. „pražské keramiky\”, jejího způsobu vypálení a zdobení, rozpoznali v posledních letech tři vesnice raného slovanského osídlení, které byly založeny mezi 6. a 9. stoletím – a sice v Březnu u Loun, Roztokách u Prahy a Pohansku u Břeclavi. Měli cosi společného: vedle mírně zapuštěných slovanských chat výzkum odhalil i obilní jámy.

Článek paní Jany Volfové z cest “Suverenity” po celé České republice v rámci kampaně do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Nepříliš hojně rostoucí houby poměrně podřadné kvality. Roste na živých i mrtvých kmenech listnáčů, méně často na kořenech a pilinách.

Nejedlý druh houby rostoucí od května do září na holé zemi v trávě v parcích, zahradách a ruderálních stanovištích, nebo ve světlých lesích mezi travou a nízkými mechy.

Nejedlá houba rosoucí od června do října poměrně nehojně.

Tato houba je často uváděna jako jedlá, ale díky svému zápachu a podředné kvalitě ji raději nesbíráme.

Vzácný druh houby cizopasící na rozkládajících se plodnicích strmělky mlženky, vyjímečně ho najdeme na strmělce kyjonohé.

Nejedlá houba rosoucí jednotlivě na zemi v trávě na těžších půdách, často i na ruderálních stanovištích.

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

Jednoletá plodina pěstovaná pro jedlé obilky. Je chladuvzdorná. Obsahuje mnoho uhlovodíků a vláknin, středně bohatá na bílkoviny a vitamín B.

V dnešním videu si ukážeme recept jak si připravit výbornou STAROČESKOU KULAJDU S HOUBAMI A VEJCEM. Videorecept z YouTube z kanálu “MDM NÁŠ SVĚT”. Recept doprovází roková hudba! :)

Pomalu ubíhající karanténu jsme si krátili pečením a vařením, a tak není divu, že už nás klasické dorty začaly trochu nudit. Pokud zrovna chystáte oslavu, inspirujte se našimi zábavnými 3D dorty. Všechny jsou kulaté, a přitom každý úplně jiný.

Lilek nebo také baklažán, zná snad každý. V posledních letech nemůže chybět snad na žádném grilování, ať už jako příloha nebo hlavní chod. Jeho podlouhlý tvar je pro lilek typický. Slyšeli jste ovšem o lilku kulatém? Díky jeho tvaru se s ním v kuchyni dobře pracuje a je ideální do mnoha nejen vegetariánských pochoutek. Tento konkrétní lilek dováží z Itálie společnost Wine Food.

„Co to má znamenat?“, ptá se muž ženy, která přinesla domů kulečníkové tágo. „ Ale rozhodla jsem se, že dnes budeme mít k večeři šťouchané brambory.“

Den svatého Valentýna je dnem oslavy lásky. Dvojice si v tento den vyznávají lásku různými gesty nebo dárky. Ženy nejčastěji dostávají krásné kytice, čokolády, šperky či jiné tradiční symboly lásky. Ale jak potěšit muže? Jak říkávaly už naše babičky, muže potěšíte hlavně něčím dobrým do žaludku. Vykouzlete úsměv partnerovi už jen tím, že mu připravíte chutnou snídani či svačinu do práce. A večer ho překvapte připravením luxusní romantické večeře. Jistě ocení snahu, pochutná si na výborném jídle a zároveň si užije vaši společnou chvíli. S tipy od Drůbežářského závodu Klatovy snadno a rychle ohromíte večeři, která dokáže zažehnout jiskru i po náročném dni.

Zkuste si pustit trošku světa do své kuchyně. Vyzkoušejte recepty z různých krajin a přesuňte se za jediný den z Mexika až do Austrálie. Nemusíte se bát, nebudete potřebovat žádné speciální ingredience, postačí vám lokální potraviny. Pozor si však dejte na jejich kvalitu, ta totiž tvoří základ každého kulinářského úspěchu.

Víceletá plodina, pěstovaná jako jednoletka, ze které se sklízí jedlé hlízy. Je to náročná plodina na pěstování, obsahuje hodně škrobu, hořčíku, draslíku a vitamínu C.

Kumkvaty patří k delikatesám a vzhledem k velikosti se často používají jako dekorace.

Kumquat pochází z jihovýchodní Asie, ale dnes se pěstuje v teplých oblastech po celém světě. Svým vzhledem připomíná miniaturní pomeranče a patří mezi nejmenší citrusové plody, protože je velký 2-4 cm. Na rozdíl od pomeranče ho můžete jíst i s kůrou. Jediné, co se nejí, jsou semena. Kumquatu musíte přijít na chuť, protože je mírně nahořklý, a ne každému chutná čerstvý.

… z rostliny se využívá kořen a to pro jeho výraznou chuť a vůni. Přidává se do hořčice, tvoří základ worchesterové omáčky, je součástí mnoha dalších kořenících směsí, jako např. kari …

Foto postup receptuTaké občas nevíte co uvařit? Zkoušíte nové věci? Trošku jsem dnes experimentovala se žlutým hrachem. A až to bylo, tak jsme to pojmenovali. Kurkumové Hracháčky nemusíte jen smažit, ale dají se i upéct.

Jedlá houba, kterou najdeme nejen v lese, ale i na loukách od července do října.

Jedlá houba hodící se hlavně do směsí. Roste od srpna do října poměrně vzácně v listnatých lesích.

Přestože jsou kuřátečka jedlá, některá zaměnitelná kuřátka nikoli a pokud se tedy v těchto houbách dobře neorientujete, je lepší je nesbírat.

Jedlá houba rostoucí od srpna do října jak v lesích jehličnatých, tak i v lesích listnatých.

Jedlá houba, houdí se především do směsí. Roste od července do listopadu.

Nejedlá houba rostoucí poměrně hojně od července do října nejčastěji pod smrky a borovicemi.

Ve starších atlasech hub najdete tuto houbu pod názvem kuřátka květáková.

Nehojně rostoucí houba od července do října v opadu jehličnatých lesů pod smrky a borovicemi …

Jedlá houba, bohužel velmi vzácná, proto ji raději nesbíráme!

Rostou od července do října jako parazit na trouchnivějícím dřevě jehličnanů.

Atlas hub - houby nelupenatéNejedlá kuřátka rostoucí od července do října vzácně pod buky na kyselé a zásadité půdě. Jsou zařazena v Červeném seznamu jako druh o kterém chybí informace o jejich rozšíření.

Poměrně hojně rostoucí houba, bohužel nejedlá, má dosti hořkou chuť.

Atlas hub - houby nelupenatéTato houba roste vzácně od července do října v listnatých lesích, nejčastěji pak v doubravách. Je to nejedlý a také dost zácný druh houby zasluhující ochranu. Dužinu má natrplkou.

Atlas hub - houby nelupenatéTato jedlá houba horší kvality roste místy hojněji a to od června do listopadu ve smrčinách, ale i pod jinými jehličnany, většinou ve vrstvách tlejícího jehličí. Má mírně nahořklou chuť.

Rostou nepříliš hojně od července do října především v listnantých lesích, zřídka je najdeme i ve smrčinách.

Poměrně jednoduchý video-recept na kuřecí maso připravené na pánvi, servírované se smetanovou omáčkou nastavenou houbami.

I když je tento recept na slanou bábovku poměrně jednoduchý, fotografie k receptu se určitě hodí. Jde o bábovku připravenou z kuřecích řízků, klobásky, anglické slaniny, vajec ….

Byly doby, kdy opekání buřtů bylo vrcholem letního grilování, ale naštěstí ty doby jsou dávno pryč. Češi se stali přeborníky v grilování různých druhů mas, uzenin, zeleniny, ovoce, sýrů a dokonce i sladkostí. Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny. Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy.

Nepříliš hojně rostoucí houba na zemi v lesích jak listnatých, tak i jehličnatých … je nejedlá.

Kuřince mají plodnice obvykle rozvětvené do válcovitých až zploštělých, tupých nebo špičatých větviček, barvy bílé, žluté, oranžové, fialové, lilákové, zelené se zřetelným třeněm. Rostou saprotrofně na zemi méně často na tlejícím dřevě. Jsou tvarově velmi podobné kuřátkám, ale menších rozměrů, většina druhů velmi vzácných.

Nejedlá houba, velmi vzácná. O nálezech kuřince šafránového by se měla informovat mykologická pracoviště v Praze a Brně, kontakt najdete na www.myko.cz.

Jméno kuskus je převzaté z arabštiny, jedná se totiž o tradiční severoafrické jídlo. Postupem času se rozšířilo do celého světa. Kuskus je spařená a do kuliček tvarovaná krupice. K jeho výrobě se používá pšenice, proso i ječmen.

Roste v Asii na středně velkých keřích, které plodí malé červené bobule o velikosti přibližně 2,5 cm. Obsahuje více vitaminu C než pomeranč a více beta-karotenu než mrkev a mnoho dalších, pro tělo blahodárných látek (železo, měď, fosfor nebo vápník, selen …). Kustovnice čínská (Goji) je nejbohatším zdrojem karotenoidů na zemi, je v ní skryto 18 aminokyselin a 21 minerálů.

Strom vysoký 3-9 m. Délka života – krátká. Plody má velké 5-8 cm, žluté nebo červené, bohaté na vitamín C.

Vánoce jsou již za rohem a každý z nás už minimálně přemýšlí, čím by své blízké obdaroval. Možností máme mnoho, přesto bývá těžké, vybrat ten vhodný, kterým bychom potěšili. Velmi oblíbeným dárkem se v poslední době stal kvalitní alkohol. To lze odvodit i z průzkum NMS Market Research, z nějž vyplynulo, že jej na první místo jako nejoblíbenější vánoční dárek umístili i obchodní partneři.

Mnozí si nedovedou představit začátek dne bez čerstvé ovocné šťávy, jiní nedají dopustit na silné kafe s mlékem. Patříte-li k druhé skupině, pak určitě vyzkoušejte výběrovou kávu od LIMO BARu, která obsahuje kávová zrna z Brazílie, Mexika a Kolumbie.

Ráno je skoro všechno povoleno. Tedy aspoň, co se týká jídla. Snídaně by totiž měla být výživná. Nešiďte se. Máte chuť na míchaná vejce s vypečenou slaninou? Křupavé pečivo s máslem a marmeládou? Nebo si potrpíte na jogurtové snídaně? Akademie kvality společně s odborníky vám poradí, jak uspokojit nejenom chuťové buňky, ale i pocit, že děláte něco pro svou kondici.

Myslíte si, že se na svařáku nedá nic zkazit? Že všechny chutnají dost podobně? A pokud je nějaký trpčí, stačí si ho jen dosladit? Naštěstí tomu tak není. S jeho přípravou si můžete pohrát. Základem je kvalitní víno, kterých u nás na Moravě a v Čechách máme víc než dost. Ta nejlepší navíc bývají vystavena v Salonu vín ve Valticích. A jak si svařák můžete ještě obohatit? Prozrazuje národní sommelierka Klára Kollárová. Svařené víno u nás miluje téměř každý. Bývá nedílnou součástí předvánočních trhů. S přáteli se často setkáváme právě u tohoto voňavého nápoje. Napadlo vás ale o něm někdy přemýšlet jako o víně, které má své kvality? Že se do jeho chuti také promítají vlastnosti odrůdy vinné révy, z níž je vyrobené?

PR - Frigomont - skladování potravinZa měřítko kvality potravin je všeobecně považována především jejich bezpečnost. Na zdravotní nezávadnosti potravinářských produktů se totiž může snadno podepsat řada nepříznivých faktorů. Mezi ně patří například nevhodně vysoká teplota, při níž jsou potraviny uchovávány před tím, než si je zakoupíme domů nebo vybereme z jídelního lístku. Seznamte se tedy se základními pravidly bezpečného skladování potravin v restauracích, supermarketech i zemědělské výrobě.

Kvasije jsou stále zelené stromy z tropických pralesů Ameriky, Indie a Malajsie. Název je odvozen od hořké látky, která se získává z kořenů a kůry těchto stromů. Pivovary dříve používaly tyto hořčiny jako náhradu chmele, aby pivo získalo ten pravý hořký říz …

Jedná se o zvláštní druh konzervace hub tradovaný od nepaměti v některých bývalých oblastech Sovětského svazu. Jde v podstatě o mléčné kvašení podobně jako při konzervaci zelí. V těchto oblastech se takto připravují i některé druhy hub které jsou u nás označovány jako nejedlé pro svoji palčivost, obzvláště ryzce jako třeba ryzec kravský, ryšavý, šeredný, peprný, pýřitý a další palčivé druhy. Kvasí se i některé nejedlé druhy holubinek například holubinka zápašná ale i jedlé holubinka černající či osmahlá.

Jednoletá nebo víceletá rostlina, ze které se sklízí navyzrálá květenství. Otužilá nebo středně otužilá plodina obsahující vitamín C a stopové množství většiny dalších vitamínů.

Jedním z nejbizardnějších druhů zeleniny je bezpochyby romanesco. Jeho původní název broccolo romanesco je zavádějící. Barvou sice připomíná brokolici, jeho nejbližším příbuzným je však květák, po kterém zdědil svůj tvar. Pro svůj zajímavý, dekorativní vzhled a svěží zelenožlutou barvu je romanesco vhodné jako příloha. Výborně chutná také v zeleninových salátech. S brokolicí, květákem a mrkví vytváří zajímavou barevnou i chuťovou kombinaci. Díky pevnější konzistenci je vhodné do nákypů a na zapékání.

Květen je měsíc, kdy vyrůstá další chutná a houbaři ceněná houba, čirůvka májovka – Calocybe gambosa (viz náš atlas hub). Májovky mají nezaměnitelnou vůní, okurkově moučnou a někteří houbaři ji považují za nejlepší houbu na smetanovou houbovou omáčku. Májovky vyrůstají někdy, při jarních deštících, už koncem dubna. Naleznete je v prosvětlených listnatých lesících, hájích, parkách nebo sadech.

Barevné kvítky si našly cestu do našich salátů, zmrzlin, na dorty i jednohubky. Spanilé krásy živých květů si tak užíváme nejen ve váze na stole, ale také v našich talířích. Zapomeňte ale na okoukanou levanduli, vrhněte se i na další krásky. Ovšem předtím, než se rozběhnete pro první rostlinku v truhlíku, přečtěte si naše rady, jaké květiny použít a kde je sehnat.

Jaro, léto ale i podzim. Tato roční období nám nabízejí nespočet květin, které se nemusí stát pouze tradiční ozdobou domácnosti. My vám dnes představíme ty, které zkrášlí a krásně dochutí teplou i studenou kuchyni. Jedlé květy dodají vašemu gurmánskému umění nový nádech a zaujmou hned na první pohled. Fantazii se jednoduše meze nekladou!

Překrásná a nezaměnitelná houba z okruhu takzvaných břichatek, kterou charakterizují červená ramena potažená tmavě zeleným slizem, odporný zápach, který přitahuje koprofágní hmyz, zejména mouchy ze širokého okolí. Výtrusy jsou pak dál šířeny nalepeny na povrchu hmyzích těl.

Poměrně vzácně rostoucí houba od srpna do listopadu. Je jedlá, ale ne příliš chutná.

Česky též paluška sítinová. Je to nejedlá houba rostoucí od září do října.

Nejedlá houba rostoucí místy hojně, jednotlivě nebo i ve skupinách, na spadlých a tlejících větvičkách listnáčů.

Kyjanky vytvářejí válcovité, kyjovité nebo vřetenovité plodnice, většinou nerozvětvené, křehké. Zbarveny jsou bíle, růžově, fialově, šedě, okrově, žlutě, hnědě a černě. Rostou saprotrofně na zemi v lesích i mimo les. 9 druhů je uvedeno v červeném seznamu.

Velmi vzácná nejedlá hoba rostoucí na zemi ve smrčinách a pod olšemi podél vodních toků.

Kyjovečka hnědavá je nejedlá houba, jako ostatně celý druh kyjoveček

Kyjovečka krásná je uvedena v červeném seznamu jako druh o němž nejsou dostatečné údaje z hlediska jeho ohrožení. Je to nejedlá houba.


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.